NULS ve Nerve, pazar lideri merkezi olmayan oracle ağı olan Chainlink’in NULS ekosistemine planlanan entegrasyonunu duyurmaktan mutluluk duyuyor. NULS, Nerve Merkezi Olmayan Dijital Varlık Servis Ağı üzerinde DeFi ürünleri geliştirmek için güvenli ve güvenilir pazar verileri elde etmek için Chainlink’i kullanacak ve ayrıca yeni nesil dinamik NFT’ler oluşturmak için gerçek dünya olayları oluşturacak .

Kafes nuls / Sinir d sağlayacak entegre e dışında (kapalı zincirli) blockchain nuls mevcut güvenli erişim verilerine ve kaynaklara velopers. Bu, yalnızca NULS ekosistemi içinde oluşturulabilecek uygulama türlerini katlanarak genişletmekle kalmayacak, aynı zamanda Dapps’ın veri manipülasyon saldırıları, güvenilmez veri iletimi, ekstra masraflar gibi kendi oracle’larını konuşlandırmanın ana tuzaklarından kaçınabilmesini sağlar. ve hatta güvenli oracle’lar oluşturmayla ilgili birçok nüans nedeniyle ölümcül güvenlik kusurları. NULS ve Nerve geliştiricileri, Chainlink’in kanıtlanmış oracle çerçevesine güvenerek, Dapp’larının temel özelliklerini oluşturmaya odaklanabilirken, zincir dışı kaynakları elde etme kritik çalışmasını Chainlink’teki oracle uzmanlarına bırakabilir.

Akıllı sözleşmelerin, veri sağlayıcıları, API hizmetleri ve diğer engelleme zincirleri gibi harici kaynaklarla etkileşime girme yerleşik yeteneği yoktur. Böylece, akıllı sözleşmeler dış dünyadan kopuk doğar ve doğası gereği günlük gerçek dünya olaylarının sonucunu bilemez.

Bu akıllı sözleşme bağlantı sorununun çözümü bir blockchain oracle’dır . Oracles, akıllı sözleşmeler ve dış dünya arasında iki yönlü bir köprü görevi görerek, akıllı sözleşme adına dış verileri almak ve akıllı sözleşme çıktılarını zincir dışı sistemlere itmekle görevlendirilen bir ara yazılım görevi görür.

Bununla birlikte, temel bir sorun var, oracle mekanizmasının güvenliği ve güvenilirliği. Blok zinciri merkezi olmayan ve akıllı sözleşme kodu kusursuz olsa bile, akıllı sözleşmeyi merkezi bir oracle tetiklemesi, manipüle edilmiş veriler, güvenilmez güncellemeler, sunucu kesinti süresi ve kullanıcı fonlarını tehlikeye atabilecek çeşitli diğer etkiler gibi çok sayıda istenmeyen etkiye neden olabilir. Oracle’lar kendi başlarına güvenli değildir – merkezi bir oracle akıllı bir sözleşmenin yürütülmesine tek bir hata noktası getirir ve DEX gibi bir zincir üstü oracle, DeFi’de son zamanlarda flash yoluyla yaşananlar gibi veri işleme sorunlarına tabidir. krediler . Bu nedenle, merkezi olmayan bir oracle çözümü gereklidir.

Chainlink’i özel oracle sağlayıcımız olarak seçmemizin nedeni budur. Chainlink, akıllı sözleşmenin güvenlik garantilerini, onu destekleyen blok zinciri, merkezi olmayan hesaplamayla benzer bir güvenlik modeli kullanarak genişleten, merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Chainlink oracle’ları blockchain agnostiktir ve DeFi’de milyarlarca doları zaten güvence altına alır. Dolayısıyla, yalnızca Chainlink oracle’ları NULS ve Nerve ile yerel olarak entegre edilemez, aynı zamanda kullanıcılar altyapılarının önde gelen Dapps ve blockchainler tarafından zaten güvendiğinden emin olabilir.

NULS akıllı sözleşme geliştiricileri, mevcut oracle çözümlerini entegre etmek için Chainlink Network’ten yararlanabilecek veya parola korumalı sistemlerden birinci sınıf veri beslemeleri dahil olmak üzere birden çok kaynaktan verileri toplayan kendi çözümlerini oluşturabilecek. Bu toplu veri akışları, her biri aynı veri noktasını ve / veya birden çok veri noktasını alarak yüksek düzeyde kullanılabilir ve kurcalamaya dayanıklı oracle ağları sağlayan birden çok bağımsız, güvenlik açısından gözden geçirilmiş oracle’lar (düğümler) kullanılarak zincir üzerinde teslim edilebilir. Geliştiriciler daha sonra akıllı sözleşmelerini tetiklemek için tek ve güvenilir bir veri noktası formüle etmek için özelleştirilmiş toplama modellerini dahil edebilir.

