Blockchain iş süreçlerini, yönetişim sistemlerini ve değer değişimini bozacak şekilde ayarlanmış olsa da, bu teknolojinin bankacılık ve finans endüstrilerinden daha fazla bahsetmesiyle hiçbir sektör korkmuyor . Kripto paralara güç veren dağıtık defter teknolojisi, 10 yıllık bir süreçte, bankacılık mimarisini nasıl bozabileceğini, daha hızlı ve daha ucuz küresel ticaret ağ geçitleri yaratabildiğini ve birçok sektörde üçüncü tarafları ortadan kaldırabildiğini gösteriyor.

Ancak bankacılık ve finans sektörü de boşta değil. Stewart Brand’ın belirttiği gibi, “yeni bir teknoloji sizin yerinize geçtiğinde, eğer buharlı makinenin bir parçası değilseniz, yolun bir parçası olursunuz.” Bankalar, finansal operasyonlarını sürdürecek kullanım durumlarını araştırmak için blok zincirine katıldılar. ilgili. Ancak, bu bankalar blok zincirini kucakladığından , bankacılık, finans ve fintech’in geleceği, daha çok, en son, merkezi olmayan finansal sistemler oluşturmak için mevcut finansal altyapıdan yararlanan yeni dağıtılmış defter muhasebesi girişimlerinin elindedir. Bu yeni girişimleri yeni SWIFT’ler, VISA’lar ve gelecekteki bankalar olarak düşünün.

Geleceğin bankacılık sektörünün merkezinde Stellar ve Ripple olmak üzere iki önemli kuruluş var. Bu iki blockchain şirketi, dağıtılmış defter teknolojilerini mevcut finansal mimariyle birleştirmeye odaklanmıştır. “ Bankacılık ve finansın geleceği ” olarak nitelendirilen bu firmalar, sektörün karşılaştığı mevcut sorunlar için blok-zincir tabanlı çözümler üretiyor.

Stellar’ın geleneksel bankacılık ve finans yol haritası
2014 yılında kurulan Stellar , herkes için her yerde finansal çözümler sunmayı ümit eden bir blockchain platformudur. Temel ilkeleri arasında sınırsız, düşük maliyetli ve eşler arası finansal çözümler sunarak küresel finansal okuryazarlığın, katılımın ve erişimin ilerlemesi sayılabilir. Dağıtılmış defter teknolojisine dayanan bir kuruluş olarak, Stellar’ın yıkıcı hareketlerinin geleneksel bankaları işsiz bırakacağını düşünürdüm. Ama olan bu değil. Delaware merkezli şirket, geleneksel bankacılık ve finans sistemlerine yöneliyor ve tekerleği yeniden icat etmek yerine, hedeflerine ulaşmak için mevcut bankalarla işbirliği yapıyor.

At 2016 Üstel Finans Barclays Afrika Stephen van Coller de Johannesburg Güney Afrika, kurumsal ve yatırım bankacılığı CEO’su toplantısında finans devi Stellar ödemeler raylar kullanılarak dağıtılmış defter çözümünü pilot nasıl anlattı. 16 ve 18 yaşları arasındaki öğrencileri kapsayan pilot program, artan Afrika nüfusu için cep telefonlarının günlük ödeme sistemleri olarak nasıl hizmet verebileceğiyle ilgili araştırmaları sonuçlandırmayı hedefliyor. Bununla birlikte, Stellar’ın geleneksel bankacılık ve finansa olan yolculuğunun başlangıcıydı.

Stellar , Ekim 2017’de IBM ile ortaklık kurmuş bankalararası transferler ve düşük ücretli global ödeme sistemleri için dağıtılmış bir muhasebe çözümü olan Blockchain World Wire’ı (BWW) geliştirmek için ortaklık kurdu . Piyasaya sürülmesinden bu yana, BWW, bazı endüstri uzmanları tarafından küresel ödeme ortamında bir SWIFT değişimi olarak kabul edildi . Deloitte Dijital Bankası aracılığıyla Stellar, finans sektörü için son teknoloji ürünü, düşük maliyetli bir bankacılık sistemi kurmak için profesyonel hizmetler devi ile işbirliği yaptı. Ama bu buzdağının sadece bir ipucu oldu.

Stellar’ın geleneksel bankacılığa geçiş yapan bir blok zincirleme örgütü olarak yerini sağlamlaştıran şey, San Francisco’ya dayalı bir blockchain başlangıç ​​binası olan ve finans endüstrisi için dağıtılmış defter teknolojisi çözümleri olan Chain’ı satın almasıydı. Bu edinimi büyük ölçüde yapan şey, Zincir’in normalde taşınmaza başlamanızın olmamasıdır. Sadece birkaç yıl içinde bu sektördeki güçlü varlığının yanı sıra, Citi Ventures, Visa ve Nasdaq dahil olmak üzere çok güçlü yatırımcılara sahiptir. Stellar Development Foundation’ın kar amacı gütmeyen kolu ile birlikte Chain, Interstellar .

Stellar, hem bireyler hem de işletmeler için düşük maliyetli, yüksek performanslı ve modernize edilmiş finansal çözümler üretmeyi amaçlamaktadır. Tekerleği merkezden uzaklaştırma yoluyla yeniden icat etmek yerine Stellar’ın hamleleri, günümüzün modern tüketicilerinin ihtiyaçlarına uygun, merkezi olmayan çözümler üretmek için mevcut finansal sistemleri kullanmaya yöneliyor. Ancak Stellar bu yol boyunca ilerleyen tek başlangıç ​​değildir.

Ripple’in ademi merkeziyet yoluyla geleneksel bankacılığı devrimden geçirme arayışı
2013 yılında başladığı zaman, Ripple’in ana hedefi dünyanın dört bir yanındaki bankalar için ölçeklendirilebilir ve daha ucuz finansal işleme çözümleri oluşturmaktı. 2014 yılına gelindiğinde , blockchain kuruluşu ilk müşterisi olarak Fidor Bank’ı daha önce kazanmıştı . Münih merkezli banka, yerel ve uluslararası müşterileri için Ripple’ın ödeme işleme sistemini hayata geçirdi.

Dalgalanma Vakfı beri endüstrisinde çığır açacak dünya çapında finansal otoriteleri ve bankalar ile işbirliği içinde olmuştur. Ripple, Arap dünyasında , merkezi olmayan sınır ötesi ödeme çözümleri için UAE Exchange ile uluslararası bir ödeme anlaşması imzaladı . Krallığın merkez bankası olan Suudi Arabistan Para Otoritesi, aynı zamanda, Ripple’in blok zinciri bazlı, düşük maliyetli ve şeffaf bir çözüm çözümü kullanarak yerel bankaların yerel ve uluslararası ödeme işleme kapasitelerini artırmasını sağlamak için Ripple ile bir anlaşma imzaladı.

Ripple’in finans sektörüne yaptığı yolculuk, dünyanın her yerinde kesintiye uğradı. Bu yılın Kasım ayında, blockchain tabanlı başlangıç, Brezilya’nın en büyük bankalarından biri olan Bradesco ile ortaklık kurdu. Ortaklık, bankanın 5,300’den fazla şubesi ve 38.000’in üzerinde ATM’den kesintisiz finansal işlemler gerçekleştirmesini sağlıyor. Anlaşma ayrıca, Brezilya-Japonya sınır ötesi ödeme koridoruna, Mitsubishi ve MUFG’nin pakt’a katılması gibi büyük isimler getiriyor. Ekim ayında, Japonya’daki bankacılık varlıklarının% 80’ini kontrol eden 60 Japon bankasından oluşan bir konsorsiyum, Ripple’in MoneyTap’ına imza attı.

Daha geniş bir ölçekte, Ripple, SWIFT ve Visa’yı yavaş yavaş sollayan blockchain teknolojisi olarak etiketlendi ve şirketin mevcut finansal kurumlar tarafından hızlı bir şekilde benimsenmesi sadece bu noktayı kanıtlıyor. 2017’nin sonunda, Ripple’ın çeşitli dağıtılmış defter çözümlerini kullanarak 75’den fazla bankası vardı. Ripple kullanan diğer önemli bankalar arasında PNC Bank, IndusInd Bank, Banco Santander, BBVA, Akbank, Standard Chartered ve Bank of America yer alıyor. San Francisco merkezli girişim, dünyanın dört bir yanındaki bankalar için blockchain çözümleri oluşturdu ve geliştirmeye devam ediyor ve bu momentum devam ederse, Ripple gelecekteki SWIFT olmaya hazırlanıyor.

Son Morsels
Para değişiyor, değer değişimi de değişti ve varlık dijitalleştirmesi yavaş yavaş merkez sahnesini alıyor. Böyle bir yıkıcı pazarda, gelecekteki banka veya finansal sistem nasıl görünecek?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here