Merkez bankası Maldivler kriptoparalar ticareti ile ilgili sosyal medya platformlarında görünen reklamların karşı dikkatli olmaya vatandaşları uyardı.

Bir basın açıklamasında, Maldivler Parasal Yetkilisi (MMA), kripto para birimlerinde işlem yapılmasına karşı halkın, para takası işini ve uluslararası parasal havale-havale firmalarını lisanslamaktan sorumlu tek kurum olduğunu belirterek uyardı.

Asya’nın en küçük ülkesinin merkez bankasına hem alan hem de nüfus tarafından göre, finansal işlemlerin yürütülmesinde kripto paranın kullanılmasına izin veren herhangi bir kuruluşa izin verilmemiştir.

“… Hiçbir partiye Maldivler’de kripto para birimleri veya diğer sanal para birimleri kullanarak herhangi bir finansal işlem yapmak için izin verilmedi. Ayrıca, herhangi bir tarafın herhangi bir hukuki ihalesinin çıkarılması kanuna aykırıdır ” ifadesini kullanarak Maldivler Parasal Yetkilisini yazdı .

Büyüyen bir liste
Yakın geçmişte bir anti-kripto-para birimini ele alan merkez bankalarına ilişkin olarak, Maldivler Para Otoritesi bolca şirkete sahiptir. Zambiya merkez bankası Zambiya Bankası (BoZ), bu hafta Güney Afrika ülkesinde kripto paraların yasal bir ihale olmadığını ve dijital varlıklarla ticaret yapan veya işlem yapan Zambianların kendi riskleri altında olduklarını söyledi.

“Kripto para birimleri Zambiya Cumhuriyeti’nde yasal ihale değildir; İkincisi, BoZ, kripto para birimi manzarasını denetlemiyor, denetlemiyor ya da düzenlemiyor ”diye ekledi. “Sonuç olarak, kripto paraların satın alınması, ticareti veya kullanımı ile ilgili her türlü faaliyet, sahibinin riskinde gerçekleştirilir.”

Geçtiğimiz ay, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin merkez bankası olan Çin Halk Bankası, yatırımcıları kripto para ve spekülatif İlk Para Tekliflerinde spekülasyon yapmaktan kaçınmaya çağırıyor . Tüm ICO’lara yönelik bir yasağa rağmen, Çin’in batısındaki kripto para işlemlerinde yurt içi yatırımcılar denizaşırı borsalara akın ederek devam etti.

Aynı Senaryo, Farklı Yargı Yetkisi
Krizsiz para bozma karşıtı bir tavır alan diğer yedek bankalar, Samoa Merkez Bankası ve Laos Bankası’nı içermektedir. Samoa adası ülkesinde, ülkenin merkez bankası sadece kripto paranın yasal bir ihale statüsüne sahip olmadığını değil, aynı zamanda kripto-para birimlerini finans kurumları ile aynı lisansları almasını gerektirdiğini belirtmiştir. Laos Bankası , diğer taraftan, aynı zamanda eşit dijital varlıklarda ticareti karşı uyardı.

Merkez bankalarının tamamı kripto para birimleri üzerinde sert bir duruş sergilememiş olsa da, bazıları sektörün destekleyici çabalarını başlatmıştır. Örneğin, Singapur Para Otoritesi geçtiğimiz günlerde, yurt içi kripto-para değişimine ve diğer kripto girişimcilerine ülkenin fintech sektörünü teşvik etmenin bir yolu olarak bankacılık hizmetlerine erişmesine yardımcı olacağını belirtti .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here