• Bildirildiğine göre, Çin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) COVID-19 salgınına rağmen beklenenden daha kısa bir sürede başlayacak.
  • Çin merkez bankası para birimini geliştirmek için Huawei, Tencent ve Alibaba gibi birçok yerel firma ile işbirliği yaptı.

Çin merkez bankası dijital para birimi (CBDC), koronavirüs salgını nedeniyle süresiz olarak daha erken ertelendi. Bununla birlikte, şimdi, ülke ölümcül virüsden yavaşça iyileşirken, Global Times raporu CBDC’nin lansmanının beklenenden daha yakın olduğunu söyledi. 

Çin merkez bankası Huawei, Çin Merchants Bank, Tencent ve Alibaba gibi çeşitli yerel şirketlerle bir araya gelerek para birimi geliştirme sürecini tamamladı. 21 Ocak ve 17 Mart arasında, Alibaba’nın mali kanadı Alipay’ın gelecekteki dijital para birimi ile ilgili beş patent yayınladığı bildirildi. Bu, ihraç, dijital cüzdanlar, işlem kaydı, anonim ticaret desteği ve yasadışı hesapların denetlenmesi ve ele alınması konusunda yardım içerir.

Çin’in ekonomisini istikrara kavuşturmaya yönelik yaklaşımı, dijital para birimi lansmanıyla önemli ölçüde değişebilir. Dijital Rönesans Vakfı’nın genel müdürü Cao Yan, Çin Halk Bankası’nın CBDC’nin gelişimini hızlandırması gerektiğine inanıyor. Ona göre, bunun iki faydası var. İlk olarak, bu yeni dijital odaklı dünyada Çin’in egemenliğini kuracaktı. İkinci olarak, para birimi belirsizlik zamanlarında daha yararlı olacaktır.

Çin’in faiz oranını son seçenek olarak negatif bölgeye indirmeyi ve bu politikayı ticari kredilere ve borç vermeye yönlendirmeyi düşünmesi durumunda, M0 yerine dolaşımdaki dijital para birimi bunu başarabilecektir.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here