2,4 milyondan fazla nüfusa sahip bir şehir olarak Konya, kamu hizmetlerinde blockchain’i önemli ölçüde test edecek kadar kişiye sahiptir. Bunun da ötesinde akıllı şehir uygulamaları söz konusu olduğunda Konya’nın bir avantajı var. 

Konya Ticaret Odası’ndan alınan ayrıntılı bir rapora göre , şehir, ödeme sisteminden toplu taşımada temassız kredi kartlarını kullanmak için e-belediye işlevlerini kapsayan bir akıllı telefon uygulamasına kadar 10’dan fazla farklı akıllı şehir projesine sahip. 

Hatta farklı dillerde Rumi en iyi şiirleri sunmak için Mobil Mesnevi adlı bir uygulaması var. Blockchain tabanlı City Coin, gelecekte diğerleri arasında paylaşılan bisikletler, akıllı ulaşım ve elektrikli otobüsler gibi kamu hizmetleri için bir ödeme yöntemi olarak eklenebilir.

Türkiye blockchain’de tam gazda

Ulusal bir blockchain altyapısının açıklanmasının ardından , Türkiye blockchain çabalarını hızlandırdı. Ülke , 2020’de Dijital Lira için planlar yaptı ve Türk Takasbank , bankacılık endüstrisi için blockchain tabanlı bir altın transfer sistemi sağlamak üzere BiGa Digital Gold platformunu başlattı . 

Üniversitede finanse edilen bir merkez olan BlockchainIST Center, yakın zamanda Cornell Profesör Emin Gün Sirer’in Ava Platformu’nda yeni nesil blockchain projeleri geliştirmeyi planladığını bildirdi .

Türkiye’deki olumlu gelişmeler, ülkede yerel ofisler kuran küresel kripto borsaları tarafından fark ediliyor. Cointelegraph’ın geçen yıl bildirdiği gibi, Huobi ilk oldu ve onu Binance izledi . Son zamanlarda Huobi , blockchain geliştirme çabaları konusunda yerel ekosistemle işbirliği yapmak için Blockchain Türkiye Platformuna katıldı .

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here