Kriptopara madenciliği her zaman tartışmalara neden olmuştur. Bu esas olarak çok fazla insanın elektrik kullanımı açısından sadece olumsuz tarafı görmesidir. Çin yavaş yavaş tüm ‘gayri resmi’ yerli Bitcoin madencilik operasyonlarını sona eriyor ve Sincan Uygur toprakları etkilenecek en son.

Çin’den Yasadışı Bitcoin Madencilik Firmaları Kaldırma

Bu, Çin’in Bitcoin ve kripto para birimleri söz konusu olduğunda çok ilgi çekici bir ülke olduğu açıktır. Ülke, Çin Yuanına karşı Bitcoin ticaretini sona erdirmek için büyük adımlar attı. PBoC tarafından uygulanan bu çaba, şimdi oldukça uzun bir süredir devam ediyor. Bu eğilimin tersine çevrilmesi pek mümkün görünmüyor.

Son zamanlarda Çin hükümeti, dikkatlerinin çoğunu Bitcoin madenciliği alanı üzerine yoğunlaştırdı. Çin’in elektrik arzının çoğu devlet destekli. Bu nedenle, devletten onay almadan kişisel kazanç için kullanan herhangi bir bireyin yasadışı bir operasyon yürüteceği kabul edilir.

Xinjian Uyghur’un kendi kendini yöneten topraklarında, bu resmi olmayan Bitcoin madencilik şirketlerinin birkaçı hala var. Yerel yetkililer geçtiğimiz günlerde tüm bu yasadışı operasyonların 30 Ağustos’a kadar kapatılması gerektiğini açıkça belirttiği için bu durum daha da uzun sürmeyecek. Bu aşamada etkilenen firmaların kesin sayısı belirsiz.

Xinjiang Uyghur, ucuz elektrik fiyatları ve bolluğu nedeniyle Bitcoin madenlerine çok cazip geliyor. Ancak, Çin’in bu bölgesindeki her maden işletmesi yetkililere kayıtlı değil. Bu bölgenin ucuz elektriğini kötüye kullanmasına izin verilmemeli ve mevcut baskılar garantili olmaktan daha fazlası gibi görünüyor.

Yavaş ama emin adımlarla, Çin tüm Bitcoin madencilik operasyonlarından kurtuluyor. Şu anda sadece yasadışı olanlar hedef alınsa da, tüm meşru Bitcoin madencilik firmalarının gelecekte de dikkatle inceleneceği iyi bir fırsat. Çin, zamanın bu noktasında Bitcoin ya da diğer şifreli paralarla hiçbir şey yapmak istemiyor, bu uzun vadede doğru çağrı olabilir ya da olmayabilir.

Bu resmi olmayan Bitcoin madencilik operasyonlarının farklı bir ülkeye taşınacağını görmek ilginç olacaktır. Bitcoin madencilerini açık silahlarla karşılayan pek çok başka bölge var ve önümüzdeki yıllarda daha fazla ülkenin bu trendi takip edeceği açık. Bu iş çok fazla elektrik çekiyor, aynı zamanda iş yaratıyor ve süreçte yerel ekonomileri destekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here