Bir uzman, Bitcoin’in şifreleme karmalarının Quantum bilgisayar kullanımıyla zorla kırılabileceğini öngördü .

İspanyol bilişim şirketi Brezilya’da Indra Sistemas’ dijital iş birimi başkanı , Wander Cunha, hiçbir geleneksel bilgisayar rahat anahtarı kırmak, böylece şifreleme çözümleri yapılırken, kuantum bilgisayarlar sadece birkaç yıl içinde bunda başarılı olabileceğini söyledi. Bu, Bitcoin’in ötesinde tüm şifreleme sistemini etkileyebilir .

Cunha, “Quantum makineleri, asal sayıların çarpanlanması ve sırasız listelerin aranması gibi kaba kuvvet algoritmalarının gerçekleştirilmesinde çok verimlidir” dedi.

Bundan kaçınmak için herhangi bir yol var mı? Cunha, sorunun ertelenmesi için anahtarların büyüklüğünün artırılması gerektiği konusunda uyardı ve gelecekte tüm alanın finans sektöründen kapsamlı bir risk yönetimi yaklaşımı gerektirdiğini söyleyerek Quantum hesaplama gücüne dayanabilecek yeni şifreleme yöntemlerinin geliştirilmesi gerekiyor.

Ayrıca, Quantum makinelerinin önümüzdeki on yıldan daha kısa bir süre içinde genel halka için pazara ulaşacağını öngörmüş, bazı düşük işlem gücü modellerinin zaten çok yüksek maliyetlere sahip olduğunu belirtmiştir.

Bununla birlikte, sektöre önemli ölçüde daha yüksek hız ve gelişme seviyeleri getirme potansiyeline sahip olduğu için, blockchain endüstrisi için tüm kötü haberler değildir. Cunha, bir D-Wave bilgisayarı satın alan ve altı hafta içinde başka bir şekilde altı ay sürecek olan F-16 kaynak kodu kusurlarını bulabilen Lockheed Martin örneğini verdi.

Ayrıca, teknolojinin büyümesinin kaçınılmaz olacağına da inanıyor: “Quantum bilgisayarı kullanmanın yararları, özellikle bir problemi çok kısa bir sürede çözmek için uygulandığında, örneğin simülasyon ve optimizasyon gibi süreçlerde araştırma ve geliştirmede temel olacak. daha güvenli uçaklar inşa etmek. ”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here