Yeni Akıllı Sözleşme Kullanım Durumları Oluşturmak için Chainlink ve NULS’u Birleştirme

Chainlink Network, geliştiricilere aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli zincir dışı kaynaklara erişim sağlar: Chainlink VRF aracılığıyla kanıtlanabilir adil bir rastgelelik kaynağı, Chainlink Fiyat Beslemelerini kullanan kripto para birimi ve diğer finansal varlık fiyatları , spor ve oyun etkinliklerinden maç sonuçları, sensör verileri IoT ağlarından, diğer blok zincirlerinden alınan zincir üzerindeki veriler, mevcut ödeme sistemlerine ve kurumsal arka uçlara bağlantı ve çok daha fazlası.

Örneğin, Chainlink kullanılarak, bir akıllı sözleşme veya Dapp aşağıdakilere programlanabilir:

  • Belirli bir zamanda belirli bir hisse senedi / madeni para fiyatını kontrol edin, bu daha sonra bir blok zinciri işlemini veya ödemeyi tetiklemek için kullanılır.
  • Kazananlara nasıl ödeme yapılacağını belirlemek için bir atın, otomobilin veya başka bir yarışmanın sonuçlarını bekleyin.
  • Arabalar, IoT sensörlerini kullanarak belirli bir köprüyü geçtiğinde takip edin, bu daha sonra köprü sahibine akıllı bir sözleşme geçiş ücreti ödemesini tetikler.
  • Akıllı bir sözleşme yoluyla bir aile için otomatik bir market siparişi vermeden önce bakkal fiyatlarını referans alın.
  • Belirli fiyat noktaları bulunduğunda rezervasyonları kilitleyen otomatik seyahat düzenlemeleri oluşturun.

Akıllı sözleşmeler dahilinde tutulan kullanıcı fonlarını güvence altına almak için güvenilir bir teknoloji olarak hizmet veren, ağının merkezi olmayan güvenliği, yüksek kaliteli verileri ve uzun vadeli uygulanabilirliği nedeniyle Chainlink’i birincil oracle çözümümüz olarak seçtik. NULS, Mario Blacutt (Berzeck), “Chainlink Price Feeds ve diğer çeşitli oracle hizmetleri sayesinde Nerve, NULS üzerinde güçlü bir DeFi ekosistemini desteklemeye başlayabilir ve ayrıca NFT’ler, oyun ve daha fazlası gibi diğer kullanım durumu dikeyleri için destek başlatabilir” dedi. çekirdek geliştirici ve Nerve Network kurucusu.

DeFi ve diğer kullanım senaryosu geliştirmenin basitleştirilmesine, kolaylaştırılmasına ve dolayısıyla başarılı olmasına izin vererek, ekosistem kullanıcılarımıza ve geliştiricilerimize bu birincil Chainlink’in merkeziyetsizleştirme, güvenlik, güvenilirlik ve esneklik özelliklerini sağlayabilmesi NULS için çok önemlidir.

Yaklaşan entegrasyon, NULS gelişimini yeni bir seviyeye getirecek ve NULS teknoloji topluluğu, Fiyat Besleme işlevlerini mümkün olan en kısa sürede NULS mikro hizmet modüllerine entegre etmek için Chainlink ile yakın çalışacak.

NULS ve NerveHakkında

NULS ve Nerve, özelleştirilmiş hizmetler sunan heterojen bir blok zinciri ekosisteminin ve küresel bir açık kaynak topluluğunun temelini oluşturur. NULS ve Nerve, paralel çoklu zinciriyle mikro hizmetleri, bir modül deposunu, akıllı sözleşmeleri ve zincirler arası teknolojileri bir araya getirir.

Bir NULS ürünü olan ChainFactory, işletmelere web tabanlı bir GUI ile blok zincirleri oluşturma yeteneği verir. Bu, geliştirme maliyetlerini azaltır ve blok zincirlerinin ticari uygulamasını teşvik eder.

Kullanıcılar, tak ve çalıştır formatını kullanarak blok zincirlerine ağ, konsensüs, depolama, hesap ve akıllı sözleşmeler gibi temel işlevsel modülleri ekleyebilir. Bir form gönderdikten sonra, yeni bir blok zinciri ve özel jeton oluşturulur. Kullanıcılar, küçük bir programlama çalışmasıyla akıllı bir sözleşme aracılığıyla iş mantığını tanımlayabilir.

Chainlink hakkında

Chainlink, evrensel akıllı sözleşmelere güç vermenin en yaygın kullanılan ve güvenli yoludur. Chainlink ile geliştiriciler herhangi bir blok zincirini diğer blok zincirlerinden yüksek kaliteli veri kaynaklarının yanı sıra gerçek dünya verileriyle bağlayabilir. Yüzbinlerce kişiden oluşan küresel, merkezi olmayan bir topluluk tarafından yönetilen Chainlink, sözleşmeler için daha adil bir model sunuyor. Ağı şu anda diğerlerinin yanı sıra merkezi olmayan finans (DeFi), sigorta ve oyun ekosistemlerinde akıllı sözleşmeler için milyarlarca dolar değer sağlıyor.

Chainlink, yüzlerce kuruluş tarafından güvenli, güvenilir veri akışları aracılığıyla kesin gerçeği sunmak için güvenilmektedir. Daha fazla bilgi edinmek için chain.link adresini ziyaret edin , Chainlink haber bültenine abone olun ve Twitter’da @chainlink’i takip edin .

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here