Eylül ayındaki ve pazardaki kripto para olaylarıyla ilgili tüm yutturmaca içine çekildi. Ben biri için Binance US’un açılmasını, Bakkt Futures ICE’in ilk çıkışını ve VanEck / SolidX ETF kararını bekleyenlerden biriydi. Bu olayların hepsi yüzlerinde düz düştü!

Beni yanlış anlamayın, hepsinin geçmesi için hala zaman var ama Eylül, kripto topluluğu için umut verici bir ay gibi görünüyordu.

VanEck – SolidX ETF’den bazı iyi haberler vardı . SEC kurallarına uymayı başardılar ve ayrıcalıklı birkaç seçme fonuna bir abonelik teklif ettiler. VanEck / SolidX Bitcoin ETF genellikle düzenleyici izin almak için en güçlü yarışmacı olarak algılandığından ve çekişmelerden çekildiğinden dolayı topluluk hayal kırıklığına uğradı .

Bu hikaye, başlangıçta tekliflerin bağımsız olarak yapıldığı ve reddedildikten sonra iki taraf bir araya geldiği için iniş ve çıkışlarla doluydu. SEC, geçtiğimiz yılın ağustos ayında, VanEck-SolidX ETF’nin ilk kez listelenmesine ilişkin kararını Bitcoin pazarının düzenlemesiz doğası gerekçesiyle erteledi. ETF’ler , petrol , baz metaller ve şirketler arasında işlem yapmak için düzenleyici bir onay gerektirmeyen diğer ana ürünler dahil olmak üzere birçok OTC ürününün olması garip görünüyor . 

Ardından Aralık ayında karar tekrar ertelendi, bu sefer bir hükümet kapatıldığı ve daha birkaç küçük sorun olduğu için daha fazla idari sorun nedeniyle oldu. 

Son olarak, VanEck ve SolidX önerilerini yeniden yayınladılar, yaklaşık 40 sayfa daha uzun ve yine de Mart, Mayıs ve Ağustos aylarında SEC kararını ertelediler. Komisyon, yatırımcıların korunması ve dolandırıcılık ve benzeri istismarlardan kamu yararı için ilgili sorulara daha fazla cevap istedi.

Bu, bugün VanEck ve SolidX’in Bitcoin ETF’lerinin sınırlı bir versiyonunu kurumsal yatırımcılara sunmaya başladığında bizi getiriyor. Teklif için bazı şartlar vardı, çünkü kitaplarında yalnızca 100 milyon ABD dolarından fazla kurumsal yatırımcının kaydı olabilir.

ETE’nin VanEck ürün müdürü Ed Lopez, “Bu eylemin VanEck’in halka açık bir bitcoin teklifi peşinde bıraktığı anlamına gelmediğini doğruladı ve“

“Düzenli bir kamu aracıyla bitcoin’e erişebilmek için yatırımcıların daha iyi hizmet edebileceğine inanıyoruz. Düzenleyici ortamın mevcut doğası göz önüne alındığında, dosyalamanın geri çekilmesi, düzenleyicilerin kaygılarını daha iyi ele almak için dosyalamayı geliştirmek için daha fazla zaman veriyor. ”

Yani bu şimdilik bunun sonu. Kripto topluluğu için bir sonraki büyük sorun, Kıtalararası Borsa’da Bakkt vadeli işlemlerine zayıf başlangıçtır. Hacmin neden bu kadar düşük olduğunu söylemek zor. Belki de, BTC fiyatının çok düşük olduğu bir zamanda geldiği için, ancak tüm yutturmacaya kadar yaşamadı. 

Bugün, bir önceki gün yapılan 47 günden ziyade aylık sözleşmede 64’ten fazla sözleşmenin işlem görmesi nedeniyle daha iyi olmuştur. Bunu, ilk 13 saat içinde her biri 5 Bitcoin değerinde 751 adet işlem gören CME sözleşmesini karşılaştırın.

Şahsen sözleşmenin, ürünün psişik tesliminin güvenliği gerçekten arttırdığı için yakalanacağını düşünüyorum. Sadece kurumların sesini artırmak için daha fazla gemiye binmeleri gerektiğini düşünüyorum. Coinbase ve Binance zaten perakende pazarına sahipler, ancak bu riskten korunma fonları ve bankalar için uygun olan ilk ürün. Bir endişe, fiyatın izlenmesi ve toplanması, ancak kontrol ve bilgi tabanlarının ötesinde zorlanmasıdır. Henüz tüm borsalardan akış verilerinin nasıl alınacağını bilemezler veya bilemezler ve mevcut olanlardan biri daha büyük bir kabul görmeyi görürüz. Son olarak, finans dünyasının şu anda ele alınması gereken çok büyük jeopolitik sorunları var. Demokratlar ABD Başkanı Trump’ı ele geçirmek istiyorlar. İngiltere parlamentosunda İngiltere Başbakanı Johnson’ı zorlamaya çalışıyoruz ve bunu telafi etmek için dolar kıtlığı var. Bakkt Futures lansmanı daha karmaşık bir zamanda gerçekleşemezdi. Sabırlı olalım ve önümüzdeki aylardaki performansı, şu anda bir başarısızlık olarak adlandırmak için çok erken olduğu gibi değerlendirelim. 

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here