Venezuela regülatörü, Sunacrip ülkedeki kripto para birimini denetleyecek.
Yeni şifreleme kuralları, lisanssız faaliyetler için para cezaları getirmektedir.

Venezuela nihayet yasal bir dijital para birimi çerçevesine sahip olma sürecini tamamlayabildi. 31 Ocak’ta yeni bir kripto faturası kabul edildi ve daha sonra resmi medyada hükümet dışı yayınlandı.

Yeni çerçeve, madencileri, kripto para birimiyle ilgili ürünlerle uğraşan girişimcileri ve hatta düzenli yatırımcıları yönetecek kuralları içermektedir. Tasarı, 2017 yılında ülke parlamentosuna bir alternatif olarak bir araya getirilen bir yapı olan Kurucu Ulusal Meclis tarafından kabul edildi.

Yeni kripto çerçevesi “Kripto Varlıklarının İntegral Sistemine İlişkin Kararname” başlıklı 63 maddeye sahiptir. Dijital şifreler, blok zincirleme ve diğerleri arasında madencilik gibi çeşitli şifreleme para birimi anahtar terimlerini tanımlar. Ayrıca, egemen bir kripto varlığını Venezuela tarafından verilen ve hükümet tarafından lisanslanan bir para birimi olarak tanımlar.

Para cezaları, lisanssız faaliyetler için öngörülmüştür. Buna ek olarak, 2018 yılında kurulan düzenleyici kurulun Sunacrip’e kripto para birimi ile ilgili işletmelerin ve ülkedeki faaliyetlerin çalışmasını denetleyen yetkiler verilmiştir. Sunacrip, madencilik formlarının denetimini yürütme ve firmalara ait ekipmanlara el koyma yetkisine sahip olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here