19 Mart tarihli açıklamaya göre, Dfuse’un gelişmiş blockchain API’lerinin arkasındaki teknoloji yığını açık kaynaklı hale getirildi . Bu API’ler esas olarak EOS geliştirmede kullanılır. Cointelegraph, EOS topluluğu için bunun bazı kapsamlı sonuçlarını ortaya koyan Dfuse CTO’su Alexandre Bourget ile röportaj yapma fırsatı buldu.

Dfuse nedir?

Dfuse, özellikle EOS ve Eosio tabanlı platformlarda ve Ethereum’da ( ETH ) blok zinciri verilerini okumak için yüksek performanslı bir API seti sağlar .

Bourget’in Cointelegraph’a açıkladığı gibi, EOS’un hızlı blockchain süreleri, blockchain kaşifleri gibi blockchain verilerini okuyan yazılımın uygulanmasını zorlaştırıyor.

Dfuse, gerçek zamanlı okumayı ve diğer bazı özellikleri de desteklese de, blok zincirinin somut anlık görüntülerini alarak bu sorunların bazılarını çözer.

Ethereum için Dfuse, basamaklı sözleşme yürütmelerini ve diğer karmaşık etkileşimleri izleme gibi “düğümlerde mevcut olmayan” verileri sağlar. Bourget, birçok geliştiricinin kendi projelerini geliştirmek için aynı karmaşıklıklarla uğraşmak zorunda olduğunu, ancak daha önce hiç kimse bu süreci basitleştirmek için bir hizmet sağlamadığını belirtti. Dfuse, EOS’un birkaç düzine blok üreticisinden biri olan EOSCanada’nın bir projesi olarak hayata başladı.

Açık kaynak kullanımı önemli bir karardır

Dfuse gibi bir şirket için teknoloji yığını, ürününü satmanın ana rekabet avantajlarından biri olarak düşünülebilir. Bununla birlikte, Bourget açık kaynaklı kritik yazılım bileşenlerinin blockchain dünyasında yeni bir şey olmadığını ve bu da daha yüksek bir şeffaflık ve ademi merkeziyetçiliğe açıkça değer verdiğini söyledi.

Teknoloji olgunlaştıkça şirket, yazılımını kullanıcılarını güçlendirecek şekilde açık kaynaklı hale getirebileceğini fark etti.

İş açısından bakıldığında, açık kaynak modeli de avantajlar sağlar:

“Gelecek için güzel bir uyum olduğunu görüyoruz – teknoloji orada, insanlar platformu en uçtaki entegrasyonlardan geliştiriyor. Çekirdek ekip çekirdek teknolojiyi geliştiriyor ve birçok insan bu uç entegrasyonlarını geliştiriyor. ”

Edge entegrasyonları, Apache Kafka gibi örneklerle Bourget’e atıfta bulunarak işletmelerin API’yı farklı platformlara bağlamasına olanak tanır.

Bourget ayrıca, şirketin varlığının işletmelere şiddetle ihtiyaç duyulacağını açıkladı:

“İşletmeler, hizmet düzeyi anlaşmaları gibi destek almak istedikleri çok kritik şeylere sahipler. Özellikle blockchain konusunda desteklenmeleri gerekiyor, çünkü […] blockchain’ler çoğunlukla görev açısından kritik olacak. ”

Block.one işbirliği modelini değiştiriyor

Block.One, EOSio’nun teknolojisini geliştiren şirket, genellikle EOS ağının ana geliştiricisi olarak kabul edilir. EOS’un 4 milyar dolarlık ilk madeni para teklifinin alıcısıydı, bu da önemli düzenleyici incelemelere neden oldu .

Açık kaynaklı Dfuse’a ek olarak Block.One, teknolojisini EOS’da kullanılan blockchain teknolojisinin adı olan EOSio’ya entegre etmeye çalışacağını da açıkladı.

Bourget, şu ana kadar Block.One’un EOS ağıyla etkileşimde çok dikkatli olduğunu savunuyor – hatta medyada bir EOS geliştiricisi olmalarına yönelik tüm referansları vurmaya çalıştılar. O devam etti:

Yani bu kayda değer bir değişim. [Önce] SEC ile anlaştılar ve EOS’ta hiçbir blok üretimine asla dokunmamaya çok dikkat ettiler […] ‘Bak, EOS satın alıyorsunuz, ama size bir ağ vermeyeceğiz. Bunu programı inşa etmemiz için gelir olarak veriyorsunuz. ” 

Ayrıca Block.One’un kısa bir süre önce başka bir kurucu blok üreticisi olan EOS New York’u satın aldığını belirtti. Bourget, EOS’u daha topluluk güdümlü bir ağ haline getirmek için açtıklarını söyleyerek değişiklikler hakkında olumluydu. Ekledi:

“[EOS] ‘dan gerçekten para kazanan blok üreticilerinde çok fazla bilgi var. […] Bu belki de daha fazla toplum merkezli olma yönünde bir geçiş, bu [EOS] ‘nun yükselme ve daha anlamlı hale gelme hızını artıracak. ”

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here