Merkezi olmayan kripto-para değişimi için bir dönüm noktası olan Etherdelta’nın kurucusu Zachary Coburn, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından 388 bin ABD Doları tutarında bir para cezası emrini verdi.

Etherdelta şu ana kadar adem-i merkeziyetli borsalar arasındaydı. Bu haber nedeniyle işlem hacmi günlük 250.000 USD’ye düştü ve kullanıcılar günlük işlem hacminin 3 milyon ABD doları olan IDEX’e geçti .

Etherdelta, çoğu ilk para arzından (ICO) gelen ve kesinlikle SEC tarafından bazı yargı mercileri tarafından menkul kıymetler olarak kabul edilebilen Ethereum ERC-20 jetonlarının alım satımını sunmaktadır. Borsada menkul kıymetler borsası olarak faaliyet gösterme lisansı yoktu ve bu değişimden dolayı Colburn bu yükümlülüğü yerine getirdi ve Kasım 2016’da yabancı yatırımcılara satılıncaya kadar temmuz 2016’dan itibaren işlem gördü.

Coburn’a 300.000 dolar, yargılama öncesi 13,000 dolar ve SEC’e 75.000 dolar ödenmesi emrediliyor. Para cezaları daha ağır olabilirdi ama görünüşe göre Coburn, düzenleyiciler ve savcılarla yakın bir şekilde çalıştı.

Bu dava, merkezi olmayan bir değişim için kod oluşturan birinin SEC tarafından ağır bir şekilde cezalandırılabileceği bir örnek teşkil eder. Bu karar, merkezi olmayan borsaların Amerika Birleşik Devletleri’nde yasa dışı kabul edildiği ve bu nedenle de dünya genelinde yasadışı olduğu anlamına gelebilir. Merkezi olmayan bir değişim Amerika Birleşik Devletleri kullanıcılarını engellemeye çalışsa bile , 1Broker ile görüldüğü gibi, inceleme soruşturmasını Federal Hükümet Bürosu’ndan gizli bir ajan tarafından araştırılan ve bir davaya giden yolun önünü açacak bir şekilde , çok az bir inceleme denetimini engelleyebilirdi .

Merkezi olmayan bir değişimin başarılı bir şekilde başlayabilmesinin tek yolu, tam bir anonimlik elde etmek, ademi merkeziyetçiliği barındırma ve yönetim barındırma ve yazılımın yönetimine genişletmektir.

Bisq, merkezi olmayan bir değişimin daha iyi bir örneğidir , ancak% 100 ademi merkeziyetçi veya anonim değildir. Günümüz teknolojisiyle yaratılması imkansız olsa da, mevcut olan ademi merkezileştirilmiş birçok borsa, gerçek ademi merkeziyet ve özerklikten yoksun kalmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here