Blockchain teknolojisi, kriptopara için ilk kullanımından bu yana uzun bir yol kat etti. Geçtiğimiz yıl boyunca, pek çok şirket (hem özel hem de kamu) bir şekilde ya da modada blockchain’i birleştiriyordu.

Şimdi, kıyafeti takip eden birkaç ülke var! Birçok kripto yatırımcıyı çıldırtan düzenlemelere rağmen, dünya genelinde blok zincirleme teknolojisini ve farklı endüstriler için kripto para birimini benimseyen veya kullanmayı planlayan çok daha küçük ekonomiler var. Ama hangi ülkeler arasında en fazla etkiyi ve büyümeyi gösteren ülkeler var. Blockchain ve kriptopara toplulukları?

Kripto ve blockchain’de yavaş yavaş yaklaşan beş ülkeye odaklandık. Göz önünde bulundurmanız gerekenleri bulun.

Gürcistan

Gürcistan, Türkiye’nin doğu tarafının hemen kuzeyinde yer alan küçük bir ülkedir ve yalnızca coğrafyaya dayanarak, blockchain teknolojisinde veya kripto-para biriminde çok fazla büyüme görecek bir yer gibi görünmemektedir. Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi’nden yapılan 2017 Global Cryptocurrency Benchmark araştırmasına göre Gürcistan, kriptocurrency madencilik hacminde ikinci sırada yer aldı.

Toplamda yaklaşık dört milyonluk bir nüfusa sahip olan Gürcistan ülkesi, ABD’nin Gürcistan eyaletinin nüfusunun yarısından daha azına sahiptir; bu da bazı insanların bu ülkenin bu kadar yüksek bir konuma nasıl ulaştığını merak etmesine neden olabilir. Bu, ülkenin kriptopara üzerindeki minimum düzenlemelerine ve hidroelektrikle uygun fiyatlı elektriğine bağlanabilir.

Gürcistan’daki pek çok kişi evlerinde işlemcilerden madencilik yapmaya başladı, ki bu da bazıları için “kolay para” olabilir. NPR için yazdığı bir makalede, Gürcü bir adam, geçen yıl ayda ortalama 800 dolarlık madencilik kripto yaptığını, bunun için gereken ekstra elektriğin ayda sadece 80 dolar daha fazla olduğunu söyledi.

Gürcistan’daki kripto-para birimi madenciliğinin büyük bir çoğunluğu, ülkenin başkenti Tiflis’in kenarına yakın bir veri merkezine sahip olan ABD merkezli teknoloji şirketi Bitfury’den geliyor olsa da, kripto para birimini daha kabul edilebilir bir hale getirme yolunda görünüyor. Gürcü Girchi siyasi partisinin, partinin destekçilerinin işlemcileri aracılığıyla, kripto paralı Monero’nun (XRM) madenciliği yoluyla fonlar kazandıkları bildirildi.

Tiflis merkezli blockchain teknoloji eğitim şirketi Blockmentor’un kurucu ortağı Luka Kobalia, NPR’ye “ekonomi fonksiyonlarının değiştiği her şey değişecek” dedi blokaj ve kripto parayla.

Tayland

Aynı Cambridge Üniversitesi araştırmasına göre Çin, kripto-para birimi madenciliğinde birinci sırada yer aldı, ancak bu, ayak parmaklarını kripto para birimi ve blok dünyasına daldırmış tek Asya ülkesi olduğu anlamına gelmiyor. Tayland, ülkedeki diğer sektörlere doğru yol alan güçlü ve büyüyen bir blockchain sektörüne sahiptir.

Ülkenin posta servisi, Tayland Postası, 2017’de Bangkok Post’un bir makalesine göre, hizmetleri için blockchain teknolojisini kullanacağını duyurdu. Tayland Postası, yüksek değerde lüks eşyalara sahip olan paketleri izlemek için blockchain kullanacak. Post’un direktörü Thitipong Nandhabiwat’ın, yalnızca yetkili kişilerin bir paketi açabileceğine dair bir karar vereceğini belirten bir karar.

Nandhabiwat ayrıca “güvenli ve güvenilir” blockchain olarak da adlandırdı.

Ocak 2017’de Tayland Elektronik İşlem Yasası 2001, ülkenin Elektronik İşlemler Geliştirme Ajansı tarafından blockchain destekli akıllı sözleşmelerin destek ve kullanımını içerecek şekilde değiştirildi.

Ülkenin en büyük endüstrilerine hareket eden blok zincirinin etkisi, Tayland’ın diğer büyük ülkelere blok zincir teknolojisinin faydaları konusunda bir örnek olabileceğinin bir işareti olarak alınabilir.

