Japonya’da yeni bir bitcoin değişimi bu yıl 16 Nisan’da yayınlanacak.

Mart ayında Decurret Inc., şifreli para biriminde etkin nokta işlem hizmetleri sunmak için Japonya Finansal Hizmetler Ajansından (FSA) bir lisans aldı. Tokyo merkezli firma doğruladı  o lansman sırasında Bitcoin (BTC) yanı sıra Ripple (XRP), Bitcoin Cash (BCH) ve Litecoin (LTC) listelemek için planladığına dair. Bu yaz daha fazla Ethereum (ETH) listeleyecek.

Decurrent, “Kayıtlı bir servis sağlayıcı olarak DeCurret, 16 Nisan 2019 Salı günü Japonya’da spot alım satım hizmetleri başlatacak” dedi. “Hesap açmaya gelince, DeCurret 27 Mart 2019 Çarşamba gününden itibaren hesap açmaları için kullanıcıları kabul etmeye başladı.”

Ocak 2018’de başlatılan Decurret, bölgenin ilk internet servis sağlayıcısı olan Internet Initiative Japan (IIJ) ‘nin bir yan ürünüdür. IIJ, üst düzey yönetici icra memuru Kazuhiro Tokita’yı Decurret’in temsilcisi ve başkanı olarak atadı ve iki firma arasında birlikte çalışabilir bir ilişki olduğunu doğruladı.

Güvenlik tehditleri

Decurret’in onayı Japonya’da uzun zamandır şifreleme para birimiyle ilgili hırsızlıkların ardından geldi. İle başlayan eski Mt. Gox , diğer bölgesel borsalardaki hırsızlık raporlarıyla 450 milyon dolar kaybetti . Asahi Shimbun  , Japonya’nın Haziran 2018’e kadar 540 milyon dolar değerinde kripto para birimi hackine tanık olduğunu bildirdi .

Raporda, “Tüm vakaların yüzde 60’ından fazlası veya 102 olay, e-posta hesapları için aynı kimliği ve şifreyi kullanan ve kripto para birimi işlemlerinde çevrimiçi alışveriş gibi diğer İnternet hizmetleri gibi kişileri içeriyordu” raporunda bulundu.

Bu tür olaylar FSA’nın Japon bitcoin borsalarına gevşek güvenlik protokolleri hakkında bir uyarı vermesine neden oldu. Düzenleyici ayrıca, bir değişim güvenlik testini geçemezse operasyonel lisansları iptal etmesi konusunda uyardı. Japon polisi FSA’nın uyarısını takiben kriptoyla ilgili hacker vakalarında bir düşüş kaydetti.

 

Kripto Büyümesi

Decurret, FSA’nın standartlarına uymak için çok zaman harcadığını iddia etti, bu yüzden düzenleyici onlara işletme lisansı verdi. Firma, iş planları kurduğu ve bir finansal kurum olarak temelini güçlendirdiğini belirtti. İdari yönetim sistemi ve kullanıcı korumalarını içeren güvenlik önlemleriyle ilgili benzer bir ton tekrarladı.

Decurret, “DeCurret, İnternette var olan dijital para birimlerinin değiş tokuş edilmesini, gönderilmesini / alınmasını ve saklanmasını sağlayan güvenilir bir hizmet yapısı kuruyor” dedi.

FSA, kripto para birimi değişimi başlatmak isteyen ve yalnızca ikisine lisans veren toplam 23 şirketi gözden geçirdi. Tokyo merkezli bir başka firma olan Rakuten, şifreli spot işlem hizmetleri sunmak için Decurret ile birlikte yasal bir düğüm aldı. Sıkı yasal düzenleme standartları, önemli paralar da dahil olmak üzere Japon yatırımcı sınıfı için kripto para birimi yatırımlarını cazip hale getirme sözü verdi.

Bitcoin fiyatı son zamanlarda 2019’un en yüksek seviyesini 5.400 dolara çıkardı. Bu yazı sırasında 5.079 $ ‘dan işlem görüyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here