Trump’ın Federal Rezerv Kurulu’na aday gösterdiği Judy Shelton, milletvekillerine ABD dolarını dijitalleştirmenin para biriminin küresel ticaretteki üstünlüğünü korumaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Senato’nun Perşembe günü yaptığı onay toplantısında Shelton, ABD’nin diğer ülkelerin önüne geçmek için fintech inovasyonuna ihtiyacı olduğunu söyledi.

Shelton, “Evet, baskın bir rezerv para birimi ama bu konuda defnelarımıza dayanamayız” dedi. “Rakip ülkeler dolara bir alternatif bulmak için gayretle çalışıyorlar. Doların dünyadaki en iyi para birimini sunmaya devam etmesini sağlamak için eğrinin önüne geçmemiz çok önemli. ”

Tom Cotton (R-Arkansas) tarafından dijital dolar ihtiyacını nasıl ele alacağı sorulduğunda, Shelton “bu son derece önemli bir tartışma ve bunu düşünmek zorundayız” dedi.

Onun yorumları, Çin merkez bankası ve Facebook’tan kaynaklanan Terazi Birliği’nin dijital para birimi girişimlerinin ABD ve diğer Batı ülkelerini kendi elektronik paralarını başlatmayı ciddi bir şekilde düşünmeye teşvik ettiği bir zamanda geldi.

İki hafta önce, Commodity Futures Trading Komisyonu (CFTC) eski yetkilileri kurmak dijital dolar için önerilerini tasarlamak için kar amacı gütmeyen bir. Bu haftanın başlarında Fed Başkanı Powell, milletvekillerine Libra’nın merkez bankası için ” uyandırma çağrısı ” olduğunu ve araştırmasının erken aşamalarda olduğunu vurguladı.

Goldbug’dan hız kesiciye

Shelton, bir para biriminin değerini kesinlikle altına düşüren ve Fed’in kolay para politikalarına karşı çıkan altın standardının uzun zamandır savunucusudur.

“Altın standart kuralları, ülkelerin kendi para birimlerinin altın dönüştürülebilirliği disiplinine göre faaliyet göstererek gönüllü olarak katılmalarına izin verir,” diyor Shelton , 2018 yılında liberter Cato Enstitüsü tarafından yayınlanan bir makalede .

“Bu yaklaşımın, hükümet tarafından verilen para birimleriyle sanal para birimlerinin verilmesine izin veren, yasal ihale yasalarını sağlıklı para rekabetine izin verecek şekilde uyarlayan modern bir versiyonu ortaya konmalıdır.”

Ancak son zamanlarda Shelton, Cumhurbaşkanı ‘nın tarihsel olarak düşük faiz oranlarının daha da azaltılması gerektiği yönündeki tutumunu destekleme eleştirisi aldı .

Trump, Fed yönetim kurulu için Shelton’u Temmuz ayında St. Louis Federal Rezerv Bankası araştırma direktörü Chris Waller ile birlikte aday gösterdi.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here