• Fransa Merkez Bankası, 2020’de dijital para birimini başlatmayı planlıyor.
  • Pilot proje sadece finansal kurumlar için konuşlandırılacak.

AFP haber ajansına göre, Fransız merkez bankası dijital para birimini (CBDC) 2020 yılının ilk çeyreğinde bir test modunda tutacaktır.

Fransa Merkez Valisi François Villeroy de Galhau, kararın Facebook ve diğerleri tarafından planlanan yeni para birimleriyle ilgili hükümetler arasında artan endişeler arasında verildiğini söyledi.

Hızla denemeler yapmaya başlamak istiyoruz ve 2020’nin ilk çeyreğinin bitiminden önce projeler için bir çağrı yapacağız.

Villeroy de Galhau’ya göre, Fransa CBDC endüstrisinde yeniliği teşvik etmekle ilgileniyor. Ancak, teknolojilerin ciddi ve metodik bir şekilde ele alınması gerektiğini vurguladı.

Pilot proje sadece finansal kurumları içerecektir. Villeroy, dijital madalyonun perakende müşterileri tarafından “özel dikkat gösterecekleri” gibi yapılan perakende ödemelerde kullanılamayacağı anlamına geliyor.

Özellikle, Eylül ayında, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, dijital euro yaratmayı önerdi. Avrupa ülkelerinin hız artırmanın ve sınır ötesi ödemelerin maliyetlerini azaltmanın yollarını bulması gerektiğine inanıyor.

Bu arada, Avrupa merkez bankası başkanı Christine Lagarde, dijital avronun para politikasının aktarımını değiştireceği ve küresel finansal sistemin istikrarını etkileyeceği yönündeki endişelerini dile getirdi .

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here