Skybox Güvenlik tarafından yayınlanan bir rapora göre, yasadışı kripto-para birimi madenciliği ya da “kriptojacking”, siber suçlular arasında dolandırıcılıklardan daha popüler hale geldi.

Yıl ortasında yapılan güncellemede firma, kripto madencilerinin şimdi tüm siber saldırıların yüzde 32’sini oluşturduğunu, fidye yazılımının ise sadece yüzde 8’ini oluşturduğunu söyledi.

Cryptojacking, web sitelerinde veya cihazlarda saklı kodları kullanarak kurbanların merkezi işlem birimi ve kripto-kazançlı bant genişliği gibi bilgi işlem kaynaklarını kullanmaktadır.

Skybox raporu, yasadışı ticaret araçlarının seçimi söz konusu olduğunda, siber tacirlerin tercihlerinde kayda değer bir değişimi ortaya koymaktadır.

2017’nin ikinci yarısında, Skybox durumun neredeyse tamamen tersine döndüğünü tespit etti. Ransomware saldırıları – ki bir kişinin bilgisayarındaki veriler kötü amaçlı yazılım tarafından şifrelenir ve sadece bir ücretin ödenmesiyle açılır – tüm saldırıların yüzde 32’sini oluşturuyordu, kriptojacking o zamanın toplamının yüzde 7’sini temsil ediyordu.

Popülerlikteki takasın nedeni, geçen yılın sonunda kripto para birimlerindeki fiyat artışının kısmen azalmasına yol açarken, Skybox, fidye yazılım modelinin, verilere söz verildiği gibi şifrelenmediğini bildiren raporları ödemeyi bıraktığı için azalan getirileri görüyordu. . Veri yedeklemeleri ve daha iyi koruyucu araçlar gibi kullanıcı korumalarının benimsenmesi de bir faktör olarak gösterildi.

İlk olarak Computing tarafından bildirilen güncellemede şirket şunları söyledi: “Kripto madencileri bloktaki yeni çocuk olabilir, ancak devralıyorlar. Yüksek kârlı bir fırsat ve keşfedilme veya durdurma şansı düşük olan bu kötü amaçlı yazılım aracı, siber suçlular için para kazanma güvenli bir sığınak sağlar. ”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here