Tayland ve Güneydoğu Asya’da şifreleme endüstrisi, düzenleyici makamların endüstriyi doğru düzenleme ile doğruladığından dolayı artmaktadır .

Tayland’daki SEC, bölgedeki kripto işletmelerinin düzenlenmesi konusunda çok proaktif olmuştur ve kısa bir süre önce Maliye Bakanlığının 4 adet kripto işletmesine dijital varlık lisansı verdiğini duyurmuştur .

Duyuruya göre SEC, kripto ile ilgili 7 işletmenin Dijital Varlık İşletmelerinde Acil Durum Derecesi altında ülkede faaliyet göstermek için uygun lisans başvurusunda bulunduğunu belirtti BE 2561 (2018). Maliye Bakanlığı’nın ruhsat verme kararından önce, bu işyerlerine faaliyetlerine geçici haklar verildi.

Kriptoyla ilişkili lisanslama onaylı işletmeler arasında 3 kripto borcu bulunur: Bitcoin Exchange Co Ltd, Bitkub Online Co. Ltd., Satang Corporation ve 1 dijital varlık komisyoncusu, Coins TH Co. Ltd.

Diğer 3 başvuruda ise, bunlardan 2’si – Cash2coin Co Ltd ve Güneydoğu Asya Dijital Değişim Co Ltd (SEADEX) – onay kriterlerini yerine getirememeleri nedeniyle lisans reddedildi.

SEC’in konuyla ilgili basın bülteninde belirtildiği gibi , bu işletmeler başarısız oldu:

“[Onların] müşteri varlıklarının velayeti ve Müşterinizi Tanıyın (KYC) sistemleri SEC’in kabul edilebilir standartlarına uymazken, BT güvenliği ve siber güvenlik sistemlerinin yeterliliği doğrulanamadı”

Cash2Coin ve SEADEX reddedildiğinden, mali düzenleyici, 14 Ocak 2019 tarihine kadar tüm operasyonlarını durdurmalarını talep etmektedir.

Coin Asset Co. Ltd.’nin onayını alamayan diğer şirketlere gelince, yönetim kurulundaki organizasyonel değişiklikler nedeniyle başvuruları halen gözden geçiriliyor. SEC, incelenirken normal iş operasyonlarını sürdürmelerine izin verdi.

Asya’da Kripto Para ve Blockchain Teknolojisi
Asya birçok yönden şifreli para birimiyle ilgili işler konusundaki düzenleyici tutumları ve blok zincirleme teknolojisinin benimsenmesi konusunda Batı’yı geride bırakıyor. Örneğin, Ağustos 2018’de Tayland’da faaliyet göstermek üzere 50’den fazla ICO projesi ve 20 şifreleme para değişimi borcu açılmıştır.

Buna, Tayland SEC genel sekreteri şöyle dedi :

“Dijital varlık alışverişi yapmakla ilgilenen birçok şirket, Tayland’daki dijital varlıkların ve kripto para birimi ticaretinin oldukça aktif olduğunu söyledi.”

Dahası, hükümetin ülkenin vergi sistemini blok zinciri teknolojisi ile yükseltmeyi planladığı için Tayland, blockchain teknolojisinin benimsenmesinde proaktif olmuştur. Göre Tayland Gelir İdaresi Başkanı, onlar vergiden kaçınma sondaları için blockchain teknoloji ve makine öğrenimini yayınlamayı planlıyor.

Asya’da kripto para birimi ve blockchain teknolojisine proaktif bir yaklaşım sergileyen bir başka ülke Japonya. Ekim 2018’de Japonya, kripto endüstrisinin inovasyonun önüne geçmek yerine kendisini düzenlemesine izin vermeye karar verdi . Bu nedenle, düzenleyici sorumluluğu Sanal Para Birimi Borsası Birliği’ne (JVCEA) devretti.

Genel olarak, Asya’daki eğilim kripto para birimi ve bloket cephesinde oldukça olumlu. Hükümetler düzenleme ve inovasyonu teşvik etme konusunda proaktif hale geliyor ve yeni kripto ile ilgili işletmeler ve blok zinciri teknolojisinin benimsenmesi her yerde gerçekleşiyor.

2019’da ilerlerken, kripto ve blok zinciri endüstrisinde birçok yeni gelişme ve yenilik görmeyi bekleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here