Malta

İtalya yakınlarındaki Akdeniz’de bir ada ülkesi olan Malta, kripto para biriminin yasal işlemlerinin çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Bloomberg’den yayınlanan bir makaleye göre Malta, kripto para birimleri için daha dostane yargı yetkisi veriyor; çünkü ülkenin “şu anda düzenlenmemiş bir alanda yasal kesinlik sağlayacak” düzenlemeleri var.

Mart 2018’de, Binance kriotpara değişim, Asya’daki sanal para birimleriyle ilgili daha sıkı düzenlemeler nedeniyle merkezini Hong Kong’dan Malta’ya taşıyacağını açıkladı. Bundan sonra, Malta Başbakanı Joseph Muscat, bildirinin yapıldıktan sonra ülkenin kriptopraları kabul ettiğini gösteren Malta takasını memnuniyetle karşıladı.

Malta’nın aynı zamanda blockchain ve dijital para birimlerinin geliştirilmesinde iyimser olduğu da görülmüştür. Bir danışma belgesinde hükümet blok taşıtın “para transferlerinden daha fazlası için kullanılabileceğini” belirtmiştir.

Ada milleti, bu yılın başlarında Malta Dijital İnovasyon Otoritesinin (MDIA) yaratılmasını da önerdi.

MDIA, “[], [teşvik etmek], [teşvik etmek] ve dijital defter teknolojisinin ilerlemesini ve kullanımını kolaylaştırmak, tasarımını ve kullanımlarını kolaylaştırmak ve“ etik standartları ve meşru sömürü ile ilgili eğitimi teşvik etmek ”gibi çeşitli politika ve hedefleri desteklemeye yardımcı olacaktır. Özellikle dijital defter teknolojisinde teknoloji kullanımı ve yaratılması. ”

Lihtenştayn

Lihtenştayn (Lichtenstein, Almanya ile karıştırılmamalıdır), İsviçre ile Avusturya arasında kripto-para birimi işletmelerinin oluşturulmasını kolaylaştırmaya yardımcı olan küçük bir ülkedir. Bir Forbes makalesine göre, ülke, kripto para birimi ve blok zinciri dahil olmak üzere “vatandaşlardan daha kayıtlı şirketlere ev sahipliği yapmaktadır.

Liechtenstein’da bir şirket kurmak için bir banka hesabına ihtiyaç yoktur ve süreç, fidan yerine Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) kullanılarak yapılabilir.

Aeternity blok zincirini yaratan Yanislav Malahov, Forbes’e yaptığı açıklamada, blockchain şirketini 50.000 İsviçre Frangı veya yaklaşık 50994.40 USD ETH ile kurduğunu söyledi.

Lihtenştayn’ın ek bir yararı, ülkenin Avrupa Ekonomik Alanı’nın (AEA) bir parçası olması, Avrupa Birliği’nin (AB) bir parçası olmamasıdır. Bu, Avrupa Birliği tarafından uygulanan daha sıkı düzenlemelerden kaçınarak, kripto-para birimi ve Avrupa genelinde ticaretlere blok taşınma işine olanak tanır.

Ülke ayrıca başkent Vaduz’da aylık blok zinciri buluşmalarına da ev sahipliği yapıyor.

Kıbrıs

Kıbrıs, Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz’de yer alan bir diğer ada ülkesidir ve Dijital Para Birimi’nde Yüksek Lisans gibi blok zincir ve kripto para programlarını sunan ilk okullardan biri olan Lefkoşa Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Üniversiteye göre, program “günümüzün dijital para birimi alanında akademik bilgi talebi ve talebi arasında var olan önemli bir boşluğu doldurmak” anlamına geliyor.

Yakın zamanda, Ripple blockchain Üniversitesi Blockchain Research Initiative’i oluşturdu ve Kıbrıs’ın Lefkoşa Üniversitesi de dahil olmak üzere dünya çapındaki üniversitelere yaklaşık 50 milyon dolar bağışladı. Kripto para birimleri ve blok zinciri eğitimi önemlidir. Onların arkasındaki konsept ve teknolojileri anlayabilecek daha fazla insan, onları topluma entegre etmek o kadar kolay olabilir.

Bu küçük ülkeler, kripto para birimi ve blok zinciri toplulukları üzerinde kendi etkilerine sahip olmaya başlıyor.

Erişilebilirlik, eğitim ve kabul ile Malta, Lihtenştayn veya Tayland gibi ülkeler bu teknolojilerin olumlu bir şekilde görülmesini sağlar.

Blockchain ve kriptopara geleceği hâlâ havaya yayılmış olsa da, kullanım potansiyeli bazı şaşırtıcı yerlerde gerçekleşmeye başlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here