• Çin’in Blockchain tabanlı Servis Ağı (BSN), programa göre Nisan 2020’de başlatılacak.
  • BSN, kullanıcıların kendi dağıtılmış defterlerini en baştan oluşturmak zorunda kalmadan uygulamalarını dağıtmalarını kolaylaştıracaktır.

Coronavirüs patlak vermesine rağmen, Çin Nisan 2020’de daha önce planlandığı gibi ulusal blockchain ağını başlatacağını açıkladı. Blockchain tabanlı Servis Ağı (BSN), Çin hükümeti tarafından teknoloji şirketleri ve finansal kurumlarla birlikte geliştirilen dağıtılmış bir defter teknolojisi (DLT) platformudur. 

Blockchain ağı, kullanıcıların kendi dağıtılmış defterlerini hareket halindeyken oluşturmak zorunda kalmadan uygulamalarını dağıtmalarını kolaylaştıracak. Bu, ülkedeki blockchain tabanlı firmaların operasyon maliyetlerini azaltmalarına yardımcı olacak. Kamu ağları olan Bitcoin ve Ethereum gibi blockchain ağlarından farklı olarak BSN, Çin hükümeti tarafından kontrol edilen izin verilen bir sistemi benimseyecektir.

Gizlilik artışına rağmen, Çin Ulusal Bilgi Merkezi, China UnionPay, Red Date ve China Mobile’ı içeren BSN’nin kurucu üyeleri, ağ kullanıcılarının maliyet azaltma açısından büyük fayda sağlayacağını söyledi. BSN tanıtım raporuna göre, çoğu firma blok zincir ağlarını sadece bir yıl boyunca geliştirmek, işletmek ve sürdürmek için yaklaşık 14.000 dolar harcıyor. Yeni ağ sayesinde işletmeler blockchain tabanlı uygulamalarını yalnızca 300 $ ‘a dağıtabilecekler.

BSN kullanıcıları yalnızca güvenilir iş ortaklarıyla veri paylaşabilir. Ancak hükümet, platformun kök anahtarına sahip olacak ve ağdaki tüm işlemleri izlemelerine izin verecektir. BSN Development Alliance, ağın gelecek ay binlerce kullanıcıyla en az 100 işlevsel düğüme sahip olacağını söylüyor. 

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here