Ülkenin bankacılık sektörü için kendi kendini düzenleyen örgütü olan Çin Bankacılık Birliği (CBA) ticaret finansmanı için yeni bir blok zinciri tabanlı platform başlatıyor.

Platform, geçen hafta açıklandı ; organizasyon, ticari finansman işlemlerinin etkinliğini ve güvenliğini arttırmayı amaçlayan birkaç pilot programın ardından canlı kullanım için kullanıma sunuldu.

Bölgede 10’dan fazla büyük banka, HSBC (Çin), Çin Bankası, Çin Tüccarlar Bankası, Ping An Bankası, Çin Posta Tasarruf Bankası da dahil olmak üzere platforma kaydoldu.

Teknik destek verme, dağıtılmış muhasebe teknolojisine odaklanan Pekin merkezli bir başlangıç ​​ve Hyperledger konsorsiyumunun bir üyesi olan PeerSafe de dahil olmak üzere Çinli fintech firmalarıdır.

CBA açıklamasında, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası ve Çin Ticaret Bankası’nın katılımıyla bir kredi mektubu (LoC) ve varlığa dayalı menkul kıymet ihracı için iki pilot pilotun tamamlandığını söyledi.

“Çin’in ticaret finansman blockchain başlatılması çok daha hızlı çapraz banka işlemleri yapmak için bir araya farklı bankaların ticari zincirini getirdi, daha güvenli ve daha gerçekçi,” Dişi Xiao HSBC Çin endüstriyel ve ticari finans başkan yardımcısı ve baş, edildi alıntı Perşembe günü yayınlanan bir haberde dediği gibi.

İleriye dönük olarak, CBA daha küçük ve orta ölçekli bankaların yanı sıra platforma gümrük ve vergi dairelerini de dahil etmeyi planladığını belirtti.

Ticaret finansmanı sektörü giderek gelişmiş işlemler için blockchain teknolojiyi benimsemeye bakıyor. Eylül ayında, Çin’in merkez bankası konuşlandırılmış Shenzhen güney kentinde finans kuruluşları arasında “Bay Area Ticaret Finansmanı Blockchain Platformu”.

Hong Kong Para Otoritesi , geçen yılın kasım ayında canlı bir blok zinciri ticaret finansmanı platformunun başlatıldığını da duyurdu .

Daha yakın zamanlarda, HSBC Hindistan ve ING Bank, Brüksel, kolaylaştırılmış Hindistan merkezli petrol ve gaz holdingi Reliance Industries ve ABD merkezli küresel kimyasal distribütör Tricon Enerji için R3 en Corda blockchain platformunda ticaret finans işlem.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here