İngiltere’nin en büyük finansal izleme kuruluşu olan Financial Conduct Authority (FCA), bankalara, kripto para birimi işinde doğabilecek riskleri ve riskleri en aza indirmek için uygun önlemleri almasını tavsiye etti. Bu tavsiye, FCA tarafından yerel İngiltere bankalarının CEO’larına gönderilen son mektupta yer almıştır.

ROBUST KYC PROTOKOLLERİ

FCA, bankaları müşterilerinin know-how (KYC) faaliyetlerinde daha kapsamlı olmaya teşvik etti. Mali izleme ajansı, piyasadan hatırı sayılır gelir elde müşterilerin özellikle dikkatli olması konusunda bankalar çağırdı  söyleyerek :

Kriptoyla ilgili faaliyetlerden önemli iş faaliyetleri veya gelirleri elde eden mevcut veya potansiyel müşterilere bankacılık hizmetleri sunduğunuzda, bu müşterilerin ve faaliyetlerinin incelenmesini geliştirmek gerekebilir.

Bankalar, piyasaya katılan müşterilerin varlıklarının kaynağını tespit etmeye de teşvik edilmektedir. FCA, “para izi” ni takip etmenin güncel yollarının uygulanmasının, kripto varlıklara uygulanmasının zor olabileceğini itiraf etti. Bununla birlikte, ajans, böyle bir zorluğun, müşterinin servet kaynağı için diğer kanıtsal testleri kullanmanın bir gerekçesi olmadığı konusunda ısrar etmektedir.

Sağlam KYC Protokolleri

KRİPTOPARA MÜŞTERİLERİNİN DOĞRUDAN ZARARI

FCA için bir başka endişe alanı da kripto para birimi işlemlerinin anonimleştirilmesiyle ortaya çıkan risktir. Birçok eleştirmen, bu anonimliğin, suçlu unsurların kendi nefret dolu faaliyetlerini maskeleyebildikleri bir araç olduğunu göstermektedir. Mali izleyici, bankaların vergi kaçakçılığını, kara para aklama ve terörizmi finanse etmede kolaylık sağlamak için hizmetlerini kullanma olasılığını azaltmak için “makul ve orantılı önlemler almaları” çağrısında bulundu.

FCA mektubu ayrıca devlet tarafından verilen kripto para birimleri konusunu ele aldı. Ajansa göre, bu tür kriptolar çoğunlukla uluslararası mali yaptırımları atlatmak için kullanılıyorlar – durum, Venezüella’nın petro. FCA, bu dijital para birimlerindeki ticaretin kırmızı bayrak oluşturması gerektiğine inanıyor. Bu kırmızı bayrakların banka ve diğer paydaşlar tarafından daha fazla araştırılması gerekir.

Ancak finansal bekçi köpeği, tüm kripto-parayla ilgili faaliyetlerin doğal olarak suçlu olmadığını söyledi:

Kriptoasset kullanmak için birçok suçlu olmayan motifler vardır. Bunlar, yüksek riskli spekülatif yatırımlar veya yenilikçi teknolojik gelişmenin finansman aracı olarak kullanılmasını içerir.

Bu, FCA’nın Birleşik Krallık’taki  kripto para birimi ile ilgili beyanatlar yayınladığı ilk zaman değil. Nisan ayında  ajans , kripto-para birimi ticaretinin opsiyonlar ve vadeli işlem sözleşmeleri gibi düzenlenmiş finansal ürünlere bağlı olduğunu ve muhtemelen yetkilendirme gerektirdiğini açıkladı .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here