Buna “yarı” veya “yarılanma” diyoruz, kriptoda emin olabileceğimiz birkaç şeyden biri, bitcoin’in madencilik ödülündeki yaklaşmakta olan azaltma konusundaki konuşmaların  önümüzdeki altı ay boyunca yoğunlaşacağı .

Neden? Çünkü önceki yarılar boğa kaçışlarını tetikledi. Ve kim boğa koşusu sevmez ki?

Birçoğu bir sonraki yarılamanın aynı piyasa etkisine sahip olacağına inanıyor ve bu sadece tarihin kendisini tekrarladığı inancı değil – bu teoriyi desteklemek için modeller ortaya çıktı.

Eğer boğanın kaçması bekleniyorsa, neden daha olmadı? Yarısı neden zaten fiyatlandırılmıyor?

Çünkü yarıya çıkarmak bir olaydan çok daha fazlasıdır – aynı zamanda bir anlatıdır ve bu konuda belirsizdir.

Ne ve neden

İlk olarak, yarıya ne olduğunu ve neden olduğunu gözden geçirin.

Enflasyonun kontrol altında tutulması için, bitcoin protokolü 21 milyon gibi zor bir limitle programlanmış ve yeni bitcoinler sisteme kademeli ve kontrollü bir ritim içinde ağ işlemcileri (“madenciler”) için teşvik edici olarak girmiştir. Yaratılma oranları her dört yılda bir yarı yarıya azalmakta ve görünüşte altın madenciliğinin artan zorluklarını taklit etmektedir. 28 Kasım 2012’de, 50 yeni bitcoin’in ilk ödülü 25’e düşürüldü ve 9 Temmuz 2016’dan beri madenciler başarılı bir şekilde işlenen her blok için 12.5 bitcoin alıyor.

Ağ teşviklerinin blok başına 6.25 bitcoin olacağı bir sonraki azalmanın Mayıs 2020’de gerçekleşmesi bekleniyor.


(kaynak: Dijital Varlık Araştırması – istatistiksel model, fiyat tahminleri değil)

Yukarıdaki grafik, fiyatların (açık mavi çizgiyle temsil edilen) önceki yarıların her birinden önce artmaya başladığını ve bir süre sonra da devam ettiğini göstermektedir. Yine de veri seti sınırlıdır – pazar bu olaylardan sadece iki tanesini yaşamıştır ve kalıbın kendisini tekrarlayacağını varsaymak bir gerginlik olabilir.

Bazı temel arz / talep analizlerinin yapıldığı yer burasıdır.

Arz şok

Bitcoin yatırımcısı ve analisti Tuur Demeester kısa bir süre önce , kripto para biriminin bir sonraki yarıya kadar 8.000 doların üzerinde bir fiyat tutması için piyasaya, sisteme giren yeni bitcoinlerin deflasyonist etkisini telafi etmek için 2.9 milyar dolarlık bir yatırım girişi görmesi gerektiğini belirtti. Yatırım büyümesinin sabit kaldığı varsayılsa bile, yarıya indikten sonra satış baskısındaki düşüş (pazara daha az yeni para basıldığında) fiyat artışına neden olacaktır.

Sözde adli tüccar Plan B, bir adım daha ileri gitti ve mevcut stokları yıllık üretime bölen akış-akış (S2F) oranını kullanarak, bitcoin için geçmiş fiyat hareketlerini geçmişe dönük olarak yüksek doğrulukla doğru bir şekilde tahmin eden bir model oluşturmak için kullandı. ölçüt olarak altın ve gümüş. Bu model bir sonraki yarıya (yukarıdaki grafikte siyah çizgi) sonra yaklaşık 60.000 $ bir bitcoin fiyatı öngörüyor.

Bu model iken eleştirenler de vardır , bu titiz uğramıştır çapraz inceleme ve regresyon gibi görünüyor tutar . Aynı zamanda sezgisel bir anlam ifade eder: arzdaki bir düşüş, her şey eşit olmak üzere değeri arttırmalıdır. Öyleyse neden fiyat zaten bu yüksek seviyeye çıkmıyor?

Burası anlatının geldiği yer.

Teknik olarak, yarıya alma “temel” bir olay değildir, çünkü geleneksel yatırımlar açısından bir değer faktörü temsil etmemektedir. Varlık analizinde “temel”, kar, piyasa büyüklüğü ve bilanço gibi bir değerlemeye neden olabilecek değişken ancak ölçülebilir özellikler anlamına gelir. Bu anlamda, önceden programlanmış kıtlık temel değildir, olgusaldır.

Umarız gerçeklerin kendileri yorumlara açık değildir, ancak etkileri hemen hemen daima açıktır. Hiç kimse yarıya çıkacağından şüphe etmez – henüz etkisi hakkındaki anlatı net değildir.

Nedenine bakalım.

Şüphecilik nedenleri

İlk olarak, bazı iddia halving o olduğu  zaten fiyatlı. Daha önce 3300 $ için 12,000 $, bu yıl gelen hamleyi? Öyleydi. Piyasa bilgi dağıtımı açısından göreceli olarak verimlidir, tartışma devam eder, bu nedenle akıllı yatırımcılar tedarik ayarını modellerine dahil etmiş ve buna göre pozisyon almışlardır.

İkincisi, modeller uyuşmayana kadar sığma eğilimindedir. Bugün bitcoin ekosistemi, önceki kesintilerden tartışmasız olarak çok farklı: dört yıl önce, kripto türevleri piyasaları bebeklik dönemindeydi, kurumsal katılım zayıftı ve değerleme çerçeveleri neredeyse hiç yoktu. Yatırımcıların “bu sefer farklı” olduğuna inanmaları makul değil.

Bazı endüstri çalışanları , madencilerin kârlılığını azaltıyorsa ve küçüklerin çoğunu piyasadan çıkarmaya zorlarsa, yarı yarıya negatif olabileceğini ima etti . Doğru, bu bir fiyat artışı ile telafi edilebilir, ancak eğer orantılı olmadığı ortaya çıkarsa, artan ağ merkezileşmesi güvenlikle ilgili endişeleri tetikleyebilir.

Ayrıca, geleneksel pazarlarda, fiyat nadiren arzın bir işlevidir. S2F modelinin hesaba katmadığı talepten daha çok etkileniyor. Yerleşik ve yaygın bir temel kullanım durumunun yokluğunda (şimdilik) kripto pazarlarındaki talep anlatıya dayalıdır.

Boğa ileri koşmak?

Yine de özyinelemeli mantıkta talep yarı yarıya anlatımdan etkilenebilir. Bir yatırım varlık olarak Bitcoin için talebi canlandırmak olabilir fiyatını etkileyecektir şeklindeki yaygın kabul beklenti olacaktır  tedarik modelleri ve tarihsel korelasyon çekti – – özellikle yeni yatırımcılar olarak, onun fiyatını etkileyen sektöre girmek.

Asimetrik risk de ortaya çıkıyor: Modellerin yanlış olma ihtimali ve her şeyi kaybediyorum şansım, portföyüm üzerinde modellerin doğru olma ihtimalinden daha az etkiye sahip olacak ve% 500 getiri elde edeceğim.

Dolayısıyla, arz odaklı modeller geleneksel yatırım ilkelerini yeniden yazmaya çalışsalar bile, bir fiyat toplantısı görmeyeceğimiz anlamına gelmez.

Böyle bir durumda, anlatı, tedarik temelli modellerin neden olmasalar da doğru olduklarının doğrulanması etrafında birleşecektir. Fiyatı etkileyen fiyatı ve fiyatı etkileyen fiyatı açıklayıcı bir döngüle sonuçlayabiliriz.

Buna rağmen, önümüzdeki aylarda kripto pazarlarının tek eğirme özelliği bu olmayacak. Bitcoin’in tedarik programındaki vızıltı, benzersiz ekonomiyi vurgulayacak ve bu da daha fazla yatırımcı ilgisini uyandıracaktır.

Bu, yeni arzın düştüğü bir zamanda daha fazla içeri akışa neden olursa, yarıya inme ralliğini tahmin eden grafikler baştan beri doğru olacak.

Sonra tekrar, anlatılar kararsız olabilir ve cesur olduklarını varsayan yatırımcı cesur. Ayrıca nadiren tecrit edilirler – ve bununla yüzleşelim, bitcoin’in fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olabilecek birçok şey var.

Her iki şekilde de, tahmin modellerinin ortaya çıkmasının, pazar dinamiklerini ve bitcoin’in daha geniş bir finansal piyasadaki rolünü anlamamıza yardımcı olacak olumlu bir adım olduğunu inkar etmek zor. Gelişmiş yatırımcılar, bunları memnuniyetle karşılayacak ve temel varsayımları sağlıklı bir şüphecilik dozu ile tedavi edeceklerdir.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here