Blockchain güvenlik firması CipherTrace’e göre 2018’in ilk yarısında neredeyse 731 milyon dolarlık kripto para çalındı.

Japonya’daki Coincheck’ten 500 milyon dolar, Güney Kore’de de Coinrail’den 40 milyon dolar çalındı.

İki borsadaki en büyük hata, büyük miktardaki varlıklarını, sıcak cüzdanlar veya cüzdanlarında sakladıkları ve bunların soğuk cüzdanlar yerine doğrudan internete bağlandıkları ve hackerlara güvenliklerini tehlikeye sokma fırsatı verdikleriydi.

Bilgisayar korsanları, sistemlerini kolayca kontrol edip sisteme erişebildi. Çok hızlı bir şekilde yüzlerce milyon dolarlık kripto paralı dolar çalmayı başardılar ve borsalar bunları durduramadı.

Tecrübeli programcıların eksikliği ve altyapısındaki sorunlar, Bloomberg’le yapılan bir röportajda yer almak için Coincheck CEO’su Koichiro Wada’yı itti:

“İç kontroller, yönetim ve sistem riski konusunda yeterince insanımızın çalışmadığının farkındaydık. Başta avukat ve ajans kullanarak büyümeye çalıştık, ancak bu durumda sona erdi.”

Şimdi, yatırımcılar, hackerların sistemlerine nasıl erişebileceklerini bilmiyorlardı ve bu değişimin, gelecekteki saldırıları durdurmak için gerekli teknoloji ve bilgiye sahip olmadığı anlaşılıyordu.

Bu durum tek başına, bu durumun yatırımcılar arasında belirsizlik yaratacağı gerçeğinden dolayı kriptomarket saldırılarına bir başka destek veriyor ve birçok uzman, kriptoların düşmesinin gerçek sebebi yerine teknolojinin zayıflığını ortaya çıkarmaya istekli.

Şimdi Japonya ve Güney Kore, ihlallerin gelecekte başarılı olmayacağından emin olmak için sıkı düzenleyici politikaları uygulamaya başladı ve kripto-para değişimi alışverişiyle ilgili endüstri standartlarını oluşturmaya çalışıyorlar.

Güney Kore bir adım daha atıyor ve bankalar gibi kripto para birimini düzenlemeyi seçti.

Uygunluklarını sağlamak için borsaları düzenli olarak izlemeleri ve kontrol etmeleri için yerel finans kurumlarına yetki vereceklerdir.

Japonya ve Güney Kore, borsaların güvenliğini izlemek için daha sıkı bir düzenleme yapmayı planlamakta ve gelecek korsanları önlemek için sistemlerine doğru ve verimli teknolojiyi uyguladıklarından emin olmayı planlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here