• Rusya Merkez Bankası Başkanı CBDC hakkındaki görüşlerini paylaştı.
  • Regülatör olasılığı ancak uzak bir gelecekte değerlendirir.

Rusya Merkez Bankası’nın başkanı, bankanın başkanı Elvira Nabiullina’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Skolkovo’daki öğrenci konferansında konuşan özel dijital para biriminin (Merkez Bankası Dijital Para Birimi veya CBDC) verilmesini düşünüyor.

Yerel medya kuruluşu Tass tarafından aktarılan “Gerçekten, Merkez Bankası Dijital Para Birimi anında başlatılamaz, ancak Rus dahil birçok merkez bankası bu olasılığı inceliyor” dedi.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi veren Nabilullina, böyle bir projenin sistemin istikrarlı ve kesintisiz çalışmasını sağlayacak sürdürülebilir ve güvenli teknolojiler gerektirdiğini de sözlerine ekledi.

“Teknolojiler olgun olmalı ve dağıtılmış muhasebe teknolojileri burada istisna değildir” dedi.

Toplumun paradan dijital para biçimlerine geçme isteği, göz önünde bulundurulması gereken bir başka husustur. Nabiullina’ya göre, bu aşamada, bu sorunun cevabı pek çok ülkede tercih edilen para türü olarak kaldığından, belirgin değil.

“Bu, bazı yasa dışı faaliyetlerde bulundukları için değil. İnsanlar mahremiyetlerine ve gizliliklerine değer verirler. Elbette, isimsiz dijital para birimlerinin yayılması toplumun kendileri için hazır olması gerektiği anlamına geliyor. ”

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here