Son birkaç ay içinde milyarlarca yeni USDT basımı üzerine, en yaygın olarak kabul edilen stabilcoin, piyasa değeriyle üçüncü en büyük kripto para birimi haline geldi. Tether, neredeyse 9 milyar dolarlık piyasa değeriyle Ripple’ı (XRP) geride bıraktı.

Bu arada, son yıllarda en iyi üç kripto para birimi arasında yer alan Ripple, piyasa değerinin sürekli düştüğünü gördü. Bu ayın başlarında Ripple, Bitcoin’e karşı en düşük 2 yıllık fiyatını kaydetti.

Tether Piyasa Değerine Göre Dalgalanmayı Aşar. Kaynak: CoinMarketCap
Tether Piyasa Değerine Göre Dalgalanmayı Aşar. Kaynak: CoinMarketCap

Tether Piyasa Değeri İle Üçüncü

ABD Doları’na sabitlenen Tether, son zamanlarda kripto para tüccarlarından ve yatırımcılardan gelen artan taleple başa çıkmak için büyük bir baskı çılgınlığı yaşıyor. Şirket sadece Nisan ayında 1,5 milyar USD’yi aşmıştı .

Ardından, urgan Hazine etmişti baskılı sadece Mayıs ayının ilk haftasında yaklaşık 500 milyon taze USDT arasında. Mayıs ayının geri kalanında, şimdiye kadar, en popüler stabilcoin yavaşlamadı. Balina Uyarısı’ndan elde edilen veriler düzenli olarak Tether’in hazinesindeki büyük partilerin basıldığını özetlemektedir .

Ve birçok dijital varlık savunucusunun tahmin ettiği gibi, bu yeni USDT seviyelerini piyasaya “basmak”, Tether’ın piyasadaki üçüncü büyük kripto para birimi olma yolunda Ripple’ı geçmesine yardımcı oldu. Bu yazı yazılırken USDT’nin piyasa değeri 8,8 milyar doları aşarken, XRP 8,79 milyar dolarlık piyasa değeriyle geride kaldı.

usdt_mkt_cup-min
USDT’nin piyasa değeri, Kaynak: Coinmarektcap

 

xrp_mkt_cup-min
XRP’nin piyasa değeri, Kaynak: Coinmarektcap

Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde Transferler

Piyasa değeri açısından tırmanmanın yanı sıra, Tether de etkileyici miktarda transfer kaydetti.

GlassNode tarafından sağlanan verilere göre, popüler stabilcoini içeren 1 günlük hareketli ortalama (MA), 21 Mayıs’ta 8.334.167 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Yeni kayıt fazla tutmadı, çünkü ertesi gün sayı 8.590.083’e yükseldi.

1D MA USDT Transfer Sayısı. Kaynak: GlassNode
1D MA USDT Transfer Sayısı. Kaynak: GlassNode

 

Mayıs 2020 rekor kıran günlük işlem numarası, Eylül 2019’daki son yüksek seviyelerin üzerinde bir performans sergiliyor. O zamandan beri, artış açıktır.

Urgan ve Bitcoin Fiyatı

Kripto topluluğunda en çok tartışılan konulardan biri, Tether’ın Bitcoin’in fiyatını ve tüm kripto para piyasasını doğrudan etkileyip etkilemediğidir. Endişe, öncelikle farklı bakış açılarına sahip olduğu için çözümlenmedi.

Örneğin, ABD merkezli akademisyenler tarafından yapılan iki bölümlü bir çalışma , Tether’in 2017 parabolik fiyat artışının arkasında olabileceğini öne sürdü, çünkü 20.000 dolara yükselme “muhtemelen piyasa manipülasyonundan” kaynaklandı. Tether , USDT’nin herhangi bir fiyat manipülasyonu için hiç kullanılmadığını iddia ederek suçlamaya hızla karşı çıktı .

Konuyla ilgili bir başka araştırma Tether’in pozisyonunu destekledi ve USDT’nin verilmesinin fiyatları doğrudan etkilemediğini söyledi.

Aksine, yakın zamanda yapılan analizler , BTC’nin fiyatı ile borsalarda oturan stabilcoinin toplam arzı arasında ters bir korelasyon olduğunu ima etti. Daha spesifik olarak, kripto para birimi platformlarında azalan USDT miktarı, Bitcoin fiyat artışlarını teşvik ediyor olabilir.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here