• Kripto analitik firması LongHash tarafından hazırlanan yeni bir rapor, Tether’in pazardaki manipülasyonunu ve bitcoin fiyatını reddetti.
  • LongHash, Bitcoin’in fiyatı düştüğünde Tether’in BTC üzerindeki etkisinin en güçlü olduğunu buldu. 

Kripto veri analitiği firması LongHash tarafından hazırlanan yeni bir rapor , Tether’in bitcoin’in 2017 boğa koşusunu yaratması için pazarı manipüle ettiği fikrini çürütüyor.

LongHash’ın raporu, daha önce yayınlanan tartışmalı akademik makaleye “Bitcoin Gerçekten Bağlanmıyor mu?” Konusuna itiraz ediyor;

Texas Üniversitesi profesörü John Griffin ve Ohio Eyalet Üniversitesi’nden Yardımcı Doçent Amin Shams tarafından hazırlanan akademik makale , tek bir balina yatırımcısının BTC fiyat balonunu tekmelemekten sorumlu olduğunu iddia etti.

Rapora göre, LongHash, bitcoin fiyatı üzerindeki etkisini belirlemek için “Tether Satın Alma Gücü” adlı bir ölçümü analiz etti, 

Tether’in Bitcoin piyasası üzerindeki etkisini ölçmek için, Tether’in piyasa değeri olan Bitcoin’in piyasa kapağına bölünen Tether Satınalma Gücü adlı bir ölçüm hesapladık. Piyasadaki tüm Tether tedarikiyle mevcut spot fiyatından kaç Bitcoin alabileceğini ölçer. Oran ne kadar yüksek olursa, Tether ile daha fazla potansiyel manipülasyon yapılabilir.

LongHash, bitterin fiyatı artıştan ziyade düştüğünde Tether’in pazardaki etkisinin en güçlü olduğunu belirledi. LongHash’a göre, veriler eğer Tether, piyasayı manipüle etmek için USDt stablecoin kullanıyorsa, BTC’nin fiyatı düştüğünde en güçlüsü olacağını gösteriyor. PEr, “Tether’in Bitcoin fiyatları üzerindeki potansiyel etkisi” adlı raporu “boğa değil, piyasalar boyunca maksimum” olacaktır.

Raporda, Tether’in bitcoin fiyatını manipüle etmesine destek vermede “eksik” olduğuna dair mevcut kanıtlar bulunuyor.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here