Uluslararası yerleşmeler söz konusu olduğunda, SWIFT, uzun süredir uzayda bir numaralı seçim olmuştur. Bununla birlikte, platformun yükseltilmeye ciddi bir ihtiyacı var ve Ripple  bunu yapacak en iyi konumda olduklarına inanıyor.

Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği (SWIFT), tüm dünyadaki finans kurumlarının standart, güvenilir ve güvenli bir ortamda finansal işlemlerin verilerini almalarını ve göndermelerini sağlayan bir platform sağlar. Ağ, 45 yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteriyor ve sınır ötesi ödemeler söz konusu olduğunda artık dünya çapında bir standart.

Bununla birlikte, varlığında, bazı istenmeyen sorunlarla da karşılaşmıştır. Bunun bir sonucu olarak, blockchain teknolojisinin çığır açan gücünün uluslararası yerleşimlerin geleceği olarak adlandırılmasıdır. Daha spesifik olarak, XRP (XRP) ve Ripple bu konuda standart olmayı hedeflemektedir.

Dijital para birimleriyle ilgili olarak, Ripple, SWIFT’ye en çok, merkezileştirilmiş XRP (XRP) belirteçleri için bir kontrol merkezine sahip olacak şekilde benzer. Ancak, aynı zamanda blok zinciri üzerinde olmanın ve merkezden uzak olmanın birçok faydası var.

Geçmişte, SWIFT, özellikle yaptırımlar söz konusu olduğunda, politik bir araç olmuştur. XRP (XRP) belirteci için Ripple Inc. gibi kontrol altında olan bir kuruluşa sahip olmanın birleşimi, hala merkezi olmayan bir blok zincirinin avantajlarından yararlanırken, Ripple Inc.’in SWIFT üzerinde bazı kenarları olduğu anlamına gelir. Ripple’ın SWIFT üzerinde sahip olduğu birkaç kenar bugünün finansal dünyası için daha cazip kılıyor.

Hırvatistan’daki bir Fintech konferansında konuşan Ripple’ın satış direktörü D’Arcy – “ SWIFT’in gerçekten ilginç bir örnek olduğunu düşünüyorum. Bunun nedeni, SWIFT türünün bazen çizgileri geçmesi ve biraz politik bir rol oynaması. Müşterilerimizin işlemlerini görmüyoruz. Müşterilerimizin işlemleri internet üzerinden yapılır. Böylece Ripple yarın bir işletme olarak kapanabilir ve müşterilerimiz yazılımımızı kullanarak hala işlemler yapabilirler. SWIFT durumu böyle olmaz ”dedi.

D’Arcy’nin açıklamasına ek olarak, XRP (XRP) bir blok zinciri üzerinde çalışan merkezi olmayan bir dijital para birimidir. Bunun bir sonucu olarak, bir araç olarak kullanmak veya manipüle etmek kolay değildir. ABD hükümeti, zaman zaman SWIFT üzerinde denetim uygulayarak ağın yaptırımlarını uygulamak için bazı ulusları platformdan engellemesine neden oldu.

SWIFT’e kıyasla Ripple’in faydaları, SWIFT’in birçok eski sorundan muzdarip olması nedeniyle oldukça açık. XRP’nin (XRP) avantajları bile onu eski sistem için halefi olarak daha çekici kılar. Ripple, mali kurallara uyarak hükümetlerin, düzenleyicilerin ve bankaların genişletilmesiyle ilgili temyiz ve misafirperverlik için çalışıyor. Bu kontrol elemanı, XRP’yi ülkeler ve firmaların kabul etmesi için daha cazip kılıyor.

Bununla birlikte, sürekli bir şekilde merkezileşmeyen bir dünyada, XRP’nin blok zinciri teklifleri, uluslararası yerleşimler söz konusu olduğunda herhangi bir manipülasyon veya tekelleşme olamayacağı anlamına gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here