Bazı ülkelerde yasal iken bazı ülkelerin kriptoparalar kullanımına ekonomik sistemini adapte yeni düzenlemeler geliştirmek için çalışıyoruz,

Bu makalede, hangi ülkelerin kripto para birimini kullandığını veya yasadışı eylem olarak ticaret yaptığını ele alacağız.

13. Vietnam
Vietnam hükümeti ve devlet bankası , bir yatırım olarak düzenlenmemesine rağmen, Bitcoin ve diğer şifrelerin meşru bir ödeme yöntemi olduğunu düşünmemektedir.

12. Pakistan
7 Nisan 2018’den başlayarak Pakistan Devlet Bankası (SBP), Pakistan’da Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin yasadışı olduğunu açıkladı.

Banka resmi bildirimini internet sitesinde yayınladı ve haberi resmi Twitter hesabında da yayınladı.

11. Endonezya
7 Aralık 2017’de, Bank Indonesia , ödeme yöntemleri olarak Bitcoin dahil olmak üzere kripto para kullanımı konusunda 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

10. Kamboçya
Kamboçya Ulusal Bankası (NBC), Kamboçya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Ulusal Polis Genel-Komiserliği, 19 Haziran 2018 tarihinde raporun “ yayılma, dolaşım, alım, satış, ticaret ve cryptocurrencies yerleşim gelen ruhsat almaksızın yetkili makamlar yasadışı faaliyetlerdir ” ve “ yürürlükteki yasalara göre cezalandırılır. ”

9. Tayvan
Düzenleyiciler , Bitcoin’in “para birimi herhangi bir parasal makam tarafından verilmediğinden ve dolayısıyla yasal hak talepleri veya dönüşüm garantisine sahip olmadığından” yasal korumaya sahip olmadığını belirttikleri kamu uyarıları yayınlamıştır.

Mali kurumlar ayrıca, düzenleyiciler tarafından Bitcoin kullanılarak bulunmaları halinde gerekli düzenleyici eylemlerin uygulanabileceği konusunda uyarılmışlardır.

8. Cezayir
Cezayir, kriptolarla herhangi bir şekilde, şekil veya biçimde etkileşime izin vermez. Ülke Sanat’ta şart koştu. 117. aşağıdakiler:

“Sözde sanal paranın satın alınması, satılması, kullanılması ve tutulması yasaktır. Sanal para, internet kullanıcıları tarafından web üzerinden kullanılmaktadır. Bozuk para, banknot, çek veya kredi kartı ile yapılan ödemeler gibi fiziksel desteğin olmaması ile karakterizedir. Bu hükmün ihlali yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere uygun olarak cezalandırılır . ”

7. İran
İran İslam Cumhuriyeti Merkez Bankası para aklama ve terörizm finansmanı risklerini adlandırma, ülkenin bankaları ve finans kuruluşları cryptocurrencies başa izin verilmediğini belirtti hangi Nisan 2018 yılında bir bildiri yayınladı.

6. Ekvador
Ekvador hükümeti, hareketin çoğunluk oyuyla geçtiği bir ulusal meclis topladıktan sonra kriptoları ve Bitcoin’i yasakladı.

“Elektronik para, dolarizasyonun parasal planını işletmek ve desteklemek için tasarlandı” diyen Cumhuriyet Akademisi’nin iktisatçı ve delegesini Düzenleme ve Para ve Finansal Politikalar Kurulu’na devretti.

5. Kolombiya
2014 yılında, Superintendencia Financiera finansal kurumları “ sanal para operasyonlarını korumak, yatırım yapmak, paraya çevirmek veya yönetmek için izin verilmediğini” uyardı . Kolombiya, Bitcoin’in kullanımına veya yatırımına izin vermez.

4. Bolivya
Bolivya Merkez Bankası, 2014 yılında Bitcoin ve diğer kripto paranın kullanımına ilişkin bir yasaklama yayınladı.

3. Fas
20 Kasım 2017 tarihinde, döviz bürosu bir kamu bildirisinde aşağıdakileri açıklamıştır: “Büromuzun değiş tokuş edilmesi, kamuoyuna sanal para birimleri aracılığıyla yapılan işlemlerin, [] tarafından sağlanan ceza ve para cezalarına tabi olan döviz tüzüklerinin ihlali oluşturduğunu bildirmek istemektedir. yürürlükteki kanunlar].

Ertesi gün, para otoriteleri ayrıca, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, Bank Al-Maghrib ve Fas Sermaye Piyasası Kurumu (AMMC) tarafından yapılan ortak bir bildiri yayınladılar ve bu da Bitcoin’in sıklıkla “ yasadışı veya suçlu amaçlar için ” kullanıldığı uyarısında bulundu. kara para aklama ve terörist finansmanı ”.

Bank Al-Maghrib valisi Abdellatif Jouahri, 19 Aralık 2017’de, Banka Al-Maghrib Yönetim Kurulu’nun Bitcoin’in bir para değil, bir “finansal varlık” olduğu son üç aylık toplantısında Rabat’ta düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada bulundu .

2. Rusya
Rusya , Bitcoin’in düzenlendiği gibi, kriptolar konusunda oldukça belirsiz düzenlemelere sahiptir, ancak mal veya hizmet için ödeme yapmak yasaklanmıştır.

1. Çin
Çin bankaları ve diğer finans kurumlarının Bitcoin ve kripto para birimleriyle işlem yapması yasaklandı.

1 Nisan 2014 tarihinde PBOC, ticari bankalar ve ödeme şirketlerinde tüm Bitcoin ticaret hesaplarının kapatılmasını emretti.
Kriptopara borsaları veya işlem platformları, Eylül 2018’de 173 platformunun Temmuz 2018’e kadar kapatılmasıyla resmi olarak yasaklandı.

 

 

Sonuç

Bitcoin’in dünyaya ilk başlamasından bu yana neredeyse 10 yıl geçmesine rağmen, birçok ülke bu kripto para birimini idare etmek, kısıtlamak, düzenlemek ya da yasaklamak için düzenleyici çerçeveden yoksun kalsın. Kriptosun kullanımı genellikle yasadışı veya cezai işlemlerle ilişkilidir ve birçok hükümet bunu yasağının nedeni olarak belirtmektedir. Ancak zaman ilerledikçe, birçok ülke gri alandan çıkacak ve sonunda kripto para birimleri için düzenlemeler geliştirecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here