• Banco de España, önümüzdeki dört yıl için hedeflerini ana hatlarıyla belirlemek için 2020’den 2024’e kadar stratejik bir plan yayınladı.
  • ECB, kısa süre önce dijital bir avronun potansiyel etkisine ilişkin bir rapor yayınladı.

İspanya’nın merkez bankası Banco de España, önümüzdeki dört yıl için hedeflerini ana hatlarıyla belirleyen 2020’den 2024’e kadar stratejik planını kısa süre önce yayınladı. Banka, Avrupa Merkez Bankası’nın politikalarının ve eğilimlerinin etkisini analiz etmenin yanı sıra, potansiyel bir merkez bankası dijital para birimi ( CBDC ) uygulamasına bakacak . Merkez bankası ayrıca negatif faiz oranlarının, COVID ile ilgili streslerin piyasalar üzerindeki etkilerini vb. İnceleyecektir.

CBDC’ler hakkında fazla bilgi yok

Plan, potansiyel CBDC çabalarına çok fazla değinmese de, “Yeni teknolojiler ve Bilgi Kaynakları” teması altında bu plan üzerinde yapılan araştırmanın bir öncelik olduğunu belirtiyor. Plana göre:

Bir merkez bankası dijital para biriminin uygulanmasının bir bütün olarak finansal sistem ve ekonomi üzerindeki etkileri, çeşitli tasarım önerileri göz önünde bulundurularak ve dijital kimlik ile ilgili hususlar dahil edilerek analiz edilecektir.

Merkez Bankası yöneticisi Pablo Hernández de Cos, CBDC uygulaması hakkında şunları söyledi: 

Önemi ne olursa olsun, bir CBDC’yi hanelere ve finansal olmayan kuruluşlara sunarak Merkez Bankası bilançosuna erişimi genişletmek, teknolojik yeniliklerin para ve ödeme sistemini geliştirmeye yardımcı olabileceği birçok yoldan yalnızca biridir.

İspanya ve Euro

İspanya 2002’den beri Eurosystem’in bir parçası, yani kendi para birimini çıkarmıyor. Christine Lagarde liderliğindeki Avrupa Merkez Bankası, aktif olarak dijital bir euro araştırmaktadır. Aslında, ECB  yakın zamanda bir CBDC’nin potansiyel etkisi hakkında kapsamlı bir rapor yayınladı.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here