Facebook’un hikayeli geçmişindeki en kapsamlı ve tartışmalı değişimin şu anda ortaya çıktığı ortaya çıkıyor. Ve hepsi kripto ile ilgili gibi görünüyor.

Dün, şirketin en saygın infazlarından iki tanesi ayrıldı. Recode’a göre , Mark Zuckerberg’in yürekten uçtan uca şifrelemeyi benimsemelerine ve sosyal ağ için bunun ne anlama geldiğine şiddetle karşı çıktıkları için istifa ettiler. Bir zamanlar herkese açık olan ve dünyanın kent meydanı olan Facebook, en ilginç şeylerin kapalı kapılar ardında gerçekleştiği Telegram’a benzer bir şeye dönüşüyor gibi görünüyor. Ve bu bazı insanları rahatsız ediyor.

Ayrıca uçan daire nişanından daha fazla soru soruyor.

Andreessen Horowitz kurucularından Ben Horowitz gibi sözü dün bir tweetstorm içinde, “bir sosyal ağ Mark Zuckerberg belirtildiği gibi uçtan uca şifreleme yoluyla gerçekten özelse, Facebook veya ABD Hükümeti dahil kimse nefret söylemi için izlenmesi mümkün olacaktır ve diğer ihlaller. Esasen, Facebook, onlara karşı mevcut tepkilerin bir kısmı karşısında uçuyor olacaktı. ”

Peki bir Facebook Coin nasıl çalışır?

Zuckerberg, gizlilik odaklı vizyonunu 6 Mart’ta 3.200 kelimelik bir blog yazısında yayınladı ;burada uçtan uca şifreleme, güvenli veri depolama ve kripto çağının diğer bazı vaatlerini yerine getirme sözü verdi. Facebook’un, kullanıcıların aramalar, görüntülü sohbetler, gruplar, hikayeler, işletmeler, ödemeler, ticaret ve sonuçta diğer birçok özel servisler için bir platform dahil olmak üzere güvenli ve özel bir ekosistemde etkileşime girmesi için “daha ​​fazla yol inşa edeceğini” söyledi.

En bariz sorunları bir kenara koymak; Facebook, nefret ve diğer “kötü” konuşmalar için bir cennettir, hatta reklam işine ne demeli? Reklamları kullanıcılara karşı, özellikle de yaptıklarının daha fazlası şifreli anonimlikle gizlendiğinde hedeflemek daha zor olacaktır.

Reklamcılığın hala büyük bir gelir akışı olacağından şüpheliyim, ancak yerel bir şifreleme para biriminin Facebook’un vizyonunun büyük bir parçası olacağını düşünüyorum. Bu, reklamcılıktaki bazı kayıpları telafi edebilir.

Nitekim, Barclays analisti Ross Sandler , bu hafta yerel bir şifreleme parasının 2021 yılına kadar Facebook’ta 19 milyar dolar gelir elde edebileceğini söyledi. (Buna karşılık, Facebook, 2018’de reklam geliri üzerinden 55 milyar dolar getirdi.)

Para tekeli

Ademi merkeziyetçilik göz önüne alındığında, Facebook’un Facebook Coin’yi kullanıcılar arasında ademi merkeziyetçi bir bankacılık ve işleme yöntemi sunmanın bir yolu olarak görmesi olasılığı yüksek bir ihtimaldir. Sandler, diğerlerinin yanı sıra, sosyal ağın gerçek ve uygulanabilir bir stabilcoin yaratma konusunda gözünde olduğunu belirtti.

Facebook’un, ABD doları ve euro gibi birçok fiat para biriminin değerini temsil eden ve kullanıcıların Facebook banka hesaplarına para yatırmak için kullanabilecekleri bir stabilcoins grubu geliştirdiği söylenmektedir.

Benim düşüncem, Facebook’un platformda stablecoin kullanması için kullanıcılardan işlem ücretlerini (veya bir tür ücret) alacağı ve bunu sabit bir gelir kaynağı olarak koruyacağıdır.

Peki olumsuz tarafları neler?

Tipik bir fiat destekli stabilcoin’de, stabilcoin operatörü, stabilcoin sahibinin nakit para kazanmaya ve varlığı temsil ettiği ilgili fiat para birimine çevirmeye karar verdiğinde bir ücret alır.

Örnek olarak, ABD’deki bir kullanıcı Facebook Coin kullanan başka bir kullanıcıdan 100 ABD Doları alırsa, kullanıcı stablecoin kullanarak bir banka hesabına 100 ABD Doları tutarında ödeme yapmaya karar verdiğinde bir ücret alabilir.

Projeye aşina olan kişiler, Facebook’un mesajlaşma sisteminin tek başına elden geçirilmesinin bir yıldan fazla sürebileceğini ve bu nedenle, Facebook’un stabilcoin’leri platformuna potansiyel olarak entegre etme stratejisinin çok iyi bir süreç olabileceğini söyledi.

Ve diyelim ki, servetlerini sabit bir paraya bağlar. Facebook’un şu anda ihtiyacı olan son şey ABD hükümetinden daha fazla ısı. Son zamanlarda SEC, stabil paralara bakıyor ve her şeyi biraz tartışmalı buluyor .

Bir Facebook stablecoin bir güvenlik olabilir mi?

Artıları ve eksileri

Facebook, platformun tamamını şifrelemenin ve yerel bir şifreleme para birimini entegre etmenin eksilerini ağırlayan artıları açıkça görüyor.

Horowitz ve diğerleri , uzun zamandır devam eden yönetici Chris Cox’un çıkışının Zuckerberg’in platformu şifrelemek için planladığının kesin bir işareti olduğuna inanıyor. Sevmedikleri bir şeyi açıkça gördüler.

Geri kalanlarımız için? Bunun kripto için iyi olup olmayacağını bilmiyoruz. Bu alanı bir süredir izleyenler bizler için yardım edemiyoruz ama kendimi biraz iyimser hissediyoruz – Facebook gibi bir goliatın uygulayabileceği kitlesel kabul, dünyada çok iyi şeyler yapma potansiyeline sahip. Diğer şeylerin yanı sıra:

  • İnsanlara, kişisel verilerinin akıllıca kontrolünü verin;
  • Ürünler ve hizmetleri satın almak için dünya çapındaki en kolay köşedeki dükkandan alabileceğiniz dijital bir para birimi oluşturun;
  • Otoriter rejimler yaşayan insanlar arasında güvenli iletişim kanallarını kolaylaştırmak;
  • Mikro ödemeler için kullanılabilecek kadar ayrıntılı olan dijital bir para biçimi oluşturmanıza yardımcı olur.

Ancak Zuckerberg & Co. dikkatli olmazsa, bunun tersini yapabilir:

  • Sadece kriptoların başarabileceği distopya kabusu türünü yaratın.

Bu noktada yapabileceğimiz tek şey izlemek ve beklemek – bir şeylerin ters gittiğini görürsek yüksek bir alarm sesi duymak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here