Amerika Birleşik Devletleri Senatosunda yeni bir COVID-19 teşvik faturası tartışıldıkça ve Bitcoin ( BTC ) volatilite düşüklerinden geri dönmeye başladığında, sabit paralara olan talep artmaya devam ediyor. Hem token sahiplerine sağladıkları istikrar hem de merkezi olmayan finansman kredileri ve verim çiftçiliği tarafından yaratılan talep ile güçlendirilen istikrarlı paralar – özellikle Tether ( USDT ) – rekor rakamlara ulaşmaya devam ediyor.

Kripto para birimi verileri ve araştırma şirketi Messari’nin bir raporuna göre, USDT yakında tüm Tether özellikli blok zincirlerinde aktarılan ABD doları cinsinden en büyük günlük işlem hacmine sahip kripto para birimi haline gelebilir . Messari’nin araştırma analisti Ryan Watkins’e göre, bu daha sonra değil, daha erken olabilir. Cointelegraph’a şunları söyledi: “USDT, Ağustos ayında Bitcoin’i işlem hacminde kesinlikle çevirebilirdi ve eğer değilse, bir süre sonra. Stabilcoinler bir bütün olarak zaten işlem hacminde Bitcoin’i çevirdi. ”

Bitcoin ve Tether günlük işlem değeri

USDT ve Binance USD (BUSD) veya USD Coin ( USDC ) gibi birkaç dolarlık token, stabilcoinlerin büyümesinde öncülük ederken, emtia bazlı stabilcoinler bile son zamanlarda çekiş kazanıyor. Tether’in yeni altın destekli stabilcoin, Tether Gold’un (XAUT), altta yatan emtia son zamanlarda 1.900 $ ‘ın üzerine çıktığı – altının Eylül 2011’den bu yana görmediği bir sayı olan – ilk kez 2.000 $’ a yaklaştığı için yüksek talep gördüğü bildiriliyor. .

Stablecoin ihracatı ve hacimleri artıyor

Stabilcoin hacimleri, kripto para piyasasının çoğu gibi, yaz aylarında da durgun kalmasına rağmen, son birkaç gün, USDT ve diğer dolar bazlı stabilcoinler, özellikle Binance’in BUSD’si için hacimde önemli bir artış gördü.

Ana USD Destekli Stablecoin Katılımcıları - 24 saat hacim

Stabilcoin hacmi son zamanlarda artmasına rağmen, Mart ayında elde edilen tüm zamanların en yüksek seviyelerinden hala uzaktır. Ancak, tüm fiat tabanlı stablecoins toplu piyasa değeri 2020 ve ikinci çeyreğinde 3.8 milyar $ artarak, istikrarlı bir büyüme gösteren sayım yazma anda $ üzerinde 13,4 milyar için.

Sadece USDT, yukarıda belirtilen 13.4 milyar $ ‘dan 11 milyar $’ dan sorumludur ve 22 Temmuz’da sadece 10 milyar $ ‘a ulaşmıştır . Bu USDT’nin piyasa değerinin Mart ayından bu yana 5 milyar dolardan iki katından fazla arttığı anlamına geliyor. Aslında, urgan bile geçici Ripple’ın aştı XRP olmaya piyasada büyük üçüncü kriptopara .

USDT’nin ardından, Circle’ın USD Coin’i Temmuz ayı başında 1 milyar dolarlık piyasa değeri aşan ilk Tether rakibi olan ikinci en büyük stabilcoin. Diğer yandan, Messari’ye göre Binance USD 2020’de en hızlı büyüyen stabilcoin olmuştur.

Neden talep var?

Cointelegraph’a şunları söyleyen Saga Monetary Technologies’in kurucusu Ido Sadeh Man’a göre, ABD doları gibi istikrarlı, güvenli varlıklara yönelik talep, 2020’nin ilk yarısında stabilcoinlerin başarısı için en büyük itici güç olabilir: “Stabilcoinlerin cazibesi basit: istikrar vaat ediyor gibi görünüyor – ve şimdiye kadar 2020 ekonomik kargaşası göz önüne alındığında, neden bu kadar çok ilgi gördükleri anlaşılabilir. ”

Bitcoin 26 ve 27 Temmuz boyunca 11.000 doların üzerine çıktığında, USDT için döviz girişleri 2020’ye yükseldi ve bu da BTC ve diğer kripto para birimleri için baskı satın almayı önerdi. Bu, şu anda büyük borsalar tarafından tutulan Bitcoin’in azalan bakiyesi ile desteklenmektedir . Aslında, en büyük üç sabit para – USDT, Dai ve USDC – için de etkinlik bu dönemde muazzam bir şekilde büyüdü.

