Bitcoin, son yedi yıl içinde en kötü satışına rağmen, akıllı para, 20 Mayıs’tan sonra bitcoin’in bir sonraki blok yarıya indirme etkinliği olan altın bir boğa için hazırlanıyor. Analistler, olayın bitcoin’i her zaman sikke başına 20.000 doların üzerinde bir seviyeye çıkarabileceğini tahmin ediyor.

Boğa tahminleri, kripto para birimi emeklilik hesaplarına sahip perakende yatırımcılar tarafından da paylaşıldı . Bitcoin IRA tarafından yapılan bir ankette, müşterilerin% 46’sı bitcoin’in üç ay veya daha kısa bir süre içinde 8.000 doları aşacağını beklerken,% 81’i şimdi yatırım satın almak için en iyi zaman olduğuna inanıyor.

Bitcoin, 12 Mart’taki 3850 $ seviyesinden% 56.37 yükseldi ve 34 saatlik $ 24 saatlik işlem hacmiyle katalize edildi. Boğalar ayrıca günlük 6,770 dolarlık 18 günlük dinamik bükülme noktasını kırmaya son derece yakındı, bu da satışın kısa vadede bile bitcoin’in yörüngesini değiştirmek için çok az şey yaptığını gösterdi. Bir sonraki hedef, madalyonun yenilenen bir yükseliş trendinde olduğunu doğrulayacak ve destek seviyesi ilerlerken hareket edecek olan 6.835 $ ‘lık ilk direnç noktasıdır. 

8.000 dolara kadar olan yolda,% 23.6 ve% 38.2 Fibonacci seviyelerinde geri çekilmeler bekleyebiliriz . 7.402 $ ve 7.821 $ ‘dan satış baskısının yanı sıra% 50 geri çekilmeye yakın olan 8.000 $ psikolojik seviyeyi de bekliyoruz.

İnsanlar indirimli olarak bitcoin biriktirmeye devam ettikçe, madeni paraya tekrar eden tarihsel bir paterni sürdürmek için ihtiyaç duyduğu likidite ve satın alma baskısı verebilir. Her bir yarılanma olayından sonra, bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, sikkenin 11 yıllık tarihinde iki kez meydana geldi. 2012’de 12 dolardan 175 dolara, 2016’da 652 dolara 3190 dolara sıçradı. Bu yarılanma olaylarının her birini bir boğa koşusu, bir düşüş düzeltmesi ve daha sonra uzun bir yatay birikim aşaması izledi.

Bitcoin yarılanma olaylarının yeni zirvelere neden olmasının nedeni iki kattır. Birincisi, bir blok yarıya indirme olayından sonra fiyat artışları bitcoin’in temellerine yerleşti, bu da trader’ların olay gerçekleşmeden önce uzun pozisyonlara girme ihtimalinin arttığı anlamına geliyor.

Bir sonraki neden, madencinin blok ödülleri ve bitcoin artan kıtlığı nedeniyle. Her dört yılda bir, madencilerin bitcoin deflasyonist modeline göre yarı aldıkları miktar. Bu yıl ödüller 12,5 btc’den 6,25 btc’ye düşecek. Bu, madencilerin talep aynı kalırken satmak için daha az bitcoinleri olacağı anlamına gelir, bu da kripto para biriminin fiyatını yükseltir. 

Bitcoin için geliştirilen ve şimdiye kadar 2010’dan beri genel olarak doğru olan bir stoktan-akış modeline dair daha fazla kanıt elde edilebilir. Bu model aynı zamanda bitcoin fiyatının çok daha büyük bir oranda artacağını doğrulamaktadır. Bitcoin’in 2021 yılına kadar 100.000 dolar, daha sonra 2024’e kadar 1.000.000 dolar olacağını öngörüyor. Bununla birlikte, kripto para birimlerini değil, emtiaların ve değerli metallerin kıtlığını ve bolluğunu değerlendirmek için genellikle stok-akış modelleri kullanılır. Model ayrıca, daha düşük bir arzın yanı sıra gerçek bitcoin talebini veya azalan blok ödüllerinin ağı çalıştırmaya devam etmek için madenciler üzerindeki etkisini hesaba katmıyor.
Ancak en azından kısa vadede, Bitcoin’in rekor ticaret hacimleri ve yeniden hızlanan ivme nedeniyle Mayıs ayı yarıya indirme etkinliğinden sonra yeni seviyelere çıkmak için güçlü bir konumda olduğunu belirleyebiliriz. 

Bu, bitcoin’in 11 yıl içinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını üçüncü kez göreceğiz – ve ilk kez bitcoin’in 20.000 doların üzerine ulaştığını göreceğiz.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here