2018’in sonunda dokuz Çinli eyalet, yaklaşık 40 milyar yuan (% 6 ~ 6B ABD) toplam blockchain sanayi fonu başlattı. Şubat 2019’a kadar, Pekin, Şangay, Chongqing ve diğer şehirler, ilgili endüstriler için blockchain gelişimini teşvik etmek ve desteklemek için blockchain politikaları yayınladılar.

2017 yılında Çin Mühendislik Akademisi’nden akademik akademisyen Chen Chun, blockchain teknolojisinin artık bir konsorsiyum zincirini desteklemek için evrimleştiğini söyledi. Bu yılki CCF’de, Çin Bilgisayar Federasyonu, Blockchain Teknoloji Konferansı, Ağustos 2019, Chen bir kez daha konsorsiyum zinciri hakkında konuştu. Şunlara dikkat çekti: 1) konsorsiyum zinciri işbirlikçi yönetimi destekliyor ve yüksek performans, yüksek kullanılabilirlik ve yüksek güvenlik ve gizlilik sağlıyor; 2) Konsorsiyum zinciri, Çin’in şu an için blok zincir gelişiminin ve öngörülebilir geleceğinin ana odağıdır.

Sanki bir gecede olmuş gibiydi. Çin ana akım medyası, blockchain’i ve blockchain gelişimi için eşi görülmemiş fırsatları vurgulamaya başladı.

Bilgin Chen Chun, Ekim 2019 toplantısında blockchain vaadi hakkındaki görüşlerini yeniden düzenledi ve “Ünlü bilim adamı çevrimiçi” oldu. Çin, blok zincirinin geleceğini ve Chen Chun sözleriyle ülke için faydalarını görüyor.

Konsorsiyum zinciri nedir? Bay Chen’in bu girişim hakkındaki iyimserliğinin nedeni nedir?

Konsorsiyum zinciri nedir?

Blockchain iki türe ayrılabilir: genel ve izin verilen blockchain.

Halka açık zincir için, defteri kebir halka açıktır ve herkes halka açık zincirdeki işlemleri sorgulayabilir veya gönderebilir. Herkes, bildirimde bulunmadan veya yetkilendirme talep etmeden halka zincirindeki düğümlerini oluşturabilir ve iptal edebilir. Kamu zinciri en yüksek ademi merkeziyetçiliğe ve en güçlü anonimlik derecesine sahiptir.

İki tür izin verilen zincir vardır: özel zincir ve konsorsiyum zinciri. Özel zincir, özel zincirin güvenlik kurallarına sahip olan ve deftere kimin okuma ve / veya yazma yetkisine sahip olduğuna karar veren bir kuruluşa aittir. Özel bir zincirin ademi merkeziyet ve anonimlik derecesi en düşük düzeydedir.

Konsorsiyum zinciri özel zincir ile kamu zinciri arasındadır. Konsorsiyum zinciri çok merkezli bir sistemdir ve düğümler birkaç yetkili merkezi kuruluş tarafından korunur. Konsorsiyum zincirinin muhasebe kuralları ve okuma-yazma izinleri konsorsiyum zincirinin tüm üyeleri tarafından ortaklaşa kararlaştırılır. Farklı üyelerin farklı okuma-yazma izinleri olabilir.

Bu noktada, konsorsiyum zinciri hakkında hala kafanız karışabilir. Sabit ve ayrı sistemler ile aşağıdaki konsorsiyum zinciri arasındaki veri iletim yöntemlerinin karşılaştırılması, daha iyi bir anlayışa sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Geleneksel bir veri işleme modelini bir Konsorsiyum Zinciri ile karşılaştırmak için: sırayla bağlı ayrı iş sistemlerinin bir yapısını düşünün, böylece işletme kararı ve veri sistem 1’den sistem 2’ye, nihayetinde son sisteme akar. İş sürecine katılan tüm tarafların bağımsız sistemleri ve veritabanları vardır. Verileri bir sistemden diğerine aktarmak için sistemdeki tüm tarafların her sistemi bir önceki ve bir sonraki sisteme bağlayan bir arayüz geliştirmesi gerekir. Aktarım sırasında bağlantı kesilirse – yetkilendirme sorunları veya arayüz sorunları nedeniyle, veriler daha fazla aktarılamaz. ve işlem durdurulur.

Verilerin konsorsiyum zincirinde paralel olarak işlenebileceğini ve önceki eylemlere bağlı olan eylemlerin gerekli sırayla yürütüleceğini düşünün. Önceki paragrafta açıklananla aynı iş süreci için, her bir tarafın (sistem) tutarlı bir defteri (veritabanı) ve aynı arabirim kümesi vardır. Tüm taraflar düğümleri yönetir ve veri değişikliklerini gerçek zamanlı olarak senkronize eder. Seri bilgi sistemiyle (ilk örnek) karşılaştırıldığında, konsorsiyum zinciri yalnızca verileri yönetme ve depolama yöntemini ve veri kararlarının sistemden nasıl aktığını değiştirir.

Kamu ve özel zincirler neden konsorsiyum zinciri kadar basit olamaz?

Konsorsiyum Zinciri, blok zincirinin avantajlarından faydalanırken ortak merkezi yönetim sağlar.

Dünyadaki halka açık zincirlerin çoğunda veya hepsinde kripto para birimi bulunur. Kripto para, kamu zincirinin en yaygın kullanılan uygulamasıdır. Ancak, kamu zinciri ve kripto para birimleri Çin’de mevcut yasal ve düzenleyici gereklilikleri karşılamamaktadır ve prensip olarak Çin’de yasal olarak kullanılamaz ve işletilemez. Özel zincirin kripto para birimi değeri yoktur, çünkü sınırlı kapsam ve senaryolarla belirli bir kuruluşta çalışır.

Konsorsiyum zinciri farklıdır. Çok çeşitli uygulama senaryolarına sahiptir ve blockchain teknolojisini etkili bir şekilde kullanabilir.

Örneğin: 2019’da Konut ve Kentsel-Kırsal Kalkınma Bakanlığı ve Çin İnşaat Bankası, ülke genelinde 491 ilde ihtiyatlı fon yönetim sistemlerinin birbirine bağlanmasını yönetmek için bir KM (ihtiyat fonu) konsorsiyum zinciri oluşturdu. Çin bundan nasıl yararlanıyor?

Diyelim ki Xiao Ming üç yıldır Pekin’de çalışıyor ve şimdi Hangzhou’da çalışmak istiyor. PF’yi Hangzhou’ya transfer etmesi gerekiyor. PF konsorsiyum zinciri olmasaydı, Hangzhou’nun PF merkezi, Hangzhou’nun ihtiyat fonu verilerini Pekin’in PF merkezinden elde etmek zorunda kalacaktı, bu da zaman alıcı ve yetki gerektiriyordu. Şimdi PF konsorsiyum zinciri ile Hangzhou’nun PF merkezi Pekin’in PF verilerini doğrudan sorgulayabilir. PF konsorsiyum zinciri, PF verilerinin sorgu verimliliğini büyük ölçüde artırır.

PF konsorsiyum zinciri de birçok ara bağlantıyı keserek insanların işleri daha verimli yapmalarına yardımcı oluyor. Diyelim ki Xiaoming, memleketi Chongqing’de, 2 yıl boyunca Hangzhou’da çalıştıktan sonra kız arkadaşıyla bir ev satın almak istiyor. Xiaoming’in PF depozito sertifikası için başvurması gerekiyor. PF konsorsiyum zinciri olmadan Xiaoming’in Hangzhou’daki kağıt sertifikaları için başvurması ve daha sonra onları zaman alıcı ve emek yoğun olan Chongqing’deki PF merkezine teslim etmesi gerekiyor. Şimdi Xiaoming, hızlı bir şekilde durumu ele alarak, Hangzhou PF mevduat sertifikasını sorgulamak için Chongqing PF merkezine doğrudan çevrimiçi yetki verebilir.

PF konsorsiyum zincirinin kurulmasından sonra, farklı şehirlerdeki PF sistemleri, ayrı arayüzlere ihtiyaç duymadan aynı veritabanı mekanizmasını ve veri iletimini benimser, bu da gelişen arayüzlerin maliyet tasarrufuna neden olur.

Ayrıca, PF Fonu yönetiminin merkezileştirilmesi denetim kapsamını genişletir, ancak toplam denetim maliyetini azaltır.

Yukarıdaki örnekte, birden fazla iş tarafı arasında paylaşılan bir defter (paylaşımlı veritabanı) mekanizması kurarak, konsorsiyum zincirinin güvenlik yönetimini tüm iş tarafları arasında pekiştirdiğini ve ayrıca veri sorgusu verimliliğini artırma, aracılığı azaltma gibi birçok avantajı olduğunu görebiliriz. bağlantılar, geliştirme maliyetlerini azaltma vb.

Şu anda, blockchain’in yüksek teknoloji eşiği nedeniyle, konsorsiyum zincir teknolojisini “tekerleği yeniden icat etmeden” farklı endüstrilere etkili bir şekilde uygulayabilmeliyiz, böylece geliştirme maliyetinden tasarruf etmeliyiz.

Tek elden zincir yapımı gerçekleştirin ve bir konsorsiyum zincirinin geliştirme maliyetini azaltın

Blockchain hala gelişimin erken aşamasındadır ve yerel konsorsiyum zincir çözümleri çok azdır. Tek noktadan zincir inşa sağlayıcısı olarak NULS zincir fabrikası, geliştirme maliyetini azaltırken kapsamlı bir konsorsiyum zincir çözümü sunar.

  • NULS zincir fabrikası geliştirme maliyetini üç açıdan azaltır:
  • NULS mikro hizmet mimarisi, blockchain özelleştirmesini mümkün kılar.
  • NULS, fonksiyonel bileşenlerin farklı müşteriler ve uygulamalar için yeniden kullanılmasını sağlamak için genel uygulama fonksiyonel bileşenleri sağlar.

Düğümlerin otomatik dağıtımını kullanmak için bir bulut hizmet sağlayıcısına bağlanma.

NULS zincir fabrikası bir grafik zincir oluşturma platformudur. Mikro hizmet mimarisine dayanarak, zincir fabrikası ekibi konsensüs, defteri, blok gibi temel fonksiyonları farklı modüllere ayırır. Mikro hizmet mimarisi, NULS’un mevcut özellikleri geliştirmesi ve konsorsiyum zincirine yeni özellikler eklemesi için geliştirme zorluğunu ve süresini azaltır.

Mikro hizmetlerin entegrasyonu, NULS blok zinciri sisteminin, her biri diğer modüllerden bağımsız olarak yazılım ve fonksiyon açısından gevşek bağlanmış modüller içermesine olanak tanır. Zincir fabrikası zengin bir modül deposu sağlayacaktır. Kullanıcılar modül deposundan istenen modülleri seçerek bir konsorsiyum zinciri oluşturabilirler. Bir işlev / modül mevcut değilse, kullanıcı iş modülünü geliştirebilir, modülü yükleyebilir ve zinciri oluşturmayı tamamlamak için modülü dahil edebilir. Modüllerin bağımsızlığı, zincir fabrikasının herhangi bir konsorsiyum zincirini özelleştirmesini sağlar.

Bir konsorsiyum zincirinin gerektirdiği uygulama senaryolarını sağlamak için, zincir fabrikası genel fonksiyonel bileşenleri sağlayacaktır: hesap yetkilendirme – kullanıcılar farklı roller için farklı izinler ayarlayabilir; denetim mekanizması – kullanıcılar zincirdeki verileri ve uygunsuz kullanımı izlemek için denetim düğümleri tanıtabilir; zincirleme yönetişim – konsorsiyum üyeleri blok zinciri bakımı, üye yönetimi ve diğer yönetişim görevleri gibi bir teklif için oy kullanabilir.

Zincir fabrikası, bu fonksiyonel bileşenlere dayanan çeşitli genel konsorsiyum zincirleri uygulama modelleri sağlayacaktır. Bu modellerin yardımıyla, kullanıcılar konsorsiyum zincirini hızlı bir şekilde uygulama gereksinimlerine uyarlayabilir, yapılandırılmış konsorsiyum zincirini konuşlandırabilir, ihtiyaçlarını karşılamak için uygulamalar geliştirebilir ve uygulamalarını zincirlerine taşıyabilir.

Zincir binasına ek olarak, zincir fabrikası da kullanıcıların “son kilometrede yürümesine” yardımcı olacak. Konsorsiyum zincirinin özelleştirilmesinden sonra, kullanıcıların konsorsiyum zincirinin düğümlerini dağıtmaları gerekir. Uygun Cloud Server paketini seçerek, zincir fabrikası bulut hizmet sağlayıcısına bağlanarak kullanıcıların zincir fabrikasındaki düğümlerin dağıtımını ve yönetimini kolayca tamamlayabilmelerini sağlar.

NULS zincir fabrikası tam kişiselleştirme, uygulama taşınabilirliği ve düğümlerin otomatik konuşlandırılmasını sağlayarak tek noktadan zincir oluşturmayı mümkün kılar. Bu, konsorsiyum zincir teknolojisinin büyümesine ve kullanılabilirliğine etkili bir şekilde yardımcı olacaktır.

Sonuç

Ana akım medya bir zamanlar konsorsiyum zincirinin popülaritesinin küresel bilgi endüstrisi üzerinde muazzam bir etkiye sahip olacağına işaret etti ve blockchain teknolojisi yeni bir bilgi devrimi. Ancak blockchain’in erken aşamasında, zincir oluşturmanın yüksek maliyeti en büyük engeldir. Bu nedenle, blockchain geliştirme maliyetini azaltmak, blockchain teknoloji geliştirme için öncelikli görevdir.

NULS zincir fabrikası, bir konsorsiyum zinciri oluşturma maliyetini etkili bir şekilde azaltabilir. Zincir fabrikası gibi ürünlerin yardımıyla, farklı endüstriler konsorsiyum zincir teknolojisini mevcut işletmelerle birleştirerek verimliliği arttırır ve maliyet tasarrufu sağlar.

Konsorsiyum zinciri teknolojisinin uygulanması, Çin’in blockchain teknolojisini keşfetmesini hızlandırmaya ve Çin’i blockchain’in bilgi devriminde liderlik rolü oynamaya konumlandırmaya elverişlidir.

Referans:

  1. “Konuları Netleştir: Blockchain neden yeni bir bilgi devrimi,” diyor He Yifan’dan Shan Zhiguang. Cn.

Sosyal medyamıza katılın ve NULS’ı keşfedin!

Twitter Şimdi izleyin
Reddit Şimdi abone olun
Telegram Şimdi katıl
YouTube Şimdi abone ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here