İkizler Doları (USDG) USD’ye parite olarak sabitlenen yeni bir sabit paradır. Amerika Birleşik Devletleri merkezli Gemini Exchange tarafından başlatıldı. Kripto kodlama uzmanı Alex Lebed, USDG’nin tamamen merkezi olduğunu tespit etti . Anlamı, Gemini hesapları dondurabilir, tüm USDG para arzını dondurabilir ve sonsuz USDG yazdırabilir. Fakat bu sadece USDG gibi merkezi kripto paralar gibi günümüzde daha yaygın hale geldikçe izole bir durum değildir.

Aslında, piyasadaki en büyük 10 kripto para birimi arasında düz bir şekilde gizlenen birkaç merkezi kripto para vardır. 2,76 milyar ABD doları piyasa değeri olan Tether (USDT), USD mevcut olmadığında ABD doları yerine sıklıkla kullanılan en popüler sabit paradır. USDT’nin popülaritesi ve başarısı muhtemelen USDG’nin yaratılmasıyla çok ilgilidir ve USDG’nin tıpkı bir dereceye kadar merkezileştirilmiş olması gibi. Bir tenekede USDT 30 milyon USDT çalındı ve Tether Limited, hack’i tersine çeviren acil bir sert çatal açtı .

Bu, USDT’nin değişmez olmadığı, değişmez anlamına gelen işlemlerin tersine çevrilemeyeceği anlamına gelir. Çekilebilirlik Bitcoin’in en önemli avantajlarından biridir. USDT’nin değişmez olmaması, bankalar veya PayPal gibi fiat döviz ödeme ağlarına çok benzemektedir ve kullanıcıların paralarını herhangi bir zamanda tersine çevirip dondurması anlamına gelmektedir.

EOS 4,84 milyar dolarlık piyasa kapağına sahiptir ve blok üreticilerinin merkezi bir organizasyonu tarafından yönetilmektedir. EOS blok üreticileri birlikte çalışır ve bir kesintinin meydana geldiği bildirildiği için geçmiş donmuş EOS hesaplarında yer alır . Bu, bir banka veya PayPal kullanırken olduğu gibi tüm EOS hesaplarının dondurulabileceği anlamına gelir. Bu büyük olasılıkla EOS’un fiyatının piyasaya sürülmesinden sonra önemli ölçüde düşmesinin sebebi.

Çin Halk Bankası (PBoC) Çin ulusal şifreli bir para birimini başlatmayı planlıyor ve POBK’nın bu kriptoyu iradeyle basmak ve hesapları dondurmak için merkezi kontrol sahibi olacağı açıktır. PBoC kripto başladığında, dünyanın en iyi kriptolarından biri olma potansiyeline sahiptir, çünkü Çin’de yasal olarak ticaret yapabilen tek kripto olacaktır.

Esasen, kripto para birimi ile ilgili düzenlemeler her geçen ay daha da sıkılaşıyor ve eğer merkezileştirilmişse hükümet tarafından onaylanması için onaylanmış bir kripto almak çok daha kolay. Hükümet, Gemini ve Tether Limited’e belirli bir hesapla ilgili kara para aklama ile ilgili herhangi bir endişeyle gelirse, Gemini ve Tether Limited hesabı kolayca dondurur. USDG ve USDT gibi merkezi kripto para birimleri için, hükümet, kriptoyu çalıştıran kuruluşlar kadar denetime sahiptir ve bu, bu kripto paraların kullanıcıları için güvencesiz bir durum yaratmaktadır.

Kripto kullanıcıları, bir kriptoyu satın almadan önce ve işlem yapmaya başlamadan önce dikkatli ve tam olarak anlamalıdırlar ve merkezi kripto paradan kaçınmak en iyisidir. Çoğu kripto para birimleri hala merkezden uzak ve değişmezdir ve bunlar devlet için veya parayı donatan bir şirket olma şansı olmadığından iş için en uygun olanlardır. Hatta Lebed’in yarattığı, USDG’nin merkezileştirildiğini keşfeden Stableunit adında merkezi olmayan istikrarlı bir jeton bile var .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here