• Dijital para birimleri, küresel rezerv para birimi olarak doların yerini alabilir.
  • ABD, küresel finansal sistemdeki hakim konumunu kaybetme riskiyle karşı karşıyadır.

JPMorgan analistlerine göre , dijital para birimlerinin benimsenmesi , küresel finansal sistemde ABD dolarının lider pozisyonlarını zayıflatabilir . Dünyanın en büyük bankalarından birinden uzmanlar, ABD’nin merkez bankası dijital para (CBDC) trendlerine dikkat etmesi gerektiğini, aksi takdirde jeopolitik etkinin en güçlü araçlarından birini kaybedebileceklerini söylüyorlar. 

Dijital para biriminin yıkıcı potansiyelinden ABD’den daha fazla kaybedecek ülke yok. Bu öncelikle ABD doları hegemonyası etrafında dönüyor. Analistler, Bloomberg tarafından aktarılan yorumda, küresel rezerv para birimini ve emtia, mal ve hizmetlerde uluslararası ticaret için değişim ortamını düzenleyen muazzam avantajlar sağlıyor.

Uzmanlar, doların küresel rezerv para birimindeki durumunu bir gecede kaybetmeyeceğini de sözlerine ekledi. Bununla birlikte, bazı yönlerden dolar hakimiyeti zaten zayıflamıştır. Özellikle, bazı ülkeler küresel ticarette küresel ödeme sistemi SWIFT’inin rolünü azaltmak isteyebilir. Araştırmacılar, SWIFT’in 2018’de bazı İran bankalarına erişimi askıya aldığını ve böylece ABD’nin yaptırımlardaki hedeflerini gerçekleştirmesi için anahtar araç haline geldiğini belirtti.

Ülkeler SWIFT sistemini atlatmanın bir yolunu bulursa, doların küresel sistemdeki rolü küçülecektir. Bu arada, dijital para birimlerine dayalı sınır ötesi çözümler amaca hizmet edebilir.

JPMorgan uzmanlarına göre, ABD, küresel ekonomideki gücünü korumak için dijital dolar yaratmaya zaman ve para yatırmalıdır.

Dijital doların üzerine inşa edilmiş bir sınır ötesi ödeme çözümü sunmak, özellikle de yerel finansal sistemin yapısına en az zarar verecek şekilde tasarlanması durumunda, küresel ekonomide projelendirme gücü için önemli bir aracı korumak için çok mütevazı bir yatırım olacaktır.

Dünya Bankası tarafından yapılan son araştırmaya göre, merkez bankalarının% 80’inden fazlası CBDC’nin gelişimini düşünmektedir. Bank of China da dahil olmak üzere bazıları, sistemi başlatmanın son aşamalarında.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here