Öte yandan, stabilcoinlere yerleşen aktivite ve değerdeki büyük artış, kullanıcı dövizlerinden veya transferlerinden değil, Watkins’in belirttiği gibi değişim arası yerleşimlerden kaynaklanmaktadır. Dedi. Muhtemelen% 90 + bölgesinde bir yerde. Rağmen DeFi etkinliği kesinlikle alıyor. ”

Zorluklar ve tehlikeler

Stabilcoinler tüm cephelerde büyürken, yine de dikkate alınması gereken zorluklar ve tehlikeler vardır. Örneğin, ABD Federal Rezervi para basmaya devam ettikçe, dolar sabitlemeli stabilcoinler, doların yanında değerlerinin% 28’inden fazlasını kaybetti. Bazı stabilcoin ihraççıları, Sadeh Man’in belirttiği gibi, bir stabilcoini sadece bir para biriminden ziyade birden çok para birimine sabitleyerek bu sorunu giderir:

Diyerek şöyle devam etti: “Son aylarda, dış faktörler nedeniyle tek bir para birimi değerinin çok az uyarı ile çılgınca dalgalanabileceğini gördük. Kullanıcılar varlık değerleri için daha istikrarlı cennetler arıyorlar – bu yüzden bu kadar önemli girişler var. İstikrar arayanların seçtikleri madeni parayı dengeleyen mekanizmaları sorgulayın – aksi takdirde stabilin paralarının tutulduğu para birimi beklenmedik şekilde dalgalanmaya bağlıysa varlık değerini riske atabilirler. “

Stabilcoinler yalnızca temel varlık veya varlıkları kadar güçlüdür. Bununla birlikte, bu yeni teknoloji hala birçok zorlukla karşı karşıyadır ve en büyüğü , özellikle merkez bankası dijital para birimleri bir gerçeklik haline gelmeye başladığında yakında düzenleme haline gelebilir. Geçen yıl, ABD’de üst düzey bir mali düzenleyici heyeti, stabilcoin riski ve ana akım benimsenmelerinin ekonomiyi nasıl olumsuz etkileyebileceği konusunda uyardı ve bu nedenle Facebook’un Terazi projesi günün ışığını asla göremeyebilir .

Teknik meseleler daha önce olduğu gibi gelecekte de ortaya çıkabileceğinden, sorunlar burada bitmiyor. Örneğin, bir güvenlik ihlali, kısmi rezerv uygulamaları, likidite eksikliği ve hatta ihraç eden tüzel kişiye güven eksikliği varsa, bir stabilcoinin pimi kırılabilir. Ether ( ETH ) fiyatındaki büyük dalgalanmaların bile MakerDAO’nun Dai gibi DeFi tabanlı bir stabilcoinin sapı üzerinde yıkıcı bir etkisi olabilir.

Ancak, sabırsızlıkla beklemek gereken çok şey var. Gelir eşitsizliği ve bankacılığa erişim eksikliği gibi dünyanın en büyük finansal sorunlarına olası bir çözüm sağlama söz konusu olduğunda, sabit paraların çok fazla potansiyeli var gibi görünüyor . Stablecoinler aynı zamanda kriptosferin, özellikle DeFi alanının önemli bir altyapı parçasıdır. Bir DeFi kredisi ve kredi platformu olan Aave’deki entegrasyon lideri Marc Zeller, Cointelegraph’a şunları söyledi: “Stablecoinler, merkezi olmayan finansın temel taşıdır. Bir riskten korunma aracı, değişim aracı ve hesap birimi olarak, büyümeleri büyük ölçüde DeFi çiçeklenmesini sağlamıştır. ”

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here