• Chainlink 2.0, sürekli büyüyen DeFi ve NFT endüstrilerinin geleceğini yeniden tanımlamayı amaçlayan yeni özellikler sunar. 
  • Chainlink, kullanıcıların düzenlemelere uygun olarak akıllı sözleşmeler oluşturmasına izin vererek, blockchain ağının kurum tarafından benimsenmesini sağlıyor.
  • Oracle tabanlı belirteç, 44 doların üzerinde bir rekor seviyeye ulaştıktan sonra fiyat keşif modunda.

Chainlink, yeni nesil merkezi olmayan oracle ağları oluşturma planını özetleyen bir whitepaper yayınladı .

Zincir dışı bir oracle ağı oluşturmak için Chainlink

Son birkaç yılda, Chainlink , DeFi endüstrisi için endüstri standardı veri kaynağı olarak ortaya çıktı ve blok zincirlerini fiyat verileri dahil olmak üzere dış kaynaklara bağladı. 

DeFi endüstrisinin şu anda kilitli toplam değeri (TVL) neredeyse 60 milyar $ ‘dır. Chainlink’in kurucu ortağı ve CEO’su Sergey Nazarov, sektörün bu yıl TVL’de 500 milyar dolara ulaşabileceğine inanıyor. Ethereum tabanlı ağ, NFT’ler de dahil olmak üzere sektörlerde merkezi olmayan bir oracle çözümü olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. 

Chainlink 2.0, hibrit akıllı sözleşmeler, karmaşıklığı azaltma, ölçeklendirme, gizlilik, işlemler için adalet, güveni en aza indirme ve teşvike dayalı güvenlik dahil olmak üzere yedi temel alanı ele almayı hedefliyor. 

Chainlink tarafından yayınlanan yeni teknik inceleme, blockchain akıllı sözleşme yeteneklerini zincir dışı dünyanın kanıtı ve veri ve hesaplamalarla birleştiren hibrit akıllı sözleşmelerin gelişimini vurguluyor. Nazarov’a göre, bu adım “ileriye doğru büyük bir sıçrama çünkü insanların neler inşa edebileceğini yeniden tanımlıyor”. Belirtti:

Oracle ağları, yüksek düzeyde doğrulanmış veriler sunmanın çok ötesine geçerek, gerçek dünya sonuçlarını yaratmak için akıllı sözleşmelerle birleştirilen çeşitli merkezi olmayan hizmetleri sağlarlar. Bu hibrit akıllı sözleşmeler, sektörümüzü DeFi olarak yeniden tanımlıyor.

Hibrit akıllı sözleşmeler yeni bir şey değil. Nazarov, hibrit akıllı sözleşmelerin, fiyat verileri ve rezervlerin kanıtı için Chainlink’i kullanan stabilcoin sağlayıcısı Paxos tarafından zaten kullanıldığını belirtti. Chainlink 2.0, insanların daha gelişmiş akıllı sözleşmeler oluşturmasını sağlamak için DeFi projelerine daha fazla hizmet sunulmasına izin verecek ve merkezi olmayan finans endüstrisinin daha da büyümesini sağlayacak. 

Blockchain endüstrisi, Bitcoin ve tokenler dışında pek çok şey hakkında henüz gelişmedi . Chainlink 2.0 hibrit akıllı sözleşmeler, sınırsız sayıda işlevi destekleyecek olan Merkezi Olmayan Oracle Ağları (DON) konseptine de yol açacak. 

DON’lar, akıllı sözleşmelerle ilgili verilerin saklandığı ve oracle’ın blok zincirinde bir girdi yapmadan önce zincir dışı hesaplandığı ve akıllı sözleşmenin sonucunu tetiklediği zincir dışı çalışacaktır. Nazarov açıkladı:

Daha basit oracle ağlarından DON’lar adı verilen daha gelişmiş Oracle ağlarına dönüşüyoruz ve ardından büyük bir DON koleksiyonu bir MetaLayer oluşturacak.

MetaLayer, fiyat beslemeleri için daha yüksek frekanslı güncellemeler ve NFT’ler için güvenlik dahil olmak üzere çok sayıda zincir dışı kaynak sağlar. Kullanıcılar, akıllı sözleşmelerine kimlik verilerini alarak, düzenlemelere uygun olarak akıllı sözleşmeler oluşturmalarına ve kurumsal benimsemelerine olanak tanıyacaklar .

Oracle tabanlı blockchain şirketi, hizmetleri ve kullanıcıları artırmayı hedefliyor ve hatta daha iyi kripto-ekonomik güvenlik oluşturmak için “süper doğrusal stake” özelliğini tanıttı. 

Fiyat keşif modunda zincir bağlantı 

Chainlink’in LINK token’ı, son üç yılda piyasa değerine göre ilk on kripto para birimine girdi . En iyi altcoinler arasındaki son rekabetle, Chainlink, piyasa değeri açısından on birinci en büyük kriptoya düştü.

İlk ondan düşmesine rağmen, Chainlink fiyatı son 24 saatte 44,15 dolara ulaşarak rekor seviyeye tırmanmayı başardı. Davranışsal analiz firması Santiment, balinaların elinde tuttuğu toplam token miktarı altı ay önce% 68.7’den% 64.3’e düştüğü için LINK’i daha fazla perakende yatırımcısının elinde tuttuğunu gösteren verileri ortaya çıkardı. 

Adresler tarafından tutulan zincir bağlantı tedariki

Adresler tarafından tutulan zincir bağlantı tedariki

Chainlink’in sosyal hacim artışları da LINK fiyatı ile aynı zamana denk geldi. Santiment’in verileri, Chainlink’in yeni teknik incelemesini yayınladığında sosyal hacmin yükseldiğini gösteriyor. 

Chainlink sosyal hacmi

Chainlink sosyal hacmi

LINK’in fiyatı yükselmeye devam ederken ve DeFi uygulamaları merkez aşamaya geçerken, Chainlink’in gelecekteki açık ilgisi de 650 milyon doların üzerinde rekor bir yüksekliğe ulaştı. 

Chainlink vadeli işlemler açık faiz

Chainlink vadeli işlemler açık faiz

Yazım sırasında, Chainlink fiyatı, son 24 saatte% 2,9’luk bir karla, 41,79 $ ‘dan 40 $’ ın üzerinde sabit bir şekilde işlem görüyor. Geçtiğimiz ay, LINK fiyatı kabaca% 50 arttı.

Görüş ve görüş bildirilenler, yazara aittir ve yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir formun ticaret riskini içerir ve bu yüzden bir ticaret kararı vermeden önce gereken özeni gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here