Rapor, küresel finans alanından giderek artan sayıda kurumsal oyuncunun Bitcoin ve genel kripto-para piyasasında yatırım yapmaya doğru ilerlediğini söylüyor.

Bankacılık devi Morgan Stanley’in araştırma kolu geçtiğimiz günlerde kripto para piyasasında kurumsal katılımın artışını gösteren bir rapor yayınladı. 31 Ekim Çarşamba günü, Morgan Stanley raporuna bir güncelleme yayınladı – “Bitcoin Şifresi: Kısa Bir Öğretme ve Çıkarımlar”.

Gelen raporda , Morgan Stanley son altı ay içinde eğilimleri vurgular Bitcoin ve genel kripto piyasada. Ancak Morgan Stanley, kurumsal yatırımın artmasına rağmen perakende katılımının durgun olduğunu söylüyor.

Hızlı Geçiş Tezi İle Yapılan Gözlemler
Morgan Stanley raporu, özellikle “hızlı bir şekilde değişen teze” vurgu yaparak başladı. Tez, Bitcoin’i “dijital para” olarak niteledi ve yatırımcıların kripto para birimine tam güven duyduklarını söyledi. Dahası, tez, Bitcoin’in geleneksel finansal sistemdeki konulara nasıl bir cevap olarak ortaya çıktığını belirtti.

Dahası, bu tez aynı zamanda Bitcoin ekosisteminin bir bütün olarak evrim geçirmesine yardımcı olan çeşitli konulardan bahseder. Bir dizi hack, sert çatal, fiyat volatilitesi ve diğerleri gibi her şeyi bir tur atıyor. Dahası, aynı zamanda en önemli unsuru, yani tüm işlemleri kaydeden kalıcı blockchain defteri.

Tezin bahsettiği en önemli şey, bir yıldan beri, Bitcoin’in “hızla değişen bir tez” olarak ortaya çıkmış olmasıdır. Ayrıca, Ocak 2016’dan bu yana, kripto yatırımlarında kurumsal kripto ürünlerinde kademeli bir artış olduğunu söylüyor. Girişim sermayesi şirketleri, hedge fonları ve özel sermaye şirketleri şimdiye kadar toplam 7.11 milyar dolar tasarruf sağlamıştır.

Bu rakamın, Kıtalararası Değişim (ICE) ve Fidelity Investments gibi platformların piyasaya sürülmesi gibi büyük oyuncuların vurması bekleniyor. ICE şu anda 2018 yılı sonunda beklenen Bakkt platformunun açılışına hazırlanıyor . Ayrıca, ICE Bakkt platformunun fiziksel olarak yerleşmiş Bitcoin Futures sözleşmeleri sunacağını duyurdu. Sonuç olarak, kripto pazarında daha fazla likidite olması muhtemeldir.

Öte yandan, finansal hizmetler devi Fidelity Investment, kripto merkezli Fidelity Digital Assets platformunu açıkladı . Platform, özellikle kurumsal oyunculara yönelik olarak hedeflenen kripto depolama ve ticaret çözümleri sunacak.

Stabilkollerin Büyüyen Önemi
Rapor şu anda en popüler konulardan biri olan stabiloinlerden birine değiniyor. Stablecoins, kripto işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülmesi için temel olarak fiat-sabitlenmiş dijital para birimleridir. Bununla birlikte, rapor tartışmalı duracoin Tether (USDT) kullanımını gösterir. Raporda, Bitcoin’in “giderek artan para cinsinden USD-Tether (USDT)” ile ticarete doğru gittikçe arttığı belirtiliyor.

Ayrıca şunları kaydetti: “USDT, kriptopara fiyatlarının düşmeye başlamasıyla BTC işlem hacminin artan payını aldı. Bu, birçok değişimin sadece kripto-> kripto ticareti yapması ve kripto-> fiyat olmaması nedeniyle gerçekleşti. Ticaret crypto-> fiat, daha yüksek bir ücret alan bankacılık sektöründen geçmeyi gerektirir. Ayrıca, bitcoin fiyatları düştüğü için, diğer tüm madeni paralar da, yani sahipleri, bitcoin varlıklarından çıkmak istediyse, ABD dolarının değerlemesine daha yakın olan başka bir varlığa gitmeleri gerekiyordu. ”

Son zamanlarda, kripto piyasasında artan sayıda istikrarlı artış var. Ya da pazarın ticaret işlemlerini basitleştirerek kurumsal ticarete hazırlandığını söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here