10 Kasım Pazar günü, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) eski başkanı Jean-Claude Trichet, avroyu ulusal para birimi olarak kabul eden 19 Avrupa Birliği ülkesinin merkez bankası oldu. .

South China Morning Post (SCMP) tarafından yayınlanan bir rapora göre, Trichet’in Çin’deki Pekin’deki 10. Caixin Zirvesi’nin üçüncü gününde yapılan panel tartışması sırasında kripto para birimleri hakkındaki yorumları yapıldı .

Trichet şöyle dedi:

Kesinlikle bitcoin’e karşıyım ve sanırım biraz endişeliyiz. [Crypto] para biriminin bir para biriminin sahip olması gereken özelliklere sahip olması gerçek değildir.

2003’ten 2011’e kadar ECB’nin başkanı olarak görev yapan Trichet, “sağlıklı olmadığını” düşündüğü “çok fazla spekülasyon” gördüğünü söyledi.

Ayrıca, ECB yönetim kurulu üyesi Benoit Coeure’un (iki ay önce) merkez bankaları için “uyandırma çağrısı” olduğunu belirten Facebook liderliğindeki istikrarlı proje olan Terazi’ye “karşı” olduğunu söyledi . 

8 Kasım Cuma günü, Reuters , üst düzey yetkililere göre “önümüzdeki aylarda Avrupa Merkez Bankası tarafından desteklenen dijital bir para biriminin uygulanabilirliği konusunda ilerleme kaydedilebileceğini” bildirdi . 

Reuters raporu, o gün AB maliye bakanları toplantısında AB’nin Terazi’ye verdiği sorunun gündeme geldiğini söyledi.

Fransa Finans Bakanı Bruno Le Maire, Brüksel’deki bir basın toplantısında yaptığı görüşmede, ECB’nin desteklediği dijital para biriminin geliştirilmesinin zaman alacağını itiraf etti:

Uzun vadede olması bizim çalışmamızı ve gelecek yıl sonuç almamızı engellemez.

Rapor, AB’nin finans komisyoncusu Valdis Dombrovskis’in “Libra’nın Avrupa’da ucuz ve hızlı sınır ötesi ödemeler için teklifte boşluklar olduğunu gösteren bir“ uyandırma ”çağrısı olduğunu söyledi.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here