Parlayan her şey altın değildir. Çinli Wuhan Kingold Jewelry, krediler için teminat olarak en az 83 ton sahte altın kullandı.Denetlenebilir bir alternatif olarak, mevcut keşif Bitcoin.

Bitcoin, Çin makamları değerli metali içeren 2 milyar dolarlık bir sahtekarlığı ortaya çıkardığı için, üstün mülkleri üzerinde altınla yeniden mücadele ediyor.

Çinli firma 83 ton sahte altın piyasaya sürdü

Kingold borçlarını zamanında ödeyemedi ve borç verenlerden biri olan Dongguan Trust Co.Ltd, yatırımlarını karşılamak için altın teminatını tasfiye etmesini sağladı. Ancak, rezil gölge bankası Şubat ayı sonunda bu altın külçelerin yaklaşık 83 tonunun yaldızlı bakır alaşımı – tamamen sahte olduğunu keşfetti.

Minsheng Trust yetkililerin Kingold’un altın sandıklarını denetlemesi için mahkeme emri aldı. 22 Mayıs’ta Minsheng Trust’ın gözaltında tutulan sarı metal çubukların bakır alaşımı olduğunu belirten test sonuçları geri döndü. Bu neredeyse 2 milyar dolar değerinde sahte altın teminattı.

Kingold’un genel müdürü Jia, Çin’deki en iyi sigorta şirketlerinin sandıklarını sigortaladığını belirterek herhangi bir yanlışlığı reddetti.

“Sigorta şirketleri bunu kabul ettiyse nasıl sahte olabilir?” dedi ama daha fazla yorum yapmayı reddetti.

ZeroHedge’nin vurguladığı gibi en açık paket,  sigorta şirketlerinin (veya yetkililerinin) sahte altın külçelerini önceden bildiğidir . Ama odadaki fili tamamen fark etmemeyi tercih ettiler.

Bitcoin nasıl daha iyi bir alternatiftir?

2 milyar dolarlık altın sahtekarlığı, merkezi olmayan bir varlık olan Bitcoin’i sarı metale daha iyi bir alternatif olarak tasvir etti.

Altından farklı olarak Bitcoin, işlemlerini bağımsız olarak doğrulayan değişmez bir dağıtılmış defter üzerinde çalışır. Layman terimleriyle, dünya çapında büyük ve dağıtılmış bir madenci grubu, önceden tanımlanmış bir matematik algoritmasına dayanan Bitcoin ağını çalıştırıyor.

Kötü bir madenci sahte bir Bitcoin yaratmaya çalışırsa, ağın geri kalanı bu çabayı geçersiz kılar. Ayrıca, madencilerin en az yüzde 51’inin sahte bir jetonu – pahalı bir saldırıyı doğrulaması ve onaylaması gerekir. Bu, Bitcoin’i altından daha değişmez hale getirir.

Kripto hedge fonu Robert Breedlove Parallax Digital, son açıklamasında da aynı şeyi tekrarladı. Baş yönetici Bitcoin’i altından daha “bölünebilir, dayanıklı, taşınabilir, tanınabilir (doğrulanabilirliği kapsayan) ve [daha az]” bir varlık olarak adlandırdı.

Bu arada, hardcore altın yatırımcıları Bitcoin’in değişmezliğini reddediyor. Örneğin Euro Pacific Capital CEO’su Peter Schiff, madencilerin Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’yi örnek olarak göstererek sert bir çatalla Bitcoin’den yeni bir jeton oluşturabileceğini savunuyor.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here