• Çin Halk Bankası, dijital yuan depolamak ve değiştirmek için bir mobil uygulama test edecek.
  • Banka bunun resmi bir lansman değil sadece bir test olduğunu vurguladı. 
  • Uygulamaya Çin’in Shenzhen, Suzhou, Xiong’An ve Chengdu şehirlerinde test edilecektir.

Çin Halk Bankası (PBoC), dijital yuanı depolamak ve değiştirmek için bir mobil uygulamayı test edeceğini doğruladı. Banka tarafından yapılan son açıklamaya göre, dört şehirde ulusal dijital para birimi (DECP) için dahili testler yapmayı hedefliyor. Bunlara Shenzhen, Suzhou, Xiong’An ve Chengdu dahildir. Aynı dört şehir, uygulamayı test etmek için bir kayıt sayfasında da adlandırıldı. 

Banka bunun sadece bir test olduğunu vurguladı. Çin Dijital Para Enstitüsü’nden isimsiz bir yetkili açıklamada şunları söyledi:

İnternette DECP hakkındaki söylentiler, araştırma ve geliştirme sürecimizdeki testin bir parçası ve dijital yuan’ın resmi olarak başlatıldığı anlamına gelmiyor.

Yetkili, yukarıda belirtilen şehirlerdeki pilot projelerin dahili kapalı devre testleri olduğunu açıkladı. Bu testler, ilgili firmaların ticari faaliyetlerini, Çin finansal piyasalarını veya test alanı dışındaki fiat para dolaşımını etkilemeyecektir. Merkez bankası projeye ilişkin net bir program belirlememiştir. Ancak, 2022 yılında Pekin’de düzenlenen Kış Olimpiyat Oyunları sırasında başka bir iç test planladığını söyledi.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here