Tüm mülkiyet işlemlerini dijital ortama yerleştirme planının bir parçası olarak, Avustralya’nın Yeni Güney Galler (NSW) hükümetinin bir bölümü blockchain teknolojisine yöneliyor.

1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren tüm mülkiyet işlemlerinin sayısallaştırılmasını emreden devlet ile NSW Tapu Hizmetleri – arazi tapu ve eyaletteki kayıt işlemlerinin işletmecisi – blockchain olup olmadığını ölçmek için bir ispat belgesi (PoC) denemesi başlatıyor CIO yerel haber bültenine göre gitmek için en iyi yoldur .

Bu çalışmanın teknik tarafı için, ajans, PoC’yi blok zinciri platformunda yürütmek için İsveç merkezli ChromaWay ile ortaklık yapıyor ve önümüzdeki yılın başında tamamlanması bekleniyor.

Halihazırda, raporda, tüm arazi işlemleri el ile kaydedilir ve kamu kayıtlarına yazılır. Dijitalleşme süreci tamamlandığında, artık geçerli olmayacak ve kağıt sözleşmeleri artık geçerli olmayacaktır.

Nihayetinde, eğer PoC başarılı olursa, NSW’deki tüm iletici veriler, ChromaWay’in açık kaynak teknolojisi ile oluşturulmuş bir sicile varabilir; bununla birlikte, Tapu Kaydı Hizmetleri’nin faaliyetlerine bu şekilde bir geçiş ilk önce yasal onay gerektirecektir.

Kağıt işlemlerin yerini almak için blok zincirleme potansiyelini ortaya koyan ChromaWay, makalede blok zincir sistemlerini kullanarak bilgilerin “güvenli ve değişmez, erişilebilir ve aranabilir durumda” kaldığını söyledi.

Başlangıç ​​devam etti:

“Hükümet ve arazi sektörü aktörleri için karar alma sürecini hızlandıracak, bilgi şeffaflığını artıracak ve veri çoğaltmayı azaltacak arazi hakları, kısıtlamalar ve sorumlulukların daha eksiksiz ve kapsamlı bir görünümünü sağlayacak.”

NSW hükümeti şu anda blockchain için başka kullanım durumlarına bakıyor. Geçtiğimiz ay, 2019’da yürürlüğe girmesi beklenen sürücü ehliyeti sahipleri için bir dijitalleştirme programı duyurdu. Blockchain, dağıtılmış bir şekilde verileri güvenceye alarak inisiyatifin temelini oluşturacaktı.

ChromaWay, aynı zamanda, Haziran ayında CoinDesk tarafından bildirildiği üzere , benzer bir pilot çabada İsveç’in arazi sicili yetkilisi için teknoloji ve yardım sağlayan bir dizi diğer önemli projede yer alıyor. Hindistan’ın Andhra Pradesh eyaleti de , Ekim 2017’de ilan edilen arazi siciline ilişkin davada firma ile ortaklık kurdu .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here