• Çinli yetkililer bir sepet Asya dijital para birimi ile desteklenen bir sabit para yaratmayı planlıyorlar.
  • İlgili para birimleri Japon Yeni, Kore Wonu, Çin Yuanı ve Hong Kong Doları’dır.
  • Bu çaba Çin Halk Bankası’nın merkez bankası dijital para biriminden ayrıdır.

Çinli yetkililer, dört büyük Asya para birimi tarafından desteklenen bölgesel bir sabit para teklif etti. Önerilen dijital para, Çin, Japonya ve Kore arasındaki ticareti teşvik etmek içindir.

Sınır Ötesi Para Birimi

Çin Halkı Siyasi Danışma Konferansı üyesi ve Sequoia Capital’ın küresel yönetici ortağı Shen Nanpeng,  21 Mayıs Perşembe günü yapılacak ulusal bir oturumda dijital para birimini önerdi .

Stabilcoin, Japon Yeni, Kore Wonu, Çin Yuanı ve Hong Kong Doları dahil olmak üzere bir sepet para ile desteklenecekti.

Para birimleri açıkça bir blockchain üzerine inşa edilmemiş olsa da, teknik olarak bir kripto para birimi olmasalar da, bu tür dijital para birimleri genellikle Tether  ve  USDC gibi sabit paralarla karşılaştırılır  . Stabilcoinler gibi, ulusal bir dijital para birimi de desteğiyle fiyat paritesini korur.

Stablecoin’in Amacı

Önerilen stabilcoin, bölgedeki sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Teklif, para birimi dönüştürme maliyetlerini düşürecek, işlem uzlaştırma sürelerini iyileştirecek ve diğer ulusal dijital para birimleri için bir test örneği olarak hizmet edecektir. Stabilcoin, COVID-19 krizinin ardından ticareti teşvik ederek ekonomik toparlanmaya da yardımcı olacağını söyledi.

Çin’in Diğer Çabaları

Bu para birimi  , 2017’den beri geliştirilmekte olan Çin’in merkez bankası dijital para biriminden (CDBC) farklı gibi görünüyor.  Bir CDBC oluşturma çabalarına, Çin Halk Bankası tarafından yönlendiriliyor. bölgesel stabilcoin.

Rapor, bu para sepetini Çin’in CDBC’si için bir “test örneği” olarak değerlendiriyor ve stabilcoinin CDBC’ye “sorunsuz bir şekilde bağlanacağını” belirtiyor. Her durumda, yeni dijital para biriminin geliştirilmesi zaman alacaktır.

İlk aşamalarda, sorumlu gruplar, düzenleyici bir sanal alanda stabilcoini test edecek, bir gözaltı sistemi kuracak ve Hong Kong ile Çin anakarası arasındaki işbirliğini geliştirecek.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here