Kıtalararası Borsanın (ICE) Bakkt platformundaki vadeli işlemler için Bitcoin’in (BTC) fiziksel teslimatı, piyasalar için çalkantılı bir ay olmasına rağmen güçlü bir şekilde ilerliyor.

26 Mart’ta yayınlanan Arcane Research’ten elde edilen veriler, 20 Mart itibarıyla kripto para birimini fiziksel olarak teslim etmeyi seçen traderların ayda% 44 arttığını gösteriyor.

fxsoriginal

Bitcoin’in Bakkt teslimatı, Ekim 2019- Mart 2020. Kaynak: @ArcaneResearch

 

Fiziksel ve nakit ödeme 

Bakkt’ın Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri – Bitcoin’e fiziksel olarak yerleşen ilk tür – ilk olarak Eylül 2019’da canlı yayına başladı. O zaman, birçok yorumcu, tüccarların varlığa doğrudan maruz kalmasını sağlayan fiziksel olarak teslim edilen Bitcoin vadeli işlemlerinin temsil edeceğini belirtti. madalyonun kurumsal kabulü için bir sıçrama.

Özellikle, Bitcoin’in sözleşme süresi dolduktan sonra fiziksel olarak teslim edilmesi önemli ölçüde artmış olsa da, Mart ayında Bakkt için diğer ölçütler – işlem gören sözleşmelerin hacmi ve açık faiz – önemli ölçüde azalmıştır. 

Bakkt’a bağlı olmayan, daha ziyade Hollandalı gazeteci ve kripto yazarı Gert-Jan Lasterie ile Twitter hesabı Bakkt Volume Bot (@BakktBot) tarafından derlenen izleme verilerine göre – 25 Mart’ta Bakkt’ta işlem gören sözleşmelerin hacmi 1.161 ( 7.73 milyon $) kaydederek 18 Aralık 2019 tarihinin 6.601 seviyesinden düştü. Açık pozisyon 4.16 milyon $ idi.

“Kağıt ticareti”

Küresel piyasa analisti ve tüccar Alex Krüger’in daha önce de belirttiği gibi, fiziksel teslimatı tercih eden tüccarların sayısı Bakkt sözleşmesinin başlamasından bu yana ilk aylarda ezici olmuştu. Kasım 2019’un sonlarında şunları söyledi:

“Bakkt’ın heyecanlı bitcoin boğaları var. Hacim katlanarak artıyor. Düşük bir tabandan, ancak yine de hızlı büyüyor. Ancak Bakkt’ı boğalar için özel yapan şey hacmi değil, fiziksel olarak kaç bitcoin verildiğidir. Kasım ayında bu sayı 17 bitcoin idi. 15 Ekim’de. ”

Daha sonraki bir tweet’te Krüger, 2019 sonbaharında Bakkt etkinliğinin “CME’den farklı olmadığını savundu. Neredeyse tamamen kağıt ticareti. ”- ilk kez 2017 kışında piyasaya sürülen CME’de nakit olarak yerleşik Bitcoin vadeli işlemlerine referans. 

Aralık 2019’a kadar Krüger, “neredeyse hiç kimse fiziksel teslimat yapmıyor” diye ekliyor: “Bu bir sorun değil. Vadeli işlem yatırımcılarının tüm varlıklarda teslim almaması normaldir. Ancak Bakkt her derde deva değildir. ”

Fiziksel teslime alternatifler, bir sözleşmeyi devretmeyi ve dayanak varlığın fiyat spekülasyonunu uzatmayı seçmektedir. 

CME’nin nakit paraya dayalı Bitcoin vadeli işlemlerinde, ticareti tarihsel olarak şüphe uyandırdı, bazıları Bitcoin’in fiyatının sözleşme yerleşimleri öncesinde manipülasyona karşı savunmasız olduğunu iddia ediyor.

Aralık 2019’da Bakkt, ICE Futures Singapore aracılığıyla nakit olarak yerleşik bir Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi başlattığını resmen doğruladı .

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here