Rusya’da bir mahkeme kararı geçtiğimiz günlerde, bir kilisenin mülk üzerinde kripto-para birimi madencilik donanımını çalıştırması nedeniyle daha yüksek elektrik harcı ödemesi gerektiğini tespit etti. Bu, yalıtılmış bir mahkeme kararı olmasına rağmen, kendi evlerinde madencilik yapan özel vatandaşlar için kesinlikle bir anlamı vardır.

Kilise araştırıldı
Dahil olan Evanjelik dini örgüt olan “Grace”, elektriğin kripto-para birimini benimsemek için kullanıldığını reddetti. Bu durum, Doğu Avrupa’nın düşük maliyetli elektrik oranlarına sahip olduğunu düşünürsek, bu pek de şaşırtıcı değil, ki bu da birçok kişinin kendi evlerinde maden kriptosuna neden oluyor. Mevcut mevzuat, kryptocurrency’nın daha yüksek elektrik oranlarını ödemesini talep ediyor. Bu iddia, Irkutsk, Rusya’da bulunan kilisenin inkar ettiği bir iddia.

Bölgesel elektrik sağlayıcısı Irkutskenegro, geçtiğimiz yıl kiliseden önemli bir elektrik artışına tanık oldu. Firmanın müfettişleri, ikinci kattaki bir sunucu odasında, kilisede bilgisayar donanımı bile buldular. Şirket, elektrik tüketim miktarının aslında komşu bölgeyi tehlikeye attığını belirtti.

Kilise şirketten gelen 1,1 milyon rublelik bir geri ödeme talep etti ve bu da 16.000 ABD Dolarını aştı. Irkutsk Tahkim Mahkemesi, Irkutskenegro’yla birlikte, kilisenin elektrik enerjisinin ısınma amaçlı kullanıldığını ve dini malzeme üretildiğini iddia etmesine rağmen. Mahkeme, söz konusu zaman diliminin yaz aylarında olduğunu, dolayısıyla “ısıtma” açıklamasının mümkün olmadığına dikkat çekti.

Daha Fazla Etki
Enerji, Doğu Avrupa’daki özel şahıslar ve kiliseler dahil olmak üzere belirli kuruluşlar için çok daha ucuzdur. Aslında, mahkeme, kilisenin daha fazla elektrik tüketmesine rağmen, standart orandan daha düşük bir ücret alması gerektiğine hükmetmiştir. Birçok kişi bunun yansımalara yol açıp açmayacağını ve devletin özel bireyleri kripto-para birimini benimsemek için daha yüksek ücretler ödemeye başlayıp zorlamayacağını merak ediyor.

Bu, Rus Nükleer Merkezindeki Rus mühendislerin , bu yılın başlarında bitcoin’lere bir süper bilgisayar kullanma suçlamasıyla karşı karşıya kaldıkları için , bir kuruluşun Rusya’da olmaması gerektiğinde ilk kez kripto-para birimi çıkarması söz konusu değil .

Cryptocurrency madenciliğinin Rusya’da popülerlik kazanmasının nedenlerinden biri, Vladimir Putin’in internet işleri danışmanı Dmitry Marinichev’e bağlı. Aslında, son zamanlarda Rus maden parası ICO için milyonlarca dolar topladı .

Tabii ki, bu mahkeme kararının, kriptosuzun kendi evinin rahatlığında madeni para verenleri etkileyip etkilemeyeceğini zaman gösterecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here