Çin, Rusya, hatta IŞİD, satranç ustası için çocuk oyuncağı olabilir, ancak Fed’de, Trump’ın bataklığı tahliye etme vaadi, şimdiye kadarki en büyük gösterişe yol açabileceği gibi, onun yerine gelmiş olabilir.

“Sahip olduğum problem Fed’le. Fed vahşi oluyor. Demek istediğim, onların sorunlarının, faiz oranlarını artırdığını ve saçma olduğunu bilmiyorum, ” dedi Trump , Fox’un ev sahibi Shannon Bream ile yaptığı bir telefon görüşmesi sırasında şunları eklemiştir:

“Pazar düşüşüne neden olan sorun] bence Hazine ve Fed. Fed loco’ya gidiyor ve bunu yapmaları için bir sebep yok. Bundan memnun değilim. ”

Sadece saat önce Fed’i aradı. “Bence Fed bir hata yapıyor. Çok sıkılar. Fed’in çıldırdığını düşünüyorum ”dedi.

Şu anda Çarşamba günkü hisse senedi piyasası eylemiyle ilgili olarak bilgilendirildi . “Bu bir boğa piyasası düzeltmesi. Muhtemelen sağlıklıdır. Bu geçecek ve ABD ekonomisi güçlü olmaya devam edecek, ”diye bir Beyaz Saray yetkilisi, CNBC tarafından okunan bir açıklamaya göre, dedi.

Ancak Trump, hazineyle birlikte beslenenleri bir araya getiriyor. Hazine Bakanı Steven Mnuchin, daha önce Fed’in bağımsızlığını savundu ve şimdi, Trump’ın çılgın olduğunu söyleyerek tekrar Fed’i savunmaya başladı ve Mnuchin, bunun Fed’in hatası olduğunu düşünmediğini söyledi. “Piyasalar yükseliyor. Piyasalar azaldı, ”dedi Mnuchin.

Fed’in başkanı Jerome Powell, “Faiz oranları hala destekleyici, ancak yavaş yavaş nötr olacağı bir yere geçiyoruz” dedi . “Tarafsız gidebiliriz, ama bu noktada nötrden çok uzaktayız, muhtemelen.”

Son iki yılda faiz oranlarını sekiz kat artırdılar ve on yıl içinde ilk kez% 2’lik çekirdek enflasyonun üzerine getirdiler.

Powell, son dönemde her çeyrekte faiz oranlarını yükselterek Haziran ve Eylül aylarında yükseltti. Birçok kişi bu yılın ilerleyen saatlerinde başka bir zam bekliyor ve daha sonra Greenspan’ın 2006’daki hızlı artışının ardından 2008’de ekonomiyi düşüren Greenspan’ın felaketli yankılanmasının bir yankısı olarak muhtemelen 2019’un her çeyreğine kadar yükselecek.

Bloomberg’in açıklamasına göre , “Küresel merkez bankaları faiz oranlarını kriz öncesi seviyelere doğru tutmalı, böylece bir başka durgunluk grevi yapması gereken bir başka kesinti grevi, Uluslararası Yerleşmeler Bankası [BIS] Genel Müdürü Agustin Carstens,” dedi .

BIS merkez bankalarının bankacı, ya da popüler folklor, laluminatus. Merkez bankaları birbirleri arasında ödeme yaptığında, bunu BIS üzerinden yaparlar.

Dünya çapındaki merkez bankacıları ayrıca kapalı kapılar ardında BIS’de gizli olarak buluşuyorlar. Orada, bütün merkez bankalarını kripto-para birimi yerine kripto-varlıkları ve muhtemelen çok daha önemli olan diğer hususları belirtmek için bu türden meselelere karar veriyorlar.

Bu küresel koordinasyon yoluyla, kararları seçilenler tarafından bozabilecek politikalar yaparlar. Bu durumda, basit bir dilde açıkça ima eden Trump, Fed’in siyaset aldığı beş saniyelik televizyon kanalı için kullandığını ve onu zayıflatmak için kullanılabileceğini söyledi.

Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Trump’ın faiz oranlarını yükseltmek için bu kadar hızlı gitmesi gerekmediğini, ancak BIS’in Fed’in faiz oranlarını kriz öncesi seviyelere getireceğini söylemesi, bu da% 5 -% 6 anlamına geliyor.

Normalleşme diyorlar, ancak kredi kartı faiz oranlarının tüm kayıtları kırması konusunda normal bir şey yok . Şimdilerde 1 trilyon dolara yaklaşan ve yakında 2 trilyon dolara varan devlet borçlarının şaşırtıcı seviyeleri hakkında da normal bir durum yok.

Hemen hemen tüm bütçe açığı 21 trilyon dolarlık borcun faizini ödemeye doğru gidiyor. Özel sektörde borçlanmanın derinliklerinde tekrarlanan resim ile ve şimdi bu radyofon faiz artışlarını takiben daha fazla olabilir.

Bunun yerine bankalar için sermaye gereksinimlerini artırabilir, bankaların yapabilecekleri kredi miktarını azaltarak enflasyonla kolayca başa çıkabilirler, ancak bankalar kısmen kendi parası olanlara sahip olurlar, böylece faiz oranlarını artırırlar ve yarattıkları para için daha fazla ödeme yapmaya zorlarlar. ince hava.

Ne de olsa, çalışanların aslında daha zengin hissettirebilecekleri bir oranda bile olsa, enflasyonla bile karşı karşıya kalmayacak ücretler konusunda normal bir şey de yok.

Burada “normal” olan tek şey, şu anda kitap tarafından oynayan merkez bankacılarının tekrarıdır. İlk önce faiz oranlarını düşürürsünüz, hepsini borçlu hale getirin, daha sonra onları daha fazla dayanamayana kadar hızlı bir şekilde yükseltin, böylece yağ bankacıları ekonomiyi çökertirken ince havayı karla kapatabilir ve ardından tekrarlayabilirler.

Baş veya kuyruk bankacıları burada kaybedemez. Ekonominin iyi olması durumunda, 10 milyar dolarlık bir yıllık karlarını çoğunlukla yöneticilerine ve lüks harcamalarına borçluyuz, daha sonra ekonomi borçların faiz seviyelerini artık karşılayamadığı zaman, bankacılar borçlarını ulusallaştırıp geri kalanları bekletebilirler. çanta.

Kimsenin sormadığı soru ise, bu faiz oranının nereye gidiyor? Bütün bu parayla yapabileceğimiz daha iyi şeyler var, Trump dedi, o yüzden muhtemelen biliyor. Yine de, herhangi bir söz hakkı yok, ne de halkın, söz konusu faiz oranının ne olması gerektiği konusunda bir sözü yok. Ekonomimizi etkileyen her şey her şeyden çok daha fazla.

Dahası, sadece seçilmişlerin söz hakkı yok, Trump’a medya saldırılarının köpeğin susması için bağımsızlıktan dolayı sesleniyor.

Belki de herkesin hayatını etkileyen büyük kararlar alırken beslenenler o kadar bağımsız olmamalıdır. Belki bu asırlık kurumun yapısı gözden geçirilmelidir. Belki bazı kamu girişleri olmalı, biraz hesap verebilirlik.

Başkan federal rezervinin başkanını sebepsiz yere ateş bile edemez. Hangi sebepler açık değildir, fakat genellikle mahkemeler, çılgınca dönüp geçmedikleri gibi, beslenmemiş bir sandalyenin yapamayacakları uygun olmayan bir eylemde bulunup bulunmadıklarını, onları geçerli olarak yorumlarlar.

Bu, Fed’in herhangi bir sorumluluğu üstlenmesini sağlayan yüksek bir bar. Kongrenin üstünde, başkanın üstünde, halkın üstünde.

Teoride bu, elbette pratikte, anayasal bir krize yönelik pek çok kontrol ve dengenin olmadığı, ancak Fed’in tartışması olarak kimsenin istemediği bir şey ve Fed’in 100 yıl boyunca başarısız olduğu düşünülürse rolü çok tercih edilebilir. işletilir, başarısız olur ve başarısız olması gerekir, çünkü bunlar, doğrudan doğruya, ekmek fiyatının ne olduğunu, dolaylı olarak ve bazen de doğrudan faiz oranına göre belirlendiğini bilemezler.

En azından bu kararların kamuya açık olması ve belki de zaman zaman Kongre’nin bunları onaylama veya reddetme hakkı olmalıdır.

Aksi halde beslenen nihai güce sahiptir ve hepimizin bildiği gibi, mutlak güç kesinlikle bozar.

Trump’ın uyarmak için bir aslan gibi kükrme stratejisi daha önce işe yaradı, ama beslenip beslenmediği uyarılar ya da bunun yerine kendisini başkanın üstünde görüp göremeyeceği, görülmesi gereken bir şey.

Ancak bunlar sadece belirtiler olabilir. Bunun nedeni muhtemelen bu yüzyıllık yasalar ve farklı bir ekonomiye ve farklı bir dünyaya hizmet etmek için kurulan bu yüzyıllık eski kurumlardır.

Ekonominin hangi bölümlerinden denetleyebilecekleri, hangi kararları alabileceklerinden, bu gibi kararları nasıl alabileceklerine, bunu kimin yaptığını ve kim / nasıl hesap verebilir olduklarına dair temel reformlara ihtiyaç duyuyorlar.

Bu, büyük bir düşünüre ihtiyaç duyan anıtsal bir görevdir, ancak o zamandan beri yaklaşık bir asır geçmiştir, bu yüzden belki de birileri bu bankacıların patlamaları ve büstlerin döngüsünü sona erdirecektir.

Her ne kadar biri Satoshi Nakamoto’nun şifreli çözüm ile büyük bir düşünür olduğunu iddia etse de, dün tweet olmasa da, borsada bir çeşitlik vardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here