Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, birçok kuruluş, ABD’de düzenlenmiş Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonları veya ETF’ler için teklifler sundu. Şimdiye kadar, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu veya SEC, genel halk için resmi bir Bitcoin ETF ürünü onaylamadı.

ETF nedir ve BTC söz konusu olduğunda duraklatma nedir?

Kripto halkın gözüne artan güven kazandıkça, işletmeler dijital varlıkları daha resmi ve düzenlenmiş bir yaklaşımın bir parçası olarak geleneksel finansal dünyaya getirme fırsatları ararlar. Kriptoya ilk büyük adımı olan Chicago Board Options Exchange veya CBOE ve Chicago Mercantile Exchange veya CME, 2017 yılında nakit destekli Bitcoin vadeli işlemlerini başlattı .

Kriptoyla ilgili başka ürünler sunma çabasıyla, ana akım varlıklar ETF’lere potansiyel bir seçenek olarak bakıyor. ETF’ler, dayanak varlık veya varlık sepetinin fiyat hareketini izleyen borsalarda işlem gören ürünlerdir. Bazı ETF’ler nakit olarak desteklenirken, bazıları fiziksel varlıkların kendileri tarafından desteklenmektedir. Esasen, bir kripto ETF, insanların geleneksel borsalarda kripto ürünleri ticareti yapmalarına izin verecektir.

Bununla birlikte, varlıkların fiziksel olarak desteklenen ETF’lerin arkasında güvenli bir şekilde depolanmasını sağlamak zorunda oldukları için durum düzenleyicilerle karmaşıklaşmaktadır. Varlık geçerliliği ve manipülasyonu, düzenleyiciler bu ETF’lerin dayandığı fiyatları kontrol eden gayri meşru varlıklar ve piyasa manipülasyonu istemediklerinden denklemi de etkilemektedir.

Kryptoin CEO’su Donnie Kim, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, “ETF’nin ABD merkezli bir borsada işlem görmesini onaylamanın birçok yönü ve faktörü var.” Dedi. Varlık yönetim şirketi Kryptoin, Bitcoin ETF teklifini Ekim 2019’da SEC ile yaptı. Firma, New York Borsası Arca veya NYSE Arca’da listelenen Kryptoin Bitcoin ETF Güvenini görmeyi hedefliyor.

“Şu anda komisyon bu yeni varlık sınıfını dinliyor ve öğreniyor ve kısmen piyasadaki mevcut ürünlerin sonuçlarını anlamak ve kısmen mevcut siyasi manzara altında daha fazla rehberlik aramak için, Dedi Kim.

Birçoğu SEC onayı için yarıştı

2018’den beri SEC, kriptoyla ilgili çeşitli ETF’ler için çok sayıda başvuru aldı. En az dokuz farklı kuruluş, Bitwise Asset Management, VanEck / SolidX ve Direxion dahil olmak üzere komisyona kripto ETF teklifleri gönderdi.

Birkaç teklif komisyondan gecikmeler gördü. CBOE’nin VanEck / SolidX ETF kural değişikliği teklifi, borsa Ocak 2019’da başvuruyu çekmeden önce sadece birkaç gün sonra yeniden doldurmak için birden fazla gecikme ile karşılaştı. Borsa teklifi aynı yılın Eylül ayında bir kez daha çekti.

Diğer şirketler, Ekim 2019’da yönetim organından reddedilen Bitwise’s Bitcoin ETF’de olduğu gibi, taleplerinin reddedildiğini gördüler. SEC, bir yıldan daha uzun bir süre önce Direxion, ProShares ve Graniteshares’ten nakit destekli kripto ETF’lerini reddetti. .

ETF uygulamaları hala oyunda

Cointelegraph, Kryptoin, Crescent Crypto ve Wilshire Phoenix’e yaptıkları yorumlar sırasında, SEC’in kararlarını bekleyen hala kripto ETF önerileri vardı. Basın zamanında, her üç kıyafet hala SEC kararlarını bekliyor gibi görünüyor.

23 Ocak’ta Kryptoin’in SEC ile birlikte oturduğu tek Bitcoin ETF önerisiyle ilgili olarak, “Kayıt beyanımız, komisyonun bir çözüm yolunda pazarlık etmeyi seçtiği zamana kadar hala inceleme sürecindedir” dedi. “O zamana kadar sadece kuyruktayız.”

Crescent Crypto, Bitcoin ve Ethereum ETF için ABD düzenleyici organıyla ilk F-1 formunun sunulmasıyla ilgili bir cevap bekliyor.

“Crescent, USCF ile USCF Crescent Crypto Index Fund (NYSE Arca: XBET) adlı 33 Act Bitcoin ve Ether ETP için bir kayıt bildirimi (S-1) oluşturmak için işbirliği yaptı,” 27 Ocak’ta detaylandırılan Matta. inceliyoruz ve ileriye yönelik en iyi kursu değerlendiriyoruz. ”

Wilshire Phoenix ayrıca kurumun kripto ETF’sine ilişkin bir karar için komisyonu bekliyor. Herrmann, “SEC 26 Şubat 2020’ye kadar bir karar verileceğini belirtti.” Dedi.

Bir Bitcoin ETF’yi düzenlemek, değişim listesi için bir kural değişikliği gerektirir

SEC’in bir Bitcoin ETF’yi onaylamasının önündeki engellerden biri, borsalar hakkındaki mevcut düzenleyici çerçevede yatmaktadır.

Son iki yıl içinde SEC, VanEck / SolidX’ten fiziksel olarak desteklenen bir Bitcoin ETF’nin ticaretine izin verecek bir kural değişikliği ile ilgili olarak CBOE’den birden fazla teklif aldı. Bir yatırım yönetim şirketi olan VanEck ve yazılım ve finansal hizmetler kıyafeti olan SolidX, şu anda terk edilen ürünü ortaklaşa destekledi.

Cointelegraph’a yaptığı açıklamada Kim, ABD borsalarının Bitcoin ETF listelemesi ve ticareti için SEC onayı gerektiren borsalar olduğunu belirtti. “Bu onay verildikten sonra (komisyonun gereksinimleri konusunda oldukça anne gibi göründüğü halde bu muhtemel görünmese de), ETF ürününün başka bir bölümü tatmin edecek kadar uygun bir mekanizma sağlamak için analiz edilmesi ve tartışılması gerekiyor. komisyon, ”diye açıkladı Kim.

Kim ekledi:

Komisyonun bir bölümü görüşmelerle kolayca ilgilenmiyorsa veya kuralın değişim düzeyinde değişmesine izin vermiyorsa, bu tür netlik ortaya çıkıncaya kadar herhangi bir başvuruyu ileri itmek etkili değildir. Temel olarak SEC, tüm kafaların işbirliğine ihtiyaç duyan 2-3 başlı bir ejderhadır.

Komisyon hala Bitcoin fiyat manipülasyonundan endişe ediyor

Yönetim organının başkanı Jay Clayton, Haziran 2019’da ifade ettiği üzere, varlık manipülasyonu SEC’in potansiyel bir sorun olarak gördüğü bir başka özellik.

Crescent Crypto Asset Management kurucu ortağı Christopher Matta Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, “SEC, ana endişelerinin bitcoin piyasalarının manipülasyonu olduğunu iyi bir şekilde belirtti.”

Crescent Crypto, Mayıs 2019’da hem Bitcoin hem de Ethereum’u içeren bir ETF için SEC’e bir başvuruda bulundu. Şirket, varlık yönetimi firması USCF ile ortak olarak, USCF Crescent Kripto Endeksi Fonu’nu (XBET) NYSE Arca’da listeliyor.

“Diğer ETP’leri reddettiklerinde SEC, manipülatif faaliyetleri izlemek için sürveyans paylaşım anlaşmalarını içeren önemli boyutta düzenlenmiş bir pazar görme arzusunu sürekli olarak vurguladı” diye ekledi.

Matta, yönetim organının kripto sahnesini doğru oranlarda doğru bileşenlerden yoksun olarak gördüğünü belirtti. SEC’in görüşüne göre, mevcut kripto borsaları ‘düzenlenmiş’ şartı karşılamıyorken, düzenlenmiş vadeli işlem piyasaları şu anda ‘önemli’ şartı karşılamıyor ”dedi.

Wilshire Phoenix herhangi bir engelle karşılaşmadığını söyledi

Sadece kendi kripto ETF’si hakkında konuşan yatırım bankacılığı alternatifi Wilshire Phoenix, dijital varlık ETF önerisiyle zorluk çekmediğini söyledi.

Wilshire Phoenix’in kurucusu Bill Herrmann Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, “Uygulamamızla ilgili bağlantılarda herhangi bir engel görmedik. “Komisyonla düşünceli ve anlamlı görüşmeler yapmaya devam ediyoruz” diye ekledi.

Wilshire Phoenix sonra dokunarak, Ekim 2019 yılında dosyalama güncellenen, NYSE Arca ile işbirliği içinde, 1 Temmuz 2019 tarihinde bir kombinasyonu Bitcoin ve ABD hazine bonosu ETF için firma bir öneride Coinbase ürünü saklama kuruluşu olarak. Wilshire Phoenix, ABD Bitcoin ve Hazine Yatırım Ortaklığı’nın NYSE Arca’da işlem görmesini hedefliyor.

Wilshire Phoenix şu anda SEC’in Çarşamba günü gerçekleşmesi planlanan kripto ETF’sinde kararını bekliyor. SEC’in son günlerde bıraktığı çok sayıda gecikme ve reddi göz önüne alındığında, oranlar komisyondan onay alınmasının henüz mümkün olmadığını gösteriyor.

Kripto alanı olgunlaşmaya devam ettikçe, SEC muhtemelen dijital varlıklara dayalı yeni ürünleri onaylayacak. Şu an için komisyon, uygulama ve bilgi konusunda kulaklarına kalmış durumda.

SEC’i meşgul etmek için yeterli değilse, 2019’un sonunda komisyon, geçmişte birçok ABD katılımcısını çeşitli etkinliklerden engelleyen eski ABD akredite yatırımcı kuralı için yeni bir format araştırmaya çalıştığını da duyurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here