23 Haziran 2018’de İsviçre’nin Zug kentindeki 2018 Kripto Valley Blockchain konferansında konuşan Thomas Moser , bir ‘e-franc’ İsviçre banka kriptosunun yaratılması konusundaki şüphelerini dile getirdi.

İsviçre Resmi Kriptopara Endişeleri Açığa Çıkarıyor
İsviçre Ulusal Bankası’nın yönetim kurulu üyesi olan Moser, başlangıçtaki ilginin geçtiğini ve merkez bankalarının ulusal dijital para birimleri veya Merkez Bankası Dijital Para Birimleri’ni ( CBDC’ler ) tanıtmak konusunda şüpheleri olduğunu söyledi .

Bu düşüşün, bir miktar spekülasyonun “depresyon” safhasına girdiği bitcoin piyasa döngüsüyle eşleştiği görülebilirken, Moser, bankaların potansiyel faiz risklerine karşı dikkatli olmasından kaynaklandığını ya da vurmanın – Ulusal bir kripto para birimini tanıtan etkiler olabilir.

Konferansta konuşan Moser, “Bir dereceye kadar banknotun elektronik bir versiyonuna sahip olmak anlamlıdır, ancak sonuçları büyüktür,” dedi.

“Bütün paranın, tüm tasarrufların banka notlarında olması çok zahmetli. Moser , sadece geçiş yapabilmeniz veya İsviçre ulusal bankasıyla hesap açmanız çok daha kolay ”dedi. “O zaman uçuculuğa dönüşüyor – iyi zamanlarda herkesin para kazanmak için bankalarla parası var, kötü zamanlarda, herkesin kendi cihazlarında var. Nasıl idare edeceğimiz hakkında düşünmemiz gereken şeyler var. ”

Şu anın şüphe duymasına rağmen, Moser, İsviçre merkez bankasının dijital para birimleri fikrine karşı olmadığını ve – küçük dağ ulusunun tipik olduğu düşünülebilir – tarafsız olduğunu söyledi.

Banka “Karşı Değil” Kriptolar
Her ne kadar Bitcoin programcılar tarafından alternatif bir finansal sistem olarak oluşturulmuş olsa da, merkez bankaları için rekabeti temsil eden Moser, İsviçre Merkez Bankası’nın hala dijital para birimleri fikrine karşı olmadığını söyledi.

Bu açık duruş, kriptosanların geleneksel finans sistemi üzerindeki potansiyel etkisi üzerindeki belirsizliği , özellikle de teknolojinin hala ilkel bir aşamada olduğunu yansıtmaktadır .

Ancak ilerleyişi, Moser’ın küfü kıran ilk kişi olmasa da, başka bir kurumun bu şekilde inovasyon yapması gerektiğine dair beklentileri ile izleyeceğini öne sürdüğü için, bu durumun izlenmesi gereken bir şey var:

“Herkes onu izliyor, bazıları bunu deniyor, ağır bir şekilde, ama bence herkes önce bir başkasının bunu yapmasını bekliyor.”

Mayıs 2017’de, İsviçre hükümeti , bir İsviçre bankası dijital para birimi olan e-frangı başlatma risklerini ve fırsatlarını araştırdı . Bu henüz sonuçlanmamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here