CFTC’nin eski başkanı, ABD hükümetinin politika yapıcılarının blok zincirleme konusunda tarafsız bir tutum sergilemeleri gerektiğine inanmakta, ancak düzenlemelerin yatırımcıları koruma ve kriptoların yaygın olarak benimsenmesine yardımcı olma başvurusunda gerekli olduğunu söylüyor.

Gary Gensler Bitcoin, Blockchain ve Gelecek Düzenlemeleri Hakkında Konuşuyor
Finansal analist Nouriel Roubini gibi uzmanlar , “şimdiye kadar en çok hiper teknolojiye sahip ” olan blockchain teknolojisini çağırırken , neredeyse her sektör, blockchain’in işlemleri nasıl düzenleyebileceğini, şeffaflığı artırabileceğini ve işletme maliyetlerini nasıl azaltabileceğini araştırıyor. Teknolojinin devrim potansiyeli, ABD hükümeti, özellikle de baş finans piyasası düzenleyicileri olan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) dikkatini çekmiştir.

Eski CFTC başkanı Gary Gensler, blockchain teknolojisinin “finans dünyasında değişim için bir katalizör olma şansına sahip olduğunu” iddia ettikten sonra, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar için “geleceğin bir parçası” olacaklarını sözlerine ekledi. “Kamu politikası zarfının içinde gelmek” gerekiyor.

Gensler , Kurumsal Kripto: New York’taki Foundation Laying konferansında Bloomberg ile görüşürken, “Bu, yasadışı faaliyetlere karşı korunmaya ihtiyacımız var demektir ve evet yatırımcıları korumamız gerekiyor” dedi .

Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) blok zincirleme öğrencilerine eğitim veren Gensler, örnek olarak Coinbase’e atıfta bulunan büyük kripto para birimi değişiminin, yatırımcıları korumak için SEC veya CTFC’nin kılavuz ilkelerine uygun olması gerektiğini ekliyor. Bu yılın başlarında CFTC , Bitcoin fiyat manipülasyonu üzerine bir soruşturma başlattı ve kripto-para piyasalarını yasadışı faaliyetlerden arındırmaya yönelik ilgilerini gösterdi.
Ancak, Gensler’ın CFTC’deki önceki çalışmalarına rağmen, cryptocurrency’nın SEC veya CFTC’nin anlaşması uyarınca daha uygun hale gelip gelmeyeceğini, sadece karışıklık kripto-para birimi yatırımcılarının yüz yüze gelmesiyle kendisinin emin olmadığını belirtti. Geçen ay bir dönüm noktası kararında, bir yargıç, Bitcoin’in bir mal olarak sınıflandırıldığına ve bunları CFTC tarafından belirlenen kural ve düzenlemelere tabi kıldığına karar verdi.

Dijital altının tamamen merkezi olmayan bir versiyonu olan Bitcoin, SEC tarafından da bir ürün olarak değerlendiriliyor. SEC başkanı Jay Clayton da, Ethereum’un SEC’in tanımları altında bir güvenlik olarak sınıflandırılmadığını belirten kayda geçti . Ancak, bir başlangıç ​​para arzından (ICO) çıkarılan yüzlerce kripto paranın, CFTC’nin değil, SEC’in tetkikine girmesi muhtemeldir.

Gensler, Bitcoin gibi “saf nakit” kripto-para birimlerinin, CFTC’nin sağlayabileceği ek korumalara ihtiyaç duyduğunu, ancak ICO’lardan doğan herhangi bir kripto varlığının, esasen halka arz (IPO) ile aynı olduğunu ve ABD yasalarına göre menkul kıymet olarak ele alınması gerektiğini söylüyor. Gensler bir benzetme olarak şunları ekledi: “Eğer bir ördek gibi örterse ve bir ördeğin gibi waddles varsa, o bir ördek” diye ekledi.

Eski CFTC başkanı, blockchain ve kripto para birimlerinin şu anda “gerçeklikten daha fazla hype” olduğunu ve mevcut kurumsal ihtiyaçları karşılamak için ölçeklendirmeden üç ila on yıl uzakta olduğunu söylüyor. Ancak Gesnler, düzenlemeler yürürlükten sonra, blockchain ve kripto para birimlerinin genişçe benimseneceğine inanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here