Kriptopara etkinliği söz konusu olduğunda Japonya çok farklı bir ülke. Açık fikirli yaklaşımı ve Bitcoin’in meşrulaştırılmasıyla ilginç bir durum yaratıldı. Artık yetkililerin kripto yatırımcılarını kredi değerlendirmelerine tabi tutacağı görünüyor.

Bir başka Pozitif Düzenleyici Gelişim
Japonya’da, kripto para birimi düzenlemesi göz önünde bulundurmak için oldukça ilgi çekici hale geldi. Daha açık bir ifadeyle, bu özel sektörün meşrulaştırılmasına odaklanmak, Asya’daki diğer ülkeler bu açıdan çok daha olumsuz bir yaklaşım benimsiyor olsa da. Japonya şu anda havuzdaki tuhaf ördek olsa da, düzenleyiciler sürekli olarak Bitcoin’e daha fazla meşruiyet getirmek için çalışıyorlar.

Son girişimleri kredi değerlendirmeleri şeklinde geliyor. Raporlar, mevcut hedefin “kripto para birimi yatırımcıları için istilacı kredi kontrolleri” ni tanıtmak olduğunu ortaya koymaktadır. Bu ilk başta garip gelse de, bu delilik için açık bir yöntem var. Bu yeni tedbirle hükümet, kripto para birimleri aracılığıyla gerçekleşen para aklama faaliyetlerine daha da fazla müdahale etmeyi amaçlıyor. Bu aşamada gerçek etkisi açık olmamakla birlikte, olumlu bir gelişme.

Bu büyük teşebbüsün önüne geçmek için hükümet Japonya Kredi Bilgi Servisi ve bağımsız bilgi araştırma şirketleri ile işbirliği yapacak. Herhangi bir şüpheli kripto para birimi kullanıcısı buna göre incelenecek ve değerlendirilecektir. Japon cryptocurrency ekosisteminde çok fazla değişiklik getirecek, ancak belli ki buradaki şeyler dışarıda gelişecek.

Her zaman olduğu gibi, bu karar rastgele yapılmadı. Yakuza üyeleri tarafından cryptocurrency kullanımı ile ilgili endişeler giderek artmaktadır. Japonya’nın büyük suç örgütünün cryptocurrency kullanarak söylentilerine yönelik bir gerçek olup olmadığı kesin değil.

Şüpheli cryptocurrency yatırımcılarının kişisel bilgilerine erişim ve kredi puanlarıyla eşleştirme, bazı ilginç sonuçlar doğuracaktır. Kripto-paranın bile izlenmesi gereken dijital kırıntı izleri bıraktığı gibi, birinin parasının akıp gitmediğini belirlemek çok zor değildir. Özellikle şu anda tüm anonim para birimlerinin artık Japonya’da işlem görmesine izin verilmediğinden, yasadışı faaliyetlerin azaltılması en azından kağıt üzerinde çok daha kolay hale geldi.

Japon hükümetinin önümüzdeki aylarda ek düzenleme kuralları getirmesi bekleniyor. Bu düzenlemelerin tam olarak gerektirdiği şey şu anda bilinmemektedir. Her değişiklik Japonya’daki tüm kripto para birimleri için olumlu bir gelişme olarak görülebilir, ancak bu büyüyen sanayiye daha fazla meşruiyet getirilmesi gerektiği gibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here