Kripto paralar menkul kıymetler mi yoksa emtialar mı? Dünya Borsalar Federasyonu veya WFE, geçen hafta kripto para birimi terminolojisi ve düzenlemesi hakkında bir belge yayınladı . WFE Düzenleme İşleri Başkanı Richard Metcalfe, Cointelegraph ile yaptığı konuşmada konuya daha fazla netlik kattı.

Metcalfe, Cointelegraph’a e-postayla yaptığı açıklamada, “WFE, tam olarak kripto varlıklarındaki pazarın hızla gelişip genişlemesi nedeniyle, mevcut düzenlemelerin uygun olan yerlerde, evrensel ve açıkça anlaşılan bir şekilde ve temel ilkelere dayanarak uygulanması gerektiğine inanıyor” dedi.

Kripto para sınıflandırması tartışmalı olmaya devam ediyor

Kripto para birimi, yaklaşık on yıl önce kuruluşundan bu yana kamuoyunun artan ilgisini gördü. Bazı kripto varlıklarının menkul kıymet , emtia veya ikisinin birden olup olmadığı konusunda hala tartışmalar devam etmektedir . 

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu veya CFTC, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u (ETH) emtia olarak sınıflandırdı , ancak jüri hala yüksek piyasa değeri olan varlık, XRP de dahil olmak üzere diğer birçok varlık üzerinde. 

Metcalfe, “Özellikle kripto para birimleriyle ilgili olarak, bazı kişiler onları spekülatif bir yatırım şekli olarak tutabilir (tıpkı diğerlerinin şarap veya sanat ya da faydalı jetonlar dahil finansal araçlar oluşturmayan diğer varlıkları tutabileceği gibi). : 

“Ancak, para birimi sahiplerine genellikle menkul kıymetlerle ilişkili haklardan herhangi birini sağlamadığı sürece, onlara bu şekilde davranmaya gerek yoktur.”

Kripto içindeki varlık kategorileri çeşitli faktörlere bağlıdır 

WFE , 20 Mart’ta Avrupa Birliği’nin kriptoyla ilgili overwatch yönergelerine yanıtını veren 17 sayfalık bir rapor yayınladı . Belgede, kripto para birimi terminolojisi ve bu tür söz konusu söz konusu ağırlığın, diğer konuların yanı sıra düzenleme ışığında taşıdığı ağırlık tartışıldı. 

Cointelegraph’a yaptığı açıklamalarında Metcalfe, sahip oldukları güç veya güç eksikliğiyle ilgili kripto paralardan bahsetti. Örneğin hisse senetleri gibi bir menkul kıymete sahip olmak, sahibine şirketin sahipliğini, belirli oy haklarını verebilir ve bazen de temettü ödeyebilir. Birçok kripto para biriminde durum böyle değil. 

Metcalfe Cointelegraph’a verdiği demeçte, “Herhangi bir kripto varlığın bir menkul kıymetin (örneğin hisse senetleri tarafından sunulanlara benzer haklar ve yükümlülükler) özelliklerine sahip olması durumunda mevcut yönetmelikler uyarınca ele alınmalıdır.” Dedi. “Bu, eşit bir oyun alanı sağlamak, netlik ve teknolojiye tarafsız bir yaklaşım sağlamaktır.”

Metcalfe ekledi:

“Bir kripto varlığının türevler için dayanak oluşturduğu aynı seviyedeki oyun alanı nedenleriyle, katılımcıları diğer türevlerle ilişkili düzenleme yükümlülüklerinden mazur göstermemelidir.”

Bitcoin vadeli işlem ticareti gibi kripto türevleri ticareti de son iki yılda önemli bir yer tuttu . Bu ürünlerin daha fazlası, ABD SEC’in sayısız ICO’ya karşı devam eden eyleminin ortasında , yönetim organlarının değişen zamanlara ve teknolojiye uyum sağlamaları gerekebilir.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here