Çin’in internet regülatörü, Çin’in Siber İdaresi (CAC) ayrıntılı bir belgede kripto para birimi ve blok zinciri şirketlerine ilişkin son bir taslak taslak taslağını ortaya koydu. Kurallar, 19 Şubat’tan itibaren yürürlüğe girecek ve blok zinciri şirketlerinin uyması gereken bir dizi kılavuz sunacak.

CAC direktörüne göre:

Blockchain Bilgi Hizmetlerinin Yönetimi Yönetmeliği, Danıştay İnternet Bilgi Bürosu Ofisi tarafından gözden geçirilmiş ve onaylanmış olup,
15 Şubat 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek ve uygulanacaktır.

Nihai taslağa göre, Devlet İnternet Enformasyon Ofisi, ilgili eyaletlerdeki düzenlemeleri denetleyen eyalet veya illere özgü otoriteler dışında, ulusal düzeyde blok zinciri düzenlemelerinden sorumludur.

Çin, daha önce ICO’ları 2017’de yasaklayarak, yurtiçi kriptokrasi döviz borsalarını yasaklayarak BTCC gibi yerel borsalara büyük bir darbe uyguladı .

Kullanıcı Gözetimi
Düzenlemeler tarafından getirilen önemli değişikliklerden bazıları, en az altı ay boyunca yedeklemeleri sürdürmenin yanı sıra, kullanıcı faaliyetlerini kaydetme ve kaydetme şirketleridir. Kaydedilen veriler istendiğinde yetkililere teslim edilmelidir.

Ayrıca, kurallar şirketlerin ulusal kimlikleri ve telefon numaralarına göre kullanıcıları doğrulamalarını gerektirir.

Yetkili Şirketleri Kaydetmek
Bunun dışında, blok zinciri hizmet sağlayıcılarının, hizmeti verdikten sonraki on gün içinde yetkililere kayıt yaptırmaları gerekir. Bu işlem bir ‘Blockchain Bilgi Servis Yönetim Sistemi’ ile yapılır. Servis sağlayıcı tarafından yapılan bir pivot veya değişiklik, beş gün içinde bir kez daha prosedürden geçilmesini gerektirir.

Dosyalama işlemi tamamlandıktan sonra yetkililer, bir yirmi gün içinde geri dönerek yirmi gün içinde şirketi değerlendirecek ve şirkete gireceklerdir. Şirketlerin kayıt numaralarını herkese açık olarak göstermeleri gerekmektedir (örneğin: web sitesi, uygulama mobil uygulaması)

Yeni ürünler geliştiren şirketlerin “ilgili yönetmeliklere uygun güvenlik değerlendirmesini” yapmaları için yetkililere aynısını bildirmeleri gerekmektedir.

Şirketler ayrıca, kullanıcılara uyarı vermek, hesapları kısıtlamak ve kapatmak için gerekli değişiklikleri yapmaları gerekmektedir. İdari yasaları ve düzenlemeleri ihlal eden kullanıcılar ilgili makamlara bildirilmelidir.

Yirmi dört maddeden oluşan kapsamlı belge açıkça, kullanıcıların yasadışı faaliyetlerde bulunmak için blok zincir merkezli hizmetleri kullanmamaları gerektiğini açıkça belirtiyor.

Blockchain bilgi hizmeti sağlayıcıları ve kullanıcıları, ulusal güvenliği tehlikeye atan, sosyal düzeni bozan, başkalarının meşru haklarını ve çıkarlarını ihlal eden yasalar ve idari düzenlemeler tarafından yasaklanan faaliyetlerde bulunmak için blockchain bilgi servislerini kullanmayacaktır.

Şirketlerin ayrıca şikayetleri yönetmek için zamanında sağlam bir sistem kurmaları ve bunları gidermeleri gerekmektedir.

Sağlam Güvenlik
Merkezi hükümet altındaki yetkililer periyodik denetimler yapacaklar. Blockchain şirketlerinin blockchain servis portalı üzerinden yetkililerle yazışmalarını sürdürmeleri ve istendiği gibi ilgili bilgileri sağlamaları gerekir.

Kurallar ayrıca güçlü güvenlik standartlarının gerekliliğini de belirler. Bu belki de, borsaların hacklenmesinden dolayı kaybedilen büyük miktardaki para yüzündendir.

Öngörülen kuralları ihlal ettiği tespit edilen herhangi bir şirketin tekliflerini değiştirmeleri istenecek ve sorun giderilinceye kadar hizmetleri askıya alınacaktır. Kurallar ayrıca 5.000 yuan ila 30.000 yuan arasında değişen cezaları da içeriyor. Bunun dışında, cezai kovuşturma da gerektiğinde bir olasılık olarak belirtilir.

Sansür
Çin’in sansür konusundaki tutumu göz önüne alındığında, aynı şeyin blok zinciri nişinde de geçerli olması şaşırtıcı değildir. Blockchain servis sağlayıcılarının, içerik ve halk için istenmeyen diğer bilgileri ele almak için gerekli prosedürlerle donatılması gerekir. Bunun dışında, sağlayıcılardan bir dizi kural ve kongre oluşturmaları, bunları kullanıcılara ulaştırmaları ve takip edildiklerinden emin olmaları gerekmektedir.

Yasalar ve idari düzenlemeler tarafından yasaklanan bilgi içeriği için, yayınlanması, kaydedilmesi, depolanması ve yayılması için acil ve acil müdahale olanaklarına sahip olacaktır. İlgili ulusal standartlara uygun olmalıdır.

Genel olarak, düzenlemeler oldukça katı görünüyor. Çin’deki şirketleri nasıl etkiledikleri henüz görülmedi. 2017 yılında yaşanan baskı göz önüne alındığında, bu düzenlemeler sürpriz değildir. Ancak, yakında kripto para birimi düzenlemelerini açıklamak üzere olan komşu Hindistan üzerinde bir etkisi